Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Kripto Para Borsası ZB Exchange Hack’lenip 5 Milyon Dolar Kaybetti ve Para Çekme İşlemlerini Durdurdu

Bir zamanlar kendisini “dünyanın en güvenli borsası” olarak addeden kripto para borsası, geçtiğimiz hafta gerçekleşen milyonlarca dolarlık hack saldırılarının üçüncüsünün kurbanı oldu

4 Ağustos 2022 17:15

Güncellenme: 4 Ağustos 2022 18:01

Kripto para borsası ZB Exchange, sıcak cüzdanlarının Salı günü uğradığı saldırı sonucu 5 milyon dolara yakın para kaybetmesinin ardından para çekme işlemlerini durdurduğunu açıkladı.


Söz konusu saldırı kripto şirketlerini hedeflendiği bu hafta gerçekleşen milyonlarca dolarlık hack vakalarının üçüncüsü.


Blokzincir güvenlik şirketi PeckShield’ın verilerine göre yapılan saldırı sonucunda 4,8 milyon dolar değerindeki aralarında Tether (USDT), Polygon (MATIC), Shiba Inu’nun (SHIB) da yer aldığı kripto paralar borsanın sıcak cüzdanından Çarşamba günü çalındı. İşlem kayıtlarına göre çalınan token’lar merkeziyetsiz çalışan birkaç kripto para borsasında Ethereum (ETH) karşılığında satıldı.


CoinDesk’in sorularını yanıtsız bırakan ZB Exchange’den konu hakkında henüz bir açıklama gelmiş değil. Salı günkü blog paylaşımlarında şirket, “geçici bakım” gerekçesiyle para çekme işlemlerini durduğunu açıkladı.


Borsanın birçok kullanıcısı Twitter üzerinden dondurulan hesaplarından paralarını nasıl çekeceklerine dair endişelerini dile getirirken, güvenlik açıklarına ilişkin sessiz kalan ZB Exchange’i eleştiri yağmuruna tuttu.


Geçtiğimiz aylarda üst üste yaşanan milyonlarca dolarlık saldırılarla birlikte kripto piyasalarındaki yatırımcı güveni erozyona uğrarken, bu durum birçok yatırımcıyı varlıklarını nerede saklamaları gerektiğine dair artan bir endişeye sürükledi.


Haziran ayında Kuzey Kore devlet destekli bir grup, Harmony blokzinciri ve diğer ağlar arasında token transferini mümkün kılan çapraz zincir köprüsü Horizon’dan 100 milyon dolar değerinde altcoin çalmıştı. Ardından, hacker’lar bu hafta başında aralarında Solana’nın SOL token’ı ve USD Coin (USDC) olmak üzere 5 milyon dolar değerindeki çok sayıda token’ın yer aldığı Solana’daki 8 bin adet sıcak cüzdana saldırmıştı.


Ayrıca bu hafta çapraz zincir köprüsü Nomad da 190 milyon dolar değerinde kripto varlığını çaldırmıştı. Blokzincir güvenlik şirketi Chanalysis’in yakın zamanda yayımladığı bir rapora göre, 2022 yılında çapraz zincir köprülerden 2 milyar dolar değerinde kripto varlık çalındı ve bu rakam, geçtiğimiz yıl yaşanan kripto hırsızlıklarının yüzde 69’una tekabül ediyor.


Kripto topluluğunun popüler araçlarından çapraz zincir köprüler, blokzincirler arasında token gönderiminde kullanılıyor.


Bir zamanlar kendisini “dünyanın en güvenli” kripto para borsası olarak lanse eden ZB Exchange 2013’te CHBTC.co adında faaliyete başlamıştı. Borsanın günlük işlem hacmi 1 milyar doları aşıyor.


Daha önce Çin merkezli olan borsa Çin hükümetinin ICO’ların fonlanmasını yasaklamasının ardından bu ülkedeki faaliyetlerini durdurmuştu. Söz konusu hamle, Çin Merkez Bankası’nın dolandırıcılık vakalarında kullanılan regüle edilmemiş ve dönemin popüler fonlama yöntemleri hakkında endişelerini dile getirmesinin ardından gelmişti. Şirket, o zamandan beri faaliyetlerini Hong Kong dışına taşımış, Avustralya ve ABD’de ofisler açmıştı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk