Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Kripto Firmaları ve Özellikle Borsalar Personel Azaltmaya Başladı

Birçok kripto şirketi ve borsa, kripto para birimi ve hisse senedi piyasaları için zor bir dönem yaşanırken önemli işten çıkarmalar gerçekleştiriyorlar.

3 Haziran 2022 16:03

Güncellenme: 4 Haziran 2022 13:02

Kripto para fiyatlarındaki uzun süreli düşüş ve daha yüksek teknoloji sektörü sıkıntıları, piyasaları daha zor bir süreç beklerken kripto şirketlerinde artan sayıda işten çıkarmaya yol açtı.


Perşembe günü, Winklevoss liderliğindeki kripto borsası ve saklama şirketi Gemini, “bir süre devam etmesi muhtemel çalkantılı piyasa koşullarını” gerekçe göstererek, işgücünün yaklaşık yüzde 10'unun işten çıkartıldığını açıklayan şirketlerden biriydi. Kısa süre sonra Orta Doğu kripto borsası Rain Financial da zorlu piyasa koşulları nedeniyle düzinelerce kişiyi işten çıkardığını duyurdu.


Buna ek olarak, ABD'nin halka açık en büyük kripto borsası olan Coinbase Global, daha önce ilan edilen işe alım durdurma sürecini uzatacağını ve hatta maliyet düşürme faaliyetlerinin bir parçası olarak kabul edilen iş tekliflerini de iptal edeceğini tekrarladı.


NFT borsası Rarible Başkan Yardımcısı Masha Boone, “Son piyasa oynaklığı ve bunu izleyen işten çıkarmalar muhtemelen bu yaz da devam edecek. Ancak, bunu kripto alanında neye ihtiyaç duyulduğunu yansıtmak için bir fırsat olarak görmek önemli ve endüstrinin buradan nereye gittiğini yeniden düşünün” dedi.


Boone, CoinDesk'e, Rarible'ın mevcut kargaşayı dahili geliştirme ve ürün ekiplerini güçlendirmek için bir fırsat olarak kullandığını söyledi.


Borsalar özellikle sert vurdu


Kripto fiyatlarındaki düşüş büyük bir bozguna dönüştü. Ve sistemdeki aşırı likidite döneminde az hacimli tüccarlara güvenmiş olabilecek kripto borsaları, ticarette önemli yavaşlamalar gördü.


Sonuç olarak, kripto borsaları mevcut ortamda personel çıkartma konusunda en hızlı olanlar arasında yer aldı. Gemini ve Coinbase'in hamlelerine ek olarak, Arjantin merkezli kripto borsası Buenbit kısa süre önce personelinin yüzde 45’ini işten çıkarırken, Latin Amerika'nın önde gelen kripto borsası Bitso, 700 kişilik iş gücünden 80 kişiyi işten çıkardı.


Araştırma firması Craig Hallum'un hisse senedi analisti George Sutton, e-posta yoluyla CoinDesk'e yaptığı açıklamada, “Şu anda daha düşük hacimler gören borsaların gerilemesi doğal. Bu endüstrinin güzelliği, mevcut herhangi bir yeteneği memnuniyetle işe almak için dijital para birimi ve blokzinciri tarafında çok sayıda yıkıcı model olmasıdır. Hacim düşüşlerini geçici olarak görüyoruz” dedi.


Morgan Stanley de, müşterilerine göndermiş olduğu yakın tarihli bir notta, kripto şirketlerinin geçen yıl 30 milyar dolarlık rekor bir risk sermayesi topladıklarını ve sektördeki anlaşmaların sayısının kripto para piyasalarındaki son düşüşe rağmen yüksek kaldığını belirtirken anlaşma faaliyetinin gelecekte düşebileceğine dikkat çekti.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Michael Bellusci

Michael Bellusci, CoinDesk'in kripto ödemeler alanındaki muhabirlerindendir. Daha önce Bloomberg'de borsa muhabirliği yapıyordu. BTC, ETH ve MATIC sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk