Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Para Ekosisteminde Hukukçu ve Yazılımcı İhtiyacı Artıyor

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ve Bitget temsilcileri bugün bir aradaydı.

2 Mayıs 2024 14:42

Güncellenme: 2 Mayıs 2024 14:56

Bitget Global Operasyon Direktörü (COO) Vugar Usi Zade ve Bitget Global Türkiye Ülke Müdürü Serhat Erman, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle Ankara'da düzenlenen toplantıda bir araya geldi.


Ekonomi Muhabirleri Derneği üyelerinin sorularının temelini oluşturan yasal düzenlemelere dair, COO Vugar Usi Zade ve Bitget Global Türkiye Ülke Müdürü Serhat Erman görüşlerini paylaştı.


Konuyla ilgili "Kripto paralar, ana akım popülerliği elde ettiğinden bu yana artan bir ilgi ile karşılanmıştır. Bu sırada hükümetler ise kripto paraları kullanıcılarımızın günlük hayatlarına entegre etmemizi kolaylaştıran düzenleyici çerçeveler geliştirmekte vakit kaybetmemiştir. İnanıyoruz ki yasal düzenlemeler, yenilikçiliği engellemeden kripto paraların adil ve yasal kullanımını kolaylaştıracak ve kullanıcılarımıza işlem yapmak için daha güvenli bir ortam sağlayarak hem bize hem de endüstrimize büyük katkılar sağlayacaktır." ifadelerini kullanan Zade, Bitget'e dair bazı iç görüleri ve araştırmaları paylaştı.


 • Bitget, dünyanın ilk ve en büyükcopy trading platformudur:

  • Lansmanından bu yana, Bitget’teki copy trading özelliği 100.000’den fazla elit trader’ı çekmiş ve stratejilerini 410.000’den fazla takipçi ile paylaşmalarına olanak sağlamıştır.

  • 2023 Ocak ayından bu yana, Bitget Copy Trading üzerindeki kârlı işlemlerin sayısı 47 milyon $ seviyesini aşmıştır ve kârlı işlemlerin getiri 300 milyon $ seviyesine ulaşmıştır. Elit trader’ların elde ettiği getiri ise 20 milyon $ seviyesine erişmiştir.  

 • Bitget, güvenlik politikaları üzerinde çalışmaktadır.
  • 2022 yılında kurulan Bitget Koruma Fonu, herhangi koşul altında kullanıcılarımızın varlıklarını güvence altına almaktadır. Fonun varlık değeri her şart altında 300 milyon $ üzerinde kalmaya devam edecektir. Bağımsız kripto analitik şirketi Nansen, koruma fonlarının cüzdan adreslerini beyan eden mevcut iki borsadan birinin Bitget olduğunu açıklamıştır.

  • Varlıklar, kullanıcıların gerçek zamanlı olarak takip edebileceği yedi farklı cüzdan adresinde saklanmaktadır. Bitget, önümüzdeki üç yıl boyunca herhangi çekim olmadan fonun değerini güvenceye alacağını beyan etmiştir.

  • Platformumuzdaki varlıklara daha fazla şeffaflık katmak adına, Bitget 2022 yılının Aralık ayında Rezerv Kanıtı sayfasını kurmuştur. Rezerv Kanıtları aylık olarak güncellenmektedir ve kullanıcılarımızın fonları ile en az 1:1 rezerv oranı sağlamaktadır. Bitget’in mevcut rezerv oranı %200’dür, ki bu da mevcut endüstri standardının iki katıdır. Aynı zamanda kullanıcılarımızın platformdaki varlıklarını doğrulamalarına olanak sağlayan açık kaynaklı “Merklevalidator” aracını da geliştirdik.

Bitget Global Operasyon Direktörü Vugar Usi Zade, kripto para ekosisteminde hukukçuların ve yazılımcıların giderek daha fazla ihtiyaç duyulan alanlar haline geldiğini belirtti. Zade, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, sektördeki gelişmeleri ve gelecek beklentilerini paylaştı.


Zade, dünyanın çeşitli bölgelerinde kripto para düzenlemelerinin arttığını ve bu nedenle hukuk alanında uzman kişilere olan talebin arttığını vurguladı. Özellikle ABD ve Avrupa'da bu alanda çalışmaların hızlandığını belirten Zade, Japonya'nın ise erken adımlarla yatırımcılarını koruma altına aldığını ifade etti.


Türkiye'nin de kripto para ekosisteminde büyük bir potansiyeli olduğunu dile getiren Zade, bu potansiyelin ortaya çıkarılması için Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin örnek alınabileceğini söyledi. Bu ülkelerde yapılan yatırım hamleleriyle kripto para yatırımcılarının çekildiğini aktaran Zade, Türkiye'nin benzer adımlarla sektördeki büyümesini destekleyebileceğini belirtti.


Yazılımcı ihtiyacının da arttığına değinen Zade, özellikle regülasyonların getirdiği değişikliklerle birlikte hukuk departmanlarının sürekli büyüdüğünü ve kripto para hukuku konusunda uzmanlaşmış kişilere olan gereksinimin arttığını kaydetti. Zade, dünya genelinde binlerce şirketin ve borsanın bu alanda yetişmiş eleman arayışında olduğunu belirterek, sektördeki büyümeyle birlikte bu ihtiyacın daha da artacağını ifade etti.


Bitget Global Türkiye Ülke Müdürü Serhat Erman ise borsalarının 400 milyon dolarlık bir koruma fonuna sahip olduğunu ve sektördeki eğitim faaliyetlerine 20 milyon dolarlık bir ekosistem eğitim fonu ayırdıklarını paylaştı. Türkiye gibi ülkelerde üniversitelerde düzenledikleri eğitimlerle sektördeki insan kaynağını geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Erman, sektörün geleceği için eğitim ve insan kaynağına yapılan yatırımın önemine vurgu yaptı.


Kripto para ekosistemindeki bu gelişmeler, sektördeki potansiyeli ve ihtiyaçları gözler önüne sererken, hukukçuların ve yazılımcıların önümüzdeki dönemde sektördeki önemli aktörler haline gelmesi bekleniyor.


Daha Fazla Oku

  BitgetDüzenlemelerVugar Usi Zade

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Civarında Sabit, CRV Düşüşte

13 Haziran 2024 15:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk