Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto 2024: Sırada Ne Var? - "Hiçbir şeyin yapılmamasındansa, bir şeylerle başlanması iyi olacaktır"

Özel serinin bu bölümünde Bitci'nin CEO'su Ahmet Onur Yeygün'ün 2024 yılına dair öngörülerini ele aldık.

26 Aralık 2023 16:51

Güncellenme: 26 Aralık 2023 17:09

Bu röportaj Consensus Magazine - Kripto 2024: Sırada Ne Var? serisinin bir parçasıdır.


1) 2023 Bitci ekosistemi için nasıl geçti? Piyasaların yoğun olarak zorlu dönemine gelen bu yıla dair değerlendirmeleriniz nasıl?

2023 yılı Bitci için dönüşüm yılı oldu. 


Biz, Bitci'nin bu zamana kadar konumlandığı yerinden yönümüzü daha farklı bir tarafa çevirdik. Bu tabii sancılı tarafları olan bir süreçti ama sonunda istediğimiz noktaya geldik. Bitci'yi bir platform olarak değerlendiriyoruz. Artık sadece bir coin üzerinden bir iletişim ya da bir coin üzerinden bir şirket yönetimi yapmıyoruz. Bitci birçok ürünüyle bir süper app olma yolunda ilerliyor. Launchpad platformuyla, oyunlarıyla ve eklentileriyle bir all-in-one platform haline getirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden 2023 bizim için zor ama güzel bir yıldı. değişimin ve dönüşümün yılı oldu bizim için.


2) 2024’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?

2024 yılına dair genel beklentilerim, kripto para sektörünün hızla büyümeye devam edeceği yönünde. 


Kripto paraların daha yaygın olarak benimsenmesi, düzenleyicilerin daha fazla regülasyon getirmesi ve merkez banka dijital paralarının geliştirilmesi bu büyümeyi destekleyecek temel dinamikler arasındadır. Ayrıca, AI alanında da büyüme görmeyi bekliyoruz. Kurumsal yatırımların artmasıyla birlikte, kripto paraların finansal sistemdeki rolü de büyüyecektir. Şu an gözlemlediğim en önemli dinamik ise ETF'lerdir.


3) 2024'te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?

Bu düzenlemelerle ilgili beklentilerim hem borsa tarafını regüle edecek hem de kullanıcı tarafını koruyacak düzenlemeler öngörüyorum. 


Fakat burada tabii Blockchain'in ruhuna aykırı, özelleştirmeyi kısıtlayan durumlar da söz konusu olabilir. Bunlar tamamen devlet inisiyatifinde olan süreçler. Ben regülasyonlar da öncelikle borsaların bilinirliği, müşteri varlıklarının yönetimi, bunların raporlanabilirliği, çalışanların sertifikalandırma ve birçok sürecin denetlendiği bir noktaya geleceğimizi düşünüyorum. Kullanıcı tarafında ise kazançların vergilendirilmesi, risklerin azaltılmaya çalışıldığı, kaldıraçlı işlemlerin ve yurtdışı borsalarında olan kaldıraçlı işlemlerin Türkiye'de regüle edilmesi, ya belli bir sınırda sınırlandırılması ya da tamamen kaldırılması gibi durumların kararlarının verilebileceğini düşünüyorum. Tabii ki regülasyon başlı başına tartışılması gereken bir konu. 


Hiçbir şeyin yapılmamasındansa, bir şeylerle başlanması iyi olacaktır. Bu süreçler devam ederken yolda birçok konuya karar verileceğini düşünüyorum. Bunun çok kısa sürede sonuçlanacak bir regülasyon süreci olduğunu düşünmüyorum. En az 36 aylık bir süreçten bahsettiğimizi düşünüyorum. Birinci amaç, Türkiye'nin gri listeden çıkması için bu kripto para regülasyonunun ilk başta sağlanması gerekecek. Benim düşüncem ilk etapta bu sektörün varlığının kabul edildiğini ifade eden bir çerçevede regülasyonlar getirilecektir. Sonrasında denetleme kurulları daha fazla bu işin içine dahil oldukça daha detaylı ve sektöre uygun düzenlemeler geleceğini düşünüyorum. Çünkü bu noktada daha şimdiden sektöre uygun olmayan düzenlemelerin yarardan çok zarar getireceğini düşünüyorum.4) Yeni dönemde hangi projelerin, dikeylerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?

Kripto para sektöründe 2024'te öne çıkması muhtemel projeler ve dikeyler arasında yine regülasyonların artmasıyla birlikte CeDeFi dediğimiz merkezi ve merkeziyetsiz finansın kesiştiği projeler, Merkezi Banka Dijital Paraları (CBDC'ler), gerçek dünya verilerine dayalı akıllı sözleşmelerle etkileşime girmesini sağlayan projeler, güvenlik ve gizlilik odaklı projeler bulunuyor. Ayrıca, yapay zeka teknolojileri, sektörde daha fazla benimsenerek otomasyon ve analitik yeteneklerin gelişmesine katkı sağlayabilir. 


5) Sizler 2024’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2024’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir?

2024 yılında kullanıcılarımıza birçok fırsat sunan bir süper app sahibi olmak istiyoruz. 


İçinde oyunların olduğu, sosyal bir platformun entegre edildiği, kullanıcıların içerisinde bolca vakit geçirdiği ve kripto paraların sadece alınıp satılan ve bunlardan borsa üzerinden para kazanılan değil, daha çok uygulama içerisinde kullanımlarını arttığı bir dünya yaratmaya çalışıyoruz. Daha önce söylediğim gibi bunun birçok emaresi geldi. Çok yakında da birkaç yeni oyunla bunları entegre edeceğiz. Launchpadlerimiz devam edecek. Yeni şirketlerle anlaşmaya ve onları tokenize etmeye devam edeceğiz. İnkübasyon programımız açıklıyoruz, Web2'den Web3'e şirketlerin geçişini destekliyoruz. Bitcichain üzerinde birçok proje geliştiricilerine destek sağlıyoruz.


Daha Fazla Oku

    Kripto 2024: Sırada Ne Var?BitciAhmet Onur Yeygün

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BTCTurk Hacklendi, Binance Süreç için Destek Veriyor

22 Haziran 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk