Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Kışı’nın İşlem Hacmine Verdiği Zararla Birlikte Coinbase Hisseleri Değer Kaybetti

BlackRock’la yapılan anlaşma ve kripto piyasasının son dönemdeki istikrarlı görünümüne rağmen Coinbase gelirlerinde kayıplar yaşamaya devam ediyor

10 Ağustos 2022 11:47

Güncellenme: 10 Ağustos 2022 12:21

İkinci çeyrekteki işlem hacminin önemli ölçüde düştüğünü açıklayan kripto para borsası Coinbase Global’in hisseleri (COIN) yüzde 5 değer kaybetti.

Salı günü şirket tarafından paydaşlara yollanan mektupta, bu yılın birinci çeyreğinde yakalanan 309 milyar dolarlık müşteri alım/satım aktivitesi ikinci çeyrekte 217 milyar dolara gerilemiş durumda.


Geçen yılki halka arzından beri Coinbase’in hisseleri hem kripto hem de hisse senetleri piyasasındaki aşağı yönlü hareketlilikle perakende satışlarda yavaşlamaya yol açarken, bu durum ise şirketi bütçede önlemler almaya ve işten çıkarmalara sürükledi. Ancak piyasanın içinde bulunduğu Kripto Kışı’na rağmen şirket, kripto alım satımında tek bir merkez olma hedefini gerçekleştirmeye çalışıyor. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock’la geçen hafta duyurdukları iş birliğiyle BlackRock müşterileri artık Coinbase üzerinden kripto alım satımı yapabilecek.


Şirket tarafından yapılan açıklamada, “İşlem hacmindeki söz konusu düşüşü hafife almasak da ikinci çeyreğe ait verilerin yüksek hacimli fakat düşük ücret ödeyen trader’lara, piyasa düzenleyicilerine ve yüksek hacimli trading şirketlerine kayması Coinbase’in gelirlerinde bir etki yaratmadı” ifadeleri yer alıyor.


Wall Street analistleri Coinbase’in son çeyrekte yüksek bir performans göstermesini beklemiyordu ancak kripto paraların son dönemde yakaladığı istikrarlı görünüm, kripto para borsasının hisselerinin en düşük seviyeye gerileyip gerilemediğine dair soru işaretlerini getiriyor.


Coinbase’den yapılan açıklamada, “İkinci çeyrek hem kripto şirketleri hem de piyasanın geneli için bir dayanıklılık testiydi. Piyasadaki dramatik hareketlilikler kullanıcı davranışında ve trading hacminde değişikliklere yol açarken, bu durum işlemlerden elde edilen gelirleri etkilemedi. Ancak bir diğer yandan da risk yönetim programımızın dayanıklılığını öne çıkardı” deniyor.  


Kripto para borsası birinci çeyrekte 430 milyon dolarlık kayıp yaşarken, ikinci çeyrekte ise 1,1 milyar dolarlık net zarar yazıldı. Buna ek olarak ikinci çeyrekte faiz vergi ve amortisman öncesi kârda (FAVÖK) 151 milyon dolarlık zarar kaydedilirken, birinci çeyrekte bu rakam 20 milyon dolardı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Michael Bellusci

Michael Bellusci, CoinDesk'in kripto ödemeler alanındaki muhabirlerindendir. Daha önce Bloomberg'de borsa muhabirliği yapıyordu. BTC, ETH ve MATIC sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Zekâ Ağlarında Gizlilik Labirenti: Gözetim Toplumu Çerçevesinde AI ve Blockchain İlişkisi

3 Aralık 2023 15:00

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk