Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Karıştırıcı Tornado Cash’in Kodu GitHub’a Geri Döndü

Bu hamle Ethereum geliştiricilerin Tornado Cash kodunu bulunduran platformlardan bu kodu engellememelerini istemelerinin ardından geldi.

23 Eylül 2022 07:59

Güncellenme: 23 Eylül 2022 15:07

Ethereum tabanlı karıştırıcı Tornado Cash’in kodu GitHub’da yeniden yayınlanmaya başladı.


Kripto paralarının orijinal adresinin görülmesini engelleyen merkeziyetsiz bir mahremiyet hizmeti olan Tornado Cash, geçtiğimiz ay ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Bürosu (OFAC) tarafından yasaklanmıştı. Mikser uygulaması kara listeye alınmış ve Kuzey Kore’li hacker grubu Lazarus tarafından kullanıldığı iddiasıyla ulusal bir tehdit olarak ilan edilmişti.


Yazılım geliştirme amaçlı merkezi bir internet bulundurma hizmeti olan GitHub, Ethereum geliştiricileri tarafından yoğun biçimde kullanılıyor. GitHub, diğer platformlar gibi OFAC kararının birkaç saat sonrasında Tornado Cash’in kodunu sitesinden çıkarmış ve düzenlemelere uygun hareket etmişti.


Bilgisayar kodunun da ABD Anayasası’nın ifade özgürlüğü maddesi kapsamına girdiğine inanan Ethereum geliştiricileri Tornado Cash’i bulunduran platformlara bir çağrı yaparak yasaklamaları ve kaldırmaları iptal etmelerini istemişlerdi. Ethereum geliştiricisi Preston Van Loon GitHub’dan karıştırıcının kodunu yeniden listelemesini talep etmişti.

OFAC bu ayın başlarında bir ilave açıklama yayımlayarak Amerikalıların Tornado Cash’de kilitli kalan paralarını nasıl geri alabileceklerinin detaylarını anlatmıştı.  

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin 70 Bin Dolar Seviyesini Geride Bıraktı, Satış Baskısı Sona Eriyor

4 Haziran 2024 10:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk