Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Kredi Şirketi Celsius Nakdini Ekim Ayına Kadar Tüketecek

Mahkeme kayıtları, temmuz ayında konkordato için başvuruda bulunan firmanın kripto varlıklarının 2,8 milyar dolar daha az olduğunu gösteriyor.

17 Ağustos 2022 08:05

Güncellenme: 17 Ağustos 2022 12:50

Temmuz ayında iflas başvurusunda bulunan Celsius Network, daha önce bildirilenden bile daha ağır mali sıkıntılar içinde görünüyor.


Kripto kredi şirketinin, yeniden yapılandırma çabalarına öncülük etmesi için tuttuğu hukuk firması Kirkland & Ellis'in pazartesi günü mahkemeye yaptığı yeni başvuru, Celsius'un nakdinin Ekim ayına kadar tükeneceğine dair mali projeksiyonlar içeriyor.


Yaklaşan duruşma öncesinde ABD New York Güney Bölgesi İflas Mahkemesine sunulan dosyada, Celcius'un mevduat sahiplerine borçlu olduğu miktardan 2,8 milyar dolar daha az kripto varlığı bulunduğu da belirtiliyor.


İflaslar ve yeniden yapılanmalar için finansman sağlayan yatırım şirketi 507 Capital'in kurucusu Thomas Braziel, CoinDesk'e yaptığı açıklamada, “İlk düşüncem, ‘Vay canına, bu büyük bir açık' oldu. Bu hayli zor” dedi.


Celsius da, çeşitli kredi kuruluşları, borsalar ve yatırım şirketlerinin çekim işlemlerini askıya almalarına ve borçlarını ödeyememelerine neden olan bu yılki kripto krizine yakalandı. Celsius, "ağır piyasa koşullarını" gerekçe göstererek Haziran ayında tüm kullanıcıların para çekme işlemlerini durdurdu.


Geçtiğimiz ay Celsius, ABD İflas Kanunu 11. Bölüm kapsamında iflas başvurusunda bulundu ve merkeziyetsiz finans protokollerine borcunu ödedikten sonra bilançosunda 1,2 milyar dolarlık bir açık -varlıklarını aşan yükümlülükleri- olduğunu kabul etti. Bu hesap, firmanın madencilik ekipmanının tahmini değerini ve belirtilmemiş "diğer" varlıkları da içeriyordu. 


Para tükeniyor


Son açıklama, Celsius'un üç aydan daha kısa bir süre için yeterli nakit tuttuğunu gösteriyor ve Ekim ayı sonuna kadar parasının biteceği tahminine yer veriyor.


Aylık nakit akışı tahmininde şirket, Ağustos başında yaklaşık 130 milyon dolarlık bir başlangıç nakit bakiyesi açıkladı.


Firmanın işletme giderleri ve yeniden yapılandırma çabaları için yapılan harcamalar da dahil, diğer maliyetlerin önümüzdeki üç ay için toplam 137 milyon dolar olmasının beklendiği göz önüne alındığında, nakit bakiyesi ekim ayında negatife dönecek. Firma o zamana kadar likiditesinin eksi 33,9 milyon Dolar olacağını öngörüyor.


Hukuk firması Cleary Gottlieb Steen & Hamilton'da danışman Brandon M. Hammer, CoinDesk'e “[Celsius] Borçlu finansmanı bulabilir veya varlıklarını satabilirler. Ancak, bu tür adımları atabilmek için mahkeme onayına ihtiyaç duyacaklar. Bu onay müşteriler ve alacaklılar komitesi gibi ilgili taraflara, itiraz etmeleri için bildirim yapılmasını ve imkan tanınmasını gerektiriyor.” dedi. (Bu arada ne Hammer ne de hukuk bürosu iflas davasına müdahiller.)


Bitcoin Açığı


Dosya ayrıca, Celsius'un müşterilerine kripto borçlarının 6,6 milyar doları aştığını, ancak yalnızca 3,3 milyar dolarlık dijital parasının bulunduğunu, 29 Temmuz itibarıyla 2,8 milyar dolarlık bir fark oluştuğunu ortaya koyuyor. 


Hammer, “Kripto para açığı, ilk günkü açıklamalarda belirtilen zararlardan biraz daha fazla görünüyor. Ayrıca, şirketin 'faaliyetlerine ara vermeden' önce müşterilerin paralarını çekebilmeleri için varlıklarını düşük fiyatlardan satmak zorunda kalmış olabileceği de görülüyor. Bu tür satışlar, yüklü nakit çekilmesi durumlarında yaygındır ve belirli gerekçelere bağlı olarak, [ödenmiş parayı] geri alma riskine konu olabilir.” diyor. 


En endişe verici olanı Bitcoin varlıklarındaki açık. Celsius, halihazırda 348 milyon dolarlık Bitcoin (14.578 BTC) ve 557 milyon dolarlık Bitcoin türevini (23.348 WBTC) elinde bulundururken, 2,5 milyar dolarlık Bitcoin (104.962 BTC) borcu olduğunu açıkladı. 


Braziel, "Bitcoin açığı çok büyük, şüphelendiğimden çok daha büyük" diyor.


Celcius, elinde 410 bin stETH (bir Ethereum türevi token olan) olmasına rağmen, kullanıcılara borcundan 1 milyar dolar daha az Ethereum'a (ETH) sahip. USDC sabit coin varlıklarındaki açık ise 700 milyon dolara ulaşıyor.


CEL (Celsius) token ile ilgili sorun


Başvuru dosyasına göre, Celsius'un portföyünde, bu platformun hizmet (utility) tokeni olan CEL’den 658 milyon tane bulunuyor. Celsius'un müşterilere 279 milyon token borcu var, bu durumda firmaya 379 milyon token kalıyor. Mevcut piyasa fiyatlarıyla, CEL net pozisyonu, token sosyal medya odaklı kısa bir sıkıştırma girişiminin ortasında kaldığı için, dosyada yer alandan iki kat daha fazla, yaklaşık 1 milyar dolar değerinde olacak.


Ne var ki, fiyat artışı şirketin bilanço sorununu çözmesine yardımcı olmuyor. Token arzının çoğu platformda kilitli ve borsalardaki likidite zayıf. Firma, bilançosundaki açığın bir kısmını kapatmak için CEL satmaya çalışırsa, fiyatlar muhtemelen dibe vuracak.


"CEL varlıklarının değer tarafı muhtemelen sıfır" diyen Braziel, yükümlülüklerin hala devam ettiğini, çünkü CEL token sahiplerinin muhtemelen Celsius'un peşine düşmeye ve token başına 1 dolar talep etmeye çalışacağını da sözlerine ekliyor. 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Rapor: 2024’te Bitcoin’den Yeni Bir Rekor Bekleniyor

26 Şubat 2024 15:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk