Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Ticaret Firması TPS Capital, İflas Eden Three Arrows ile İlişkilerini Reddetti. Mahkeme Belgeleri ise Bağlantıya İşaret Ediyor

TPS Capital, Three Arrows'tan bağımsız olduğunu iddia ediyor, ancak iflas işlemlerinin bir parçası olarak yapılan açıklamalar iki firma arasında bir işlemler ağını ve tanıdık yüzleri gösteriyor.

19 Temmuz 2022 14:07

Güncellenme: 19 Temmuz 2022 21:15

Tai Ping Shan (TPS) Capital, Three Arrows’tan bağımsız olduğunu iddia ederek “pasif yatırım” dışında herhangi bir bağlantıyı reddetti. Ancak tasfiye görevlileri tarafından hazırlanan mahkeme dosyaları, ikisinin sıkı bir şekilde bağlantılı olduğunu gösteriyor. Dosyaya göre şirket Three Arrows Capital ile ilişkisini gizleyen karmaşık bir kurumsal yapı yarattı.


Daha önceki bir açıklamada TPS, "3AC ile en son anlaşmamız, borç verenler ve 3AC arasında bir kredi aracısı olarak hareket etmekle sınırlıydı" demişti. Ancak mahkeme belgeleri ve dava dosyalarında atıfta bulunulan talep mektuplarına göre, TPS'nin daha sonra temerrüde düştüğü krediler için garantör olarak hareket edenin aslında Three Arrows olduğunu gösteriyor.


Hızla başlayan bir Ayı Piyasası'nın baskısı ve Luna'nın çöküşüyle açığa çıkan eski Singapur hedge fonunu çevreleyen karışık ağa yeni ayrıntılar ekleniyor.


Mahkeme dosyalarında bulunan bir talep mektubuna göre TPS Capital Nisan ayı sonlarında Arrakis Capital'den 20 milyon USDC kredi aldı. TPS alım satım hesabı için marj çağrısını yerine getiremedi, ek sermaye katkısı yapamadı veya krediyi ödemeye başlayamadı. Bu nedenle Haziran ortasında temerrüde düştü. 


Three Arrows'u TPS Capital kredisi için garantör olarak listeleyen benzer bir yapı, Seyşeller'de kayıtlı bir kripto fonu olan Mirana Corp. tarafından Haziran başında verilen bir kredi için yayımlanan bir talep mektubunda bulundu.


Kredilerin vadeleri, dosyalanan mahkeme belgelerinde yer almadı.


Belgeye göre, kredinin başlangıcından bu yana Bitcoin fiyatının %10'dan fazla düşmesi durumunda kredi, TPS Capital'in ek sermayeye katkıda bulunmasını gerektiriyordu. Buna ek olarak 14 Haziran'a kadar Bitcoin fiyatı 23.510 dolarlık marj tamamlama seviyesini aştı, ancak TPS borç verenin kendisiyle iletişim kurma girişimlerine yanıt vermedi.


Mirana daha sonra Singapur'da Three Arrows'a dava açtı, ancak o başvurularda TPS Capital'in adı geçmiyordu. 


TPS Capital alacaklılarından talep mektupları topladı. Zincir üstü verilere atıfta bulunan mahkeme belgeleri de Three Arrows'un TPS Capital tarafından kontrol edilen bir cüzdana 31 milyon dolarlık kripto para aktardığını gösteriyor.


Bu tutar, TPS Capital'in alacaklılara borçlu olduğu miktara yakın olsa da, fon transferinin amacının bu olup olmadığı bilinmiyor.


Dava dosyası ayrıca, Three Arrows'un 10,9 milyon USDT'yi bilinmeyen bir adrese aktardığını ve bunun daha sonra ikinci bir bilinmeyen adrese aktardığını not ediyor.


Mirana'nın Three Arrows'a borç vermesi durumunda, tüm yazışmalar Three Arrows'un kurucu ortağı Kyle Davies'e yönlendirildi. Arrakis'in kredisi için, TPS için yetkili olarak listelenen ve Three Arrows'ta operasyon sorumlusu olarak listelenen Ningxin Zhan'a yönlendirildi.


Three Arrows'un kurucuları organizasyon listelerinin başında

Pasif yatırımcı oldukları iddialarına rağmen Three Arrows'un kurucusu Su Zhu ve Kyle Davies'in eşi Kelly Kaili Chen, TPS'nin BVI varlığının %80'inden fazlasına sahip ve bu da Singapur'daki ana şirketin %47,5'ine tekabül ediyor.Bu daha önce bilinmiyordu çünkü şirketin Virjin Adaları’ndaki hukuk direktörleri ve hissedarları kamuya açıklanmamıştı.


“Three Lucky Charms Ltd” adlı başka bir firma da eşit miktarda hisseye sahip ancak mahkeme dosyasında bu şirketten bahsedilmiyor.


Singapurlu kuruluş TPS Capital'in %5'ine sahip olan Caymans'a kayıtlı Tai Ping Shan, Bir kurumsal hizmet sağlayıcısı olan West Bay Global Services'in genel müdürü Paul Muspratt'ı yöneticilerinden biri olarak listeliyor. Başka bir West Bay çalışanı olan Steven Sokohl da Yi Long Fung ile birlikte yönetici olarak gösteriliyor.Muspratt, Sokohl ve Fung ayrıca Three Arrows'un tüm varlıklarının yönetim fonu olan ThreeAC Ltd'nin yöneticileri olarak listeleniyor.ThreeAC Ltd'deki yöneticilik rolü dışında dava dosyasında Fung'dan tekrar bahsedilmiyor. Fang, Kanada'da federal olarak anonim şirketlerden oluşan bir rehbere göre, TPS Capital'in aynı adla faaliyet gösteren ve Şubat 2022'de kurulan Kanada'ya kayıtlı kuruluşunun bir yöneticisi.


Three Arrows, Mirana davasıyla ilgili duruşma öncesi bir toplantı için 26 Temmuz'da Singapur'daki mahkemeye geri dönecek. Bu arada Amerika Birleşik Devletleri'nde dava 28 Temmuz'da New York'ta devam ediyor. Singapur İflas Ofisi'ne göre, Asya saati ile 19 Temmuz akşamı itibarıyla ne Three Arrows ne de TPS Capital henüz Singapur'da iflas ilan etmedi.


TPS Capital, CoinDesk'ten gelen yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk