Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Alanında İş Başvurusu Yapanların Üçte Biri Bankacılık Sektöründen Geliyor!

Raporda, bankacılık ve finans sektörlerinin blok zincirine yönelik beklenen harcamalarının 2025-2026 yılları arasında 22,5 milyar dolara ulaşabileceği ifade ediliyor.

12 Şubat 2024 12:25

Güncellenme: 12 Şubat 2024 20:39

Kripto varlık platformu ve Web3 şirketi Bitget, geleneksel bankacılıktan kripto para alanına yetenek göçünün nedenlerini ve süreçlerini içeren kapsamlı bir analiz raporu sundu. 

 

Finans sektörünün Web3 ve merkeziyetsiz teknolojiler çağına nasıl uyum sağladığı vurgulanan raporda 2023 yılında dijital finans ve blok zincirinin bankacılık sektörünün etkisinin zirveye ulaştığı bildirildi. Şu an itibarıyla dünya çapındaki bankaların %90'ının blok zinciri teknolojisiyle çalıştığı ya da bu teknolojiyi araştırdığı vurgulandı.

 

Bunlar arasında JPMorgan Chase, Barclays, HSBC, Citi Group ve Banco Santander gibi bankalar yer aldığı belirtildi.

 

Rapora göre analistler, perakende bankacılık pazarındaki küresel blok zincirinin 2031 yılına kadar 40,4 milyar dolara ulaşacağını ve 2022'den 2031'e kadar yüzde 40,4'lük bir YBBO ile büyüyeceğini tahmin ediyor. Ayrıca raporda, bankacılık ve finans sektörlerinin blok zincirine yönelik beklenen harcamalarının 2025-2026 yılları arasında 22,5 milyar dolara ulaşabileceği ifade ediliyor.

 

Z Kuşağı Kriptoyu Tercih Ediyor 

Makro piyasa değişimlerinin işe alım trendlerinde de kendini gösterdiği raporlandı. 


Dijital para birimlerinin yükselişi ve pandemi nedeniyle uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte, bankacılık sektöründen profesyoneller kripto para birimlerinin dinamik ve yenilikçi dünyasında giderek daha fazla fırsat bulduğu vurgulandı. Şu anda işgücünün büyük bir kısmını oluşturan genç çalışanların, geleneksel alanlardan ziyade teknolojik açıdan yenilikçi alanlara daha fazla ilgi duyma eğiliminde olduğu bildirildi. 

 

Y kuşağı ve öncesinde prestijli kabul edilen bankacılık sektörünün, yeni kuşaklar için cazibesini yitirdiği ifade edildi. Rapora göre, 2017'nin sonlarında ve 2018'in başlarında, ilk coin arzları (ICO'lar) küresel manzarayı değiştirerek bir "merkeziyetsizleşme" hareketi başlattı ve Bitcoin'i ana akıma yaklaştırdı.

 

Bankacılık Sektöründe İşten Çıkartılanlar Kripto Şirketlerine Gitti  

Yalnızca 2023 yılında beş büyük banka toplam 20.000 kişiyi işten çıkardı. İşini kaybedenlerin çoğunun kripto şirketlerine gittiği de doğrulandı. 


Coinbase tek başına Amazon'dan 197, Alphabet'ten 97, Microsoft'tan 73, Meta'dan 72, Goldman Sachs'tan 37 ve Morgan Stanley'den 29 çalışanı işe aldı. Bir diğer 21 Goldman çalışanı kurumsal kredi kartı girişimi Brex'e katılırken, 18'i Ocak 2020'den Nisan 2022'ye kadar eski Twitter yöneticisi Anthony Noto tarafından yönetilen fintech firması SoFi Technologies'e gitti. Kripto para işlem platformu Amber Group, bir önceki yıl Goldman Sachs'tan eski bir yönetici ile Morgan Stanley ve Royal Bank of Scotland'dan bankacılar da dahil olmak üzere 250 yeni çalışanı işe aldı. FTX krizinin ardından 2022-2023 yıllarında kripto para piyasasında yaklaşık 2.000 kişi işini kaybetmiş olsa da sektör genişlemeye ve işe alım yapmaya devam etti. 

 

Başvuru Sahiplerinin Yüzde 33'ü Eski Bankacılık Çalışanı

Bitget, kripto para piyasasına giren bankacılık personellerini analiz etmek için son üç yılda gönderilen tüm gelen özgeçmişleri inceledi. 


Sadece 2 yıl içerisinde bankacılık ile ilgili yıllık özgeçmiş sayısı 880'den 1.440'a yükseldi ve 2022'de %113'lük, 2023'te ise %143'lük bir artışa işaret etti. 2021'de her 10 başvuru sahibine bir banka çalışanı düşerken, 2023'e gelindiğinde tüm özgeçmişlerin %30'u bankacılık sektöründen geldi. Dahası, aynı dönemde kripto para piyasası dışındaki bireylerin ilgisi %180 artarak 2 yıl içinde %330'luk bir artışa ulaştı.


Daha Fazla Oku

    bankacılıkkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Demokratlar, Fed'in Faiz Oranını Düşürmesi Gerektiğini Düşünüyor

11 Haziran 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk