Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto 2024: Sırada Ne Var? "RWA’ların daha çok konuşulduğu bir yıl olacak gibi duruyor"

Özel serinin bu bölümünde Omchain'in kurucu ortağı Osman Kuzucu ile 2024 yılına dair öngörülerini işledik.

26 Aralık 2023 12:30

Güncellenme: 26 Aralık 2023 17:10

Bu röportaj Consensus Magazine - Kripto 2024: Sırada Ne Var? serisinin bir parçasıdır.


1) 2023 sizin perspektifinizden nasıl geçti? Piyasaların yoğun olarak zorlu dönemine gelen bu yıla dair değerlendirmeleriniz nasıl?

Bizler için çok yoğun bir yıl olarak geçti 2023. Yılın ilk iki çeyreğinde kendi ekip içerisinde geliştirmelerimize ve ürünlerimize ağırlık verirken yılın son iki çeyreği globalde ondan fazla etkinlik katılımıyla hem teknolojimizi hem de ürünlerimizi doğrulama fırsatı verdi bizlere. Londra, Portekiz, Hong Kong, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Suudi Arabistan, Katar, Singapur ve bir de İstanbul’da hem Omchain’i hem de Omchain üzerinde inşa ettiğimiz Dijital ID protokolünü görücüye çıkarma ve tanıtma imkanı elde ettik. 


Tabii ki tüm diğer projelerde ve genel piyasalarda olduğu gibi bir likidite sıkıntısı ve durağanlık da 2023 yılı boyunca hakimiyetini sürdürdü, ancak Omchain olarak bu durgun dönemde ürün ve çözümlerimizi geliştirebilmiş olmak ve görücüye çıkartmak bizleri mutlu etti. Özellikle yılın ikinci çeyreğinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile başlattığımız Dijital ID geliştirmeleri Dijital ID protokolünün açık kaynak kodlu yayınlanmasıyla devam etti. Son olarak yılı kapatmadan yine Gençlik ve Spor bakanlığımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz Genç Blokzincir Hackathon’u yılı kapatırken kamu kurumlarının blockchain entegrasyonuna sıcak baktığının göstergelerinden bir tanesiydi.


Bu bağlamda Omchain olarak 2023 yılını çok verimli geçirdiğimizi ve bu çalışmalarımızın meyvesini de 2024 yılı boyunca toplayacağımızı düşünüyoruz.2) 2024’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?

Öncelikle blockchain teknolojisinin ve bu teknolojinin avantajlarının daha çok anlaşılacağını düşünüyoruz. Real World Asset Tokenization konsepti her ne kadar birkaç yıldır hayatımızda olan bir konsept olmuş olsa da özellikle likidite sorunun yavaş yavaş çözülmeye başlandığı 2023’ün son çeyreğinde daha sık gündeme gelmeye başladı ve sanıyorum önümüzdeki yıl da RWA’ların daha çok konuşulduğu bir yıl olacak gibi duruyor.


Yine ek olarak yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bu alanda özellikle görüntü ve video işleme teknolojilerinin gelişeceği ve bu teknolojilerin hayatımızda daha fazla yer alacağını düşünüyorum. Fakat yapay zeka ile veri üretimi artmaya devam ettikçe veririn orijinalliği veya verinin izlenebilirliği de gündeme geliyor. Bu noktada blockchain teknolojisi verilerin izinin sürülebilmesi için ihtiyaç duyduğumuz altyapıyı bizlere sağlıyor. Bu nedenle ben verilerin blockchaine tabiri caizse çıpalanacağı ve veri kanıtlarının zincir üstünde daha çok yer alacağı bir 2024 bekliyorum.


Son olarak tabii ki bizlerin de üzerinde çalıştığı ve mesai harcadığı Dijital ID protokollerinin de özellikle kamu kurumları, bankalar, sağlık kuruluşları gibi büyük işletmelerin odağında olacağını düşünüyorum. Özellikle Afrika pazarı bu konuda çok sıcak ve blockchain adaptasyonu anlamında büyük bir potansiyel barındırıyor.


3) 2024'te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?

Bildiğimiz üzere Avrupa Birliğinde MiCA adı altında kripto varlıklara yönelik regülatif bir çerçeve çizildi. Fakat burada önemli olan nokta MiCA içerisinde utility token dediğimiz hizmet tokenlarına ait herhangi bir düzenleme yer almıyor, bunun yerine daha çok security token diye adlandırdığımız menkul kıymet tokenlarına yönelik çerçeveye yer verilmiş durumda. Bu noktada benim beklentim 2024 yılı içerisinde başta ülkemizde, ardından batı ülkelerinde en azından kripto varlık hizmet sağlayıcılarının düzenleneceğini düşünüyorum.


Genel kapsamlı bir kripto varlık tanımı yapabilmek ya da kripto varlıkları sınıflandırabilmek sadece ülkemiz otoriteleri değil, dünya üzerindeki diğer kamu otoriteleri için de çok zor bir süreç. Bu nedenle ben gelecek düzenlemelerin kripto varlıklar üzerinde değil, daha çok kimlerin kripto varlık alıp satabileceği, kara paranın aklanmasının önlenmesi, kripto varlıklara dayalı elde edilmiş kazançların vergilenmesi ve yine mevcut altyapıların finansal anlamda kötü amaçlarla kullanılmaması yönünde gelişmeler olacağını düşünüyorum.


4) Sizler 2024’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2024’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir?

2024 içerisinde öncelikle Dijital ID protokolümüzü birden fazla kurum ve kuruluşa entegre etmek gibi bir hedefimiz var. Yılın son ayı içerisinde protokolümüze ilgi gösteren farklı kurum ve kuruluşlarla pilot çalışmalara başlamıştık, 2024 içerisinde de bu entegrasyonları nihayete erdirmek istiyoruz.


Buna ek olarak yılın ilerleyen ayları için bir kripto varlık cüzdanı yayınlamayı planlıyoruz, burada da çalışmalarımız son sürat devam ediyor.


Yılın sonlarına doğru da sürdürülebilirlik odağında blockchain tabanlı gönüllü karbon kredisi pazar yerini devreye almayı planlıyoruz. 

Özetle 2024 yılı da Omchain için dolu dolu geçecek gibi görünüyor.


Daha Fazla Oku

    Kripto 2024: Sırada Ne Var?OmchainioOsman Kuzucu

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk