Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Varlık Yönetim Şirketi Valkyrie’nin Gizli Büyük Müşterisi Tron’dan Justin Sun’mış

CoinDesk’in incelediği özel bir belgeye göre Valkyrie’nin varlık yönetimi bölümündeki paranın büyük kısmı kriptonun en zengin isimlerinden biri olan Justin Sun’a ait.

23 Aralık 2022 11:11

Güncellenme: 23 Aralık 2022 11:38

Tron kurucusu ve kripto dünyasının en zenginlerinden olan Justin Sun, yüklü BTC servetinin önemli bir bölümünü ABD merkezli Valkyrie Investments’da tutuyormuş. 


CoinDesk’e özel olarak ulaştırılan bir belgeye göre altcoin dünyasının kralı olan Sun’ın ağustos ayı itibariyle Valkyrie bünyesinde 580 milyon doları aşan değerde BTC’si bulunuyordu. Belgeye göre bu rakam Valkyrie’nin en büyük bölümü olan Valkyrie Digital Assets LLC’nin elindeki paranın yüzde 90’ına tekabül ediyor. 


Diğer bir deyişle Wall Street yatırımcılarına kripto ürünleri sunan para yönetim şirketi Valkyrie Investments tartışmalı Çinli kripto milyarderi Justin Sun’ın parasına güveniyor. (Sun’ın Valkyrie’de şu anda ne kadar varlığı olduğu bilinmiyor. Sun da Valkyrie’nin en büyük hissedarlarından biri olduğunu söylemişti.


Bu durum merkeziyetsiz idealler üzerinde kurgulanmış kripto dünyasında büyük servetlere ulaşan balinaların durumunu ve sektörün merkezileşmesini yansıtan bir diğer acı örnek.


Ortak çıkarlar

Sun’ın Valkyrie ile olan ilişkisi imparatorluğunu destekleyecek şekilde gelişmiş. Örneğin Valkyrie, Tron’un TRX’i ve BitTorrent’ın BTT’si gibi diğer varlık yöneticilerinin uzak durduğu ve Sun tarafından kontrol edilen yapılar tarafından çıkarılan tokenları içeren ürünler sunuyor. Tron blok zincirinin kendisine ait pazarlama malzemelerini kullanarak bu blok zincirinin tanıtımına katkıda bulunuyor. Hatta Valkyrie’nin geçen Eylül’de Nasdaq’daki gong törenine Tron tişörtü giyen birinin katılmasıyla Tron markasının Wall Street’te boy gösterdiğine de şahit olduk. Valkyrie'nin Eylül'deki gong töreninde Tron'dan biri de vardı.İnsanların finansal durumları ve servetleri kimseyi ilgilendirmez. Ancak Valkyrie’nin elindeki varlık havuzunda Sun’ın servetinin muazzam bir yer kaplamasının ortaya çıkmasıyla birlikte durum istisnai bir hal alıyor. Bu ilişkinin bu kadar derinden kurulmuş olması Valkyrie’nin tek bir müşterinin parasına bağımlı olması durumunu doğuruyor ve bu da toplumun bilmesi gereken bir durum. 


Sun, kripto sektöründe bilinen ve kutuplaştırıcı bir isim. Birçok defa ciddi biçimde sorgulanan Tron blok zincirinin kurucusu. Örneğin Tron UST/LUNA’nın bir klonu olan bir algoritmik stabil para hayata geçirmekten çekinmemişti.


Valkyrie Investments’ın yatırım üst yöneticisi Steve McClurg müşteri gizliliğini gerekçe göstererek konuya dair yorum yapmaktan kaçındı. Sun görüş talebimize yanıt vermedi.


Yönetilen varlıklar

Sun’ın parası şirketin her yerinde kullanılıyor: Ayrı yönetilen hesaplardan fonlara ve hatta Valkyrie’nin bitcoin vadeli işlem fonuna (ETF) kadar her yerde bu paranın izi var. Bir varlık yatırım fonunun elinin altında büyük bir kaynak olması durumunda bu fon kendini daha kolay pazarlayabilir ve yeni müşteriler ve destekçiler bulur. Bu dünyada fon ne kadar büyükse o kadar iyidir. 


Valkyrie bu yıl birkaç ay boyunca bir başka balinanın da servetini yönetiyordu. Şirket kripto protokolü NEM/Symbol ile Ocak ayında imzaladığı anlaşmayla 700 milyon dolarlık bir işbirliğine giriyordu. Bundan birkaç hafta sonrasında şirket kontrolü altındaki varlıkların hacminin 1 milyar doları aştığını belirtti. Ancak konuya yakın kaynaklara göre söz konusu işbirliği birkaç ay sonra sona erdi ve NEM/Symbol tokenlarını geri aldı. 


McClurg CoinDesk’e verdiği görüşte Valkyrie’nin NEM/Symbol ile işbirliğine devam ettiğini söyledi. CionDesk’e ulaşan özel belgede NEM/Symbol’ın varlıklarının Valkyrie’de olduğuna dair bir bilgi gözükmüyordu. 


Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Sun’un Tron blok zincirinin tokenları Valkyrie’nin TRX fonunun içinde de yer alıyor. Bu fon 37 milyon dolarlık hacmiyle şirketin en büyük fonlarından biri. 

Sun Ekim 2021’de yaptığı açıklamada kendisinin Valkyrie’nin ETF’inin en büyük yatırımcısı olduğunu söylüyordu. 


Kısa süre önce CoinDesk’e verdiği mülakatta kendi tokenlarını özel cüzdanlarında sakladığını belirten ve kripto konusunda son derece bilgili biri olan Sun’ın bu kadar fazla bitcoini neden pahalı bir araç olan SMA’da tuttuğu anlaşılamadı. 


SMA’lar kripto varlıklarına doğrudan sahip olmak isteyen ama bunların alım-satın işlerini bir yöneticiye bırakmak isteyenlere yönelik Valkyrie’nin sunduğu bir portföy yönetim ürünü. Şirket SMA’lardan yüzde 1,5 komisyon aldığını açıklamıştı. 


Valkyrie’nin SMA ürünlerinden sorumlu eski yöneticisi John Key Sun’ın kullandığı SMA’nın bireysel müşterilere sunulanlardan farklı, kurumsal tipte bir ürün olduğunu belirtiyor. 


Bir SMA’nın içinde bir balinanın olması diğer ürünlere para yatıran müşteriler için bir tehdit oluşturmayabilir. Ancak bu müşteri ayrılmaya karar verirse varlık yöneticisinin komisyon gelirlerine darbe vurulabilir.


Tufts University’den ekonomi profesörü Chris McHugh, “Eğer hedge fonunuzun yedi parçasının altısı tek bir kişinin elindeyse bütçeyi değiştiremezsiniz” diyor. 


Stratejik iş ortakları

Sun’ın Valkyrie’nin özel balinası olup olmadığını yüzde yüz bilemeyiz ancak Nashville merkezli bu şirketin açık destekçisi olduğu bir gerçek. Sun, Valkyrie’nin 2021 ortasındaki fonlama turuna katıldı ve Tron blok zinciri Valkyrie’ye “stratejik ortağımız” şeklinde hitap etmeye başladı. Şirketin hissedarı olan Sun’ın çıkarları Valkyrie’ninkilerle önemli ölçüde paralel. 


Valkyrie tarafından bakıldığında şirketin kurucusu ve CEO’su Leah Wald Huobi’de yönetim kurulunda yer alıyor. Ve Huobi Sun tarafından satın alındı. Sun da bu şirkette yönetim kurulunda. 


Kripto emanet fonları, yatırımcılara, ellerinde herhangi bir token tutmadan kripto para edinmelerine imkan veren bir yatırım fonu biçimi. Bitwise, Osprey, Valkyrie ve Grayscale (CoinDesk ile aynı grubun bünyesinde) Wall Street’deki yatırımcılara farklı kripto paraları içeren fonlar sunuyorlar. Ancak TRX bulunduran tek fon Valkyrie. Valkyrie ayrıca bir BitTorrent fonu oluştursa da henüz satışa açmadı. 


Sun, kendi açıklamalarına bakıldığında, Valkyrie’yi Tron’un ABD’li yatırımcılara ulaşmasında bir kanal olarak görüyor. Sun Eylül 2021’de yaptığı konuşmada Tron’un fonunu tezgah üstü piyasalarda satışa sunmak için Valkyrie ile birlikte çalışacağını ve Tron EFT’inin geliştirileceğini beliriyordu. Her iki adımda ABD’de kriptonun ana akımlaştırılmasına hizmet ediyor. Ancak her ikisi de hayata geçirilmedi.

Valkyrie, Tron fonuna dair görüşünü içerisinde karmaşık ifadelerin geçtiği ve bazı paragrafların direkt Tron web sitesinde alındığı bir belge ile belirtmişti. 


Nisan 2022 tarihli belgede “TRON ağı Aralık 2021’de tamamen merkeziyetsiz hale gelmiş ve topluluk tarafında. Yönetilen bir DAO olmuştur” deniliyordu. Valkyrie’nin logosunu taşıyan bu belgedeki ifadeler Tron.network sitesinde Ocak ayında yayımlanan ifadelerle aynıydı. Belgede en az yedi bölümde kaynak göstermeden Tron’dan alınan ifadeler kullanılıyordu. 


McClurg, müşteri bilgilerine dair konuşmasa da Valkyrie ile Tron’un işbirliği içinde olduğunu onayladı.


“Justin’i, uzun zamandır tanırım. Tron hackathonuna temsilci gönderdik ve stratejik işbirliğine imza attık.”


Bu işbirliği kapsamında Valkyrie’nin Sun ile bağlantılı bazı tokenları içeren fonlar kurguladığı görülüyor. Adını açıklamak istemeyen iki farklı fon yöneticisi söz konusu tokenlara ellerini ahi sürmeyeceklerini söylediler. Bunlardan biri dosya paylaşımı (ya da korsanlığı) amaçlı kullanılan BitTorrent. Tron 2018’de 120 milyon dolar vererek BitTorrent’i satın aldı ve kullanıcılarına teşvik sağlamak için BTT tokenı çıkardı. 


Valkyrie Ağustos 2022’de yayınladığı bir belgeyle bir BTT fonu kurmak istediğini açıkladı ve SEC’ye Ekim ayında resmi başvuruda bulundu. McClurg, Valkyrie’nin bu fonu hayata geçirmediğini söyledi ve buna neden olarak da piyasadaki dalgalanmaları gösterdi. 


Piyasaların çökmesi Valkyrie’nin kendi finansal durumunu da zora soktu. Şirket kısa süre önce işgücünün yüzde 30’unu işten çıkardı. Ayrıca daha önceki bir fon turunda en büyük yatırımcısını da kaybetti.


McClurg tüm bunlara rağmen şirketi savunmaya devam ediyor:


“Şirket iyi bir durumda. Kripto kışına rağmen büyümeye devam ediyoruz.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Ethereum Tabanlı Alan Adı Protokolü ENS Kendi Layer-2'sini Geliştirmeyi Planlıyor

28 Mayıs 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk