Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Bankası Silvergate’in Hisseleri CEO’nun Açıklamalarına Rağmen Düşüşte

Trader’lar Silvergate’in FTX’in çöküşünden ciddi biçimde etkilenebileceğini düşünüyorlar.

18 Kasım 2022 22:11

Güncellenme: 18 Kasım 2022 22:14

Silvergate Capital’ın hisseleri Cuma günü düşüşe geçti. Bu durum FTX’in hızlı çöküşünün yatırımcıları etkilemeye devam ettiğinin bir göstergesi olabilir.


Silvergate CEO’su Alan Lane, Perşembe günü yaptığı açıklamalarla yatırımcıları, FTX’in çöküşüyle oluşan piyasa dalgalanmasının bankanın işini etkilemeyeceğine ikna etmeye çalışmıştı. 


Lane, Oppenheimer Blockchain & Digital Assets Summit’de yaptığı konuşmada, “Şunu söyleyebilirim ki mevduatlar azalsa da artsa da bu dalgalanmaya dayanacak likiditemiz ve sermaye yeterliliğimiz mevcut” demişti. 


Ancak bu açıklama yeterli gelmemiş olacak ki şirketin hisseleri Cuma günü yüzde 10 civarında düşüş gösterdi. Silvergate Capital’ın hisse değeri geçen yılın boğa döneminden bugüne yüzde 85 oranında eridi.


Kripto brokerlik şirketi FalconX, Lane’in açıklamalarından birkaç saat sonrasında Silvergate LEN Kaldıracını kullanmayı durdurduklarını açıkladı. Bu araç, kurumsal yatırımcıların, bitcoin veya ABD doları teminatlar karşılığında platform üzerinde işlem yapabilmelerine imkan veriyor. Şirket ayrıca Silvergate’i para transferlerinde de kullanmama kararını açıkladı. 


Silvergate, geçen Cuma yaptığı açıklamada FTX’ten bir alacağı veya burada bir yatırımı olmadığını belirtmiş ve bitcoin teminatlı SEN Kaldıracı borçlarında FTX’in bir rolü olmadığını açıklamıştı. FTX’in Silvergate’de en az 1 milyar dolarlık bir mevduatı olsa da bu meblağ toplam mevduatların ve dijital varlıkların yüzde 10’una karşılık geliyor.


FTX’in çöküşünden bu yana hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar zor günler yaşıyorlar. Zira bu olay kripto piyasalarına ve Kriptonun bütününe yayılan bir salgına dönüşüyor. Mayıs ayındaki Terra/Luna ve Haziran’daki Three Arrows Capital salgınları acı tecrübeler içeriyor.


FTX’i erken aşamada eleştirenlerden biri olan Marc Cohodes, FTX’in Silvergate’deki mevduatının toplam mevduat içinde önemli bir oran olduğunu söylüyor. Cohodes, Salı günü Hedgeye’a verdiği mülakatta Silvergate’i, shortladığını söylerken FTX’in mevduatının büyük bir kırmızı bayrak olduğunu vurguluyordu. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin, Ekimden Bu Yana En Yüksek Tek Günlük Kazancı Kaydetti

29 Şubat 2024 10:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk