Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Varlıklar Merkeziyetsiz Yapılara Kayıyor

Coinoxs Kurucusu Can Azizoğlu, “Merkezi borsalara güven azaldı, insanlar merkeziyetsiz protokollere yöneldi” diyor

11 Kasım 2022 22:07

Güncellenme: 13 Kasım 2022 14:24

Kripto para borsası FTX geçtiğimiz günlerde yaşanan likidite sorunları, gizli fon aktarımı ve bu olayların sonucunda yaşanan “bankaya hücum” nedeniyle batma noktasına gelirken kripto para dünyasında da taşları yerinden oynattı. Pek çok sorunla birlikte kripto para dünyasının artık bir de “güven sorunu” var. Özellikle de merkezi borsaların. Blokzincir tabanlı teknoloji sağlayıcısı Coinoxs kurucusu Can Azizoğlu, “Son dönemde yaşanan olayların ardından insanların merkezi protokollere güveni azaldığı için merkeziyetsiz protokollere ve soğuk cüzdanlara yönelim söz konusu” diyor.


Yatırımcıların kripto paraya olan inancında çok büyük bir değişiklik olmadığını düşündüğünü belirten Azizoğlu, “İnsanlar kripto varlık almaya devam ediyor ama artık merkezi borsalarda tutmuyor. Soğuk cüzdanlarda tutmayı tercih ediyor. Üstelik bu dönemlerde varlıkları daha uzun vadeli tutanların sayısı artıyor. Bu da sistem için iyi bir şey” diyor.


Bu gelişmelerin kendi işlerine de bir miktar olumsuz yansıyabileceğine ve proje yapmak isteyenlerin sayısının azalabileceğine dikkat çeken genç girişimci, “Yeni proje yapmak isteyenlerin çekinceleri var. Bu ürünü yaparım ama satamazsam diye beklemeyi tercih ediyorlar” diyor.


2019'dan bu yana blokzincir tabanlı ürünler geliştiren Coinoxs, Aralık ayında başlayacakları bir proje üzerinde çalışıyor. Kurumların token çalışmalarını ve akıllı kontrat işlerini üstlenen Coinoxs, sürecin hukuki ve pazarlama tarafında da paydaşlarıyla birlikte kurumlara destek oluyor. “Desteğin ana odağındaysa kurumlara para harcatmadan bu işleri yapabilmek var. Token ekonomisinde, akıllı kontratlar, destekler vs. yaklaşık 200 bin dolarlık bir maliyeti oluyor. Ama biz bunu yüzde 5-10 token karşılığında yapıyoruz. Proje başarılı olursa hem biz kazanıyoruz hem de partnerlerimiz kâr sağlamış oluyor” diyor.


Web3’e geçmemiş şirketlerin bu yeni dünyaya geçişlerini hızlandırmayı amaçladıklarını ve bu yolla işletmelerin hem mikro finansman ihtiyaçlarını gidermeyi hem de tüketiciyle aralarındaki bağı geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Azizoğlu, “Web3’te kullanıcıların ürün içerisine katkısı daha fazla. Bunun karşılığında da ürün için yarattıkları değeri geri alabiliyorlar. Şu an aldığımız iki proje var. Üç proje daha alacağız ve altı ay sürecek projeyi hayata geçireceğiz” diyor.


Coinoxs, bunların dışında metaverse’te de bir arazi sahibi. Decentraland’te OXSConnet adında bir alan açan girişim, Turkcell dahil olmak üzere pek çok şirkete iş yapıyor. Can Azizoğlu, “Türkiye’de herhangi bir ajansta bulunan en büyük arazi bizde. 12 parsellik bir alanımız var. Burada bu hafta sonu Faydasıçok Vakfı ile ilk metaverse zirvesini gerçekleştireceğiz. Daha küçük alanlarımızda projeler yapıyoruz.  Kültür Üniversite’siyle Metabank hackathonu yaptık. Sadece üniversite öğrencilerinin katılabileceği bir organizasyondu ve öğrenciler şaşırtıcı işler yaptı. Aralık ayında da Metabank Pro’yu yapacağız” diyor.


Tüm bu projelerin şekillenmesinde pek çok kararın 30 bin üyeli DAO tarafından alındığının altını çizen Can Azizoğlu, “DAO’muz NFT koleksiyonu ve tokenla yönetiliyor. NFT koleksiyonu DAO’daki her bir üyenin profil oluşturmasını sağlıyor. O profille oylama yapabiliyor. Katkıları kadar da token alıyorlar” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase, Konsolide Vadeli İşlemler için Onay Aldı

28 Eylül 2023 18:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk