Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto 2024: Sırada Ne Var? - "2024, Blok Zinciri Endüstrisi için Olgunlaşma ve Benimseme Yılı"

Özel serinin bu bölümünde CoinTR CEO'su Ali Eşelioğlu ile 2024 yılına dair öngörülerini ele aldık.

26 Aralık 2023 18:12

Güncellenme: 27 Aralık 2023 12:10

Bu röportaj Consensus Magazine - Kripto 2024: Sırada Ne Var? serisinin bir parçasıdır.


1-) 2024’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz? 

2024’ün dünyada ve Türkiye’de kripto para ve blok zinciri endüstrisi için olgunlaşma ve benimsenme yılı olacağı kanısındayım. 


Bitcoin, 2023’te dolar bazında %160 ve TL bazında %300’ün üzerinde artarak, yatırımcısını en çok sevindiren yatırım araçlarından biri oldu. Yıl boyunca sektörde yaşanan gelişmeler, sektörün olgunlaşmasına ve düzenleyici çerçevelerin öneminin artmasına katkı sağladı. Kripto paraların güncel piyasa değeri toplam 1,6 trilyon dolar civarında. Bu değerin, 2024’te beklenen muhtemel pozitif gelişmelerin yaşanması ve ekstrem politik-makro ekonomik koşullar oluşmaması durumunda boğa koşusu ile birlikte yeni bir tüm zamanların en yükseği seviyesine ulaşma ihtimali yapılan birçok analizde karşımıza çıkıyor. Ancak boğa ihtimalinin güçlenmesi için birçok beklentinin de gerçeğe dönüşmesi gerekiyor. 


Öncelikle SEC’in spot Bitcoin ve Ether ETF’lerini onaylanmasına yönelik beklentiler, kurumsal oyunculardan yatırım girişi olması açısından bu sırasının en üstünde yer alıyor. Nisan’da gerçekleşecek Bitcoin yarılanması – halving dönemi de geçmiş dönemlerdeki halving-boğa ilişkisi incelendiğinde boğa koşusu ihtimalini güçlendiriyor. 2024 yılında stabil coinlerdeki likidite artışı ve Merkez Bankalarının konuya yaklaşımı da kriptoları etkileyecek unsurlar arasında. 2024 yılında özellikle regülasyonlarla sistemin şeffaflaşması, kripto paraların devletler nezdinde menkul kıymet olarak tanınması, ETF’ler ve teknolojik yeniliklerle birlikte bugüne kadar kriptolara karşı çekincesi olan bireysel ve yatırım imkanları kısıtlı olan büyük kurumsal kullanıcıların da sisteme dahil olacağını düşünüyoruz. 


2-) 2024'te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?

Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de düzenlemelerle ilgili çalışmalar devam ediyor. 


Şu anda dünya genelinde kripto paraların ve blok zinciri ekosisteminin temelleri inşa ediliyor, sektör her geçen gün gerçek dünya deneyimine daha uyumlu hale geliyor. 2024 yılının sektör için bu anlamda önemli bir yıl olacağı kanısındayım. 


Ülkemizde uzun yıllardır devam eden regülasyon çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Birçok önemli kurumdan, alanında uzman ekiplerin düzenlemeler için çalıştığını duyuyoruz.   Ve yine çok yeni duyurusu yapılan blok zinciri ve kripto para uzmanlığıyla bilinen Sayın Prof. Dr. Fatma Özkul’un göreve getirilmiş olması, Merkez Bankası’nın da konuya dair hassasiyetini gösteriyor. Sayın Özkul’un kripto paraların muhasebeleştirilmesi ve vergisel boyutu konusundaki çalışmalarının düzenlemelerde rol oynaması beklenebilir. 3-) Yeni dönemde hangi projelerin, dikeylerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz? 

Piyasada her dönemin kendine has trendleri olur.


Örneğin 2021 boğasında Metaverse ve NFT projeleri ön plandayken, 2023 yılında layer 2 ve gamefi projelerinin öne çıktığını gördük. Yeni dönemde, yapay zeka ve defi gibi teknoloji odaklı projelerin yanı sıra regülasyon ve düzenlemeler sonrasında hayatın akışına dahil olabilecek potansiyelde ve gerçek kullanım alanları bulunan projelerin ön planda olacağını görebiliriz. 


4-) Sizler 2024’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2024’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir? 

Sizlerin de bildiği gibi Kasım ayında 2. yaş kutlamalarımızı yaptık. 


Öncelikle globaldeki gücümüzü Türkiye’de kullanarak ülkemizde kripto paralar ve blok zinciri teknolojisi alanında lider olmak için çalışacağız. Web 3’ün kullanıma girmesi ile başlayan Yeni İnternet Çağı’nda CoinTR olarak bir yandan Türk yatırımcıların varlıklarını korurken, bir yandan da oluşabilecek finansal riskleri azaltmayı hedefleyerek, kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunmak için çalışacağız. En büyük hedefimiz uzun vadede Türkiye için blok zinciri tabanlı, küresel odaklı, güvenli, verimli ve lider bir dijital finans altyapısı oluşturmak, dijital varlıklara ev sahipliği yapabilmesi için Türkiye'yi bu konularda güçlendirerek ulusal varlıkların güvenliğini sağlamak. 


Dünya genelinde dijital varlıkları Türkiye'ye çekmek, reel ekonomiye ve finans sektörüne entegre etmek ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak da hedeflerimiz arasında. Böylece İstanbul’un temel rekabet gücünü artırarak teknolojik uzmanlığına katkı sağlamaya çalışacağız. Bunun için de alanında uzman birçok global şirketle görüşmelere ve iş birliklerine başladık. Bu hedefi gerçekleştirmek için ekibimizin aynı anda dünya çapında lider ürün teknolojisi yeteneklerine, geleneksel finans konusunda derin bir anlayışa sahip olması ve düzenleyici gereklilikleri proaktif bir şekilde benimsemesi gerektiğinin bilincindeyiz. Bunun için de, zaten güçlü olan yönetici ve ürün ekibimizi genişleterek hedefimize sağlam adımlarla ulaşma çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sürdürülebilir bir teknolojik altyapı inşa etmek için çalışıyoruz ve hedefimiz dijital geleceğin merkezi olmak.


Daha Fazla Oku

    cointrTürkiyekripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ali Yüksel

CoinDesk Türkiye'de ürün yöneticisi olarak yazılım, tasarım ve içerik ekibiyle doğrudan çalışmaktadır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Ali, uzun süredir ürün yönetimi alanında çalışıyor. Daha önce medya, eğitim teknolojileri, dijital tarım ve mobil uygulama zekası dikeyinde çözümler üreten teknolojilerde ürün yöneticisi olarak sorumluluk aldı. Aktif bir YGA gönüllüsü olarak insanlığa faydalı, çift kanatları gençler yetiştirme motivasyonuyla Bilim Seferberliği projesini destekliyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk