Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto İşlerinde Kimler İşten Çıkarıyor Kimler İşe Alıyor?

Kripto para birimi, blockchain endüstrisindeki işten çıkarımlar ve işe alımlar için bir değerlendirme.

29 Haziran 2022 12:46

Güncellenme: 29 Haziran 2022 13:59

Kripto topluluğu son dönemlerde gerçekleşen kritik bazı olaylarla; Terra'nın bir ay önce çöküşü, çoğu kripto para birimi arasında kritik fiyat destek seviyelerini kaybetmesi, Celsius Network'ün potansiyel iflası ve Three Arrows Capital'in iflasının yansımaları ile karakterize edilen mevcut düşüş döngüsüyle başa çıkma konusunda herhangi bir yanıt vermedi.

 

Bazı kripto firmaları, ekosistemdeki yıkımlar ve kayıplardan kaynaklanan artan riske hazırlıksız yakalanırken, diğer şirketler ise böyle bir duruma kendilerini hazırlanıyordu.

 

Kripto firmalarının türbülansı atlatmak için ne kadar hazırlıklı olduklarını gösteren bir metrik ise işten çıkarmaların ve işe alımların sayısıdır.

 

Kimler kripto işlerinde çalışan sayısını azaltıyor?

 

Bir grup kripto firması işgücünü önemli ölçüde küçülttü. Coinbase işe alım sürecini durdurup iş tekliflerini geri çektikten sonra 1,100 çalışanını işte çıkarttı. Crypto.com 260 kişiyle yollarını ayırdı. Gemini işgücünü yaklaşık 100 kişi azalttı ve BlockFi çalışan sayısını 170 kişi azalttı.

 

Bitso, Buebit ve Mercado Bitcoin gibi ABD dışındaki büyük kripto para birimi işlem platformları kendi şirketlerinden 80 kişiyi işten çıkardı.

 

Toplu işten çıkarmalar sadece kripto alanındaki bazı öncülük yapan şirketlerin kurşun geçirmez olmadığını ve büyük piyasa değişikliklerine duyarlı olmadığını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda ayı piyasası sırasında personeline verdikleri sözleri tutmak için yeterli fona sahip olmadıklarını da gösterdi.

 

Fakat şunu da belirtmek gerekir, şu anda kitlesel işten çıkarmalar kripto alanına özgü bir şey değil. Netflix, Pusula ve Tesla gibi şirketler de büyük işten çıkarmalar yapan kripto dışı şirketlerin sadece üç örneğidir.

 

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'na göre, ABD'deki işsizlik oranı Mayıs 2022 itibariyle yüzde 3.6'dır bu da küçülen büyük şirketlerin sayısı, yaklaşmakta olan resesyon ile ilgili artan söylentileri vurgulamaktadır. Coinbase'in CEO'su Brian Armstrong 14 haziranda tüm Coinbase çalışanlarıyla paylaştığı bir notta, "10 yılı aşkın bir ekonomik patlamadan sonra bir resesyon giriyor gibi görünüyoruz. Bir resesyon başka bir kripto kışına yol açabilir ve uzun bir süre sürebilir" dedi.

 

Kimler işe alıyor?

 

Büyük rol oynayan şirketler tarafından yapılan toplu işten çıkarmalara rağmen, işe alım yapan ve hatta işe alım süreçlerini hızlandıran şirketler de var.

 

Binance şu aralar Avrupa, Asya, Güney Amerika ve Orta Doğu'da 2.000'den fazla kişiyi işe almak istiyor. Binance CEO'su Changpeng Zhao, "Ekibimizi planlandığı gibi büyütmeye devam edeceğiz ve bu anı endüstrinin en iyi yeteneklerinden bazılarına erişmek için bir fırsat olarak göreceğiz" dedi.

 

Kraken ekibine 500 personel daha eklemek istiyor, ConsenSys işgücünü 125 açık pozisyonla genişletiyor ve Polygon çöken kripto pazarlarının ortasında bile 100'den fazla iş fırsatı tanıyor. Chainlink Labs, Aave ve Uniswap Labs birlikte kariyer sayfalarına 80'den fazla iş ilanı yayınladı.

 

İşe alımı hızlandırmak isteyen kripto şirketleri, organizasyonların ayı piyasasına karşı farklı tepkiler sergiliyor. Çalkantılı bir pazarda sürdürülemez bir şekilde çok hızlı büyüdüğünü itiraf eden bazı kripto firmaları olsa da diğerleri imkansız gibi görünmesine rağmen ortaya çıkabilecek olaylarda kendilerini daha iyi konumlandırmak için kuruluşlarındaki yeteneklerini arttırarak çeşitlendiriyor.

 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sage D. Young

Sage D. Young, CoinDesk'te bir teknoloji protokolü muhabiridir. Solarpunk Hareketi'ni önemsiyor. Ekonomi ve Felsefe alanlarında Veri Bilimi alanında çift ana dal yapmış olan Claremont McKenna Koleji'nden yeni mezun oldu. ETH, LINK, AAVE, PEOPLE, OS ve HTR'nin yanı sıra birkaç NFT'nin sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk