Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kraken’e Yaptırımları İhlal Soruşturması

New York Times, İranlı kullanıcıların platforma girmesine izin verdiği iddiasıyla Kraken’e soruşturma açıldığını bildirdi.

27 Temmuz 2022 10:29

Güncellenme: 27 Temmuz 2022 13:26

Kripto borsası Kraken hakkında, federal yaptırımları ihlal ederek İranlı kullanıcıların işlem yapmasına izin verdiği şüphesiyle ABD Hazine Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldığı iddia edildi.


New York Times’ın salı günü yayımladığı habere göre, Hazine Bakanlığının borsaya para cezası verme olasılığının yüksek olduğunu bildirdi. İdari işlem için bir zaman çizelgesi önerilmedi. 


Kraken Baş Hukuk Görevlisi Marco Santori CoinDesk’e borsanın yetkililerle konu üzerine yaptıkları konuşma hakkında yorum yapmayacağını belirten bir açıklama gönderdi.


Santori, "Kraken'ın sağlam uyum önlemleri var ve uyum ekibini ticari büyümesine uyacak şekilde büyütmeye devam ediyor. Kraken, yaptırım yasalarına uyumu yakından izliyor ve genel bir konu olarak düzenleyicilere potansiyel sorunları bile rapor ediyor" dedi.


Reuters’ın yakın tarihli bir araştırma haberi, kripto borsası Binance'in yaptırımlara ve bir şirketin iş yapma yasağına rağmen, İranlı kullanıcıların ticaret yapmasına izin vermeye devam ettiğini göstermişti.


Federal yaptırımlar, uzun zamandır ABD hükümetinin bireylerin veya ulusların küresel finansal sisteme erişmesini engellemesi için bir araç olarak kullanılıyor. İran'da birden fazla kripto kullanıcısı ve adresi geçmişte yaptırıma uğradı.


Birkaç kripto platformu, İranlı kullanıcıları proaktif olarak engelliyor. NFT ticaret sitesi OpenSea bu yılın başlarında İranlı kullanıcıları engelledi. Ethereum kuluçkası ConsenSys ise 2021'de İranlı öğrencilerin, düzenledikleri kodlama eğitim kampına katılımını yasakladı.


ABD Hazinesi de geçmişte yaptırım ihlali gerekçesiyle kripto şirketlerine para cezası vermekten çekinmedi. Kripto borsası BitGo ve ödeme hizmeti sağlayıcı BitPay, isnat edilen yaptırım ihlalleri nedeniyle yüksek para cezalarıyla karşı karşıya kaldı.


Kraken'in CEO'su ve kurucu ortağı Jesse Powell, uluslararası yaptırımlar da dahil olmak üzere haksız olarak gördüğü düzenlemelere meydan okuma konusundaki istekliliğini dile getirdi.


Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra Powell, Kraken'in Rus kullanıcılarının hesaplarının dondurulması çağrılarına karşı çıkan bir tweet atmıştı:


”Görevimiz, bireyleri eski finansal sistemden kurtarmak ve onları, haritalardaki keyfi çizgilerin artık önemli olmadığı, servet kısıtlamalarına yakalanma konusunda endişelenmenin gereksiz olduğu bir kripto dünyasını getirmektir.”


Kraken, haziran ayında yayımladığı kültür notunda kendisini, “Finansal sistemin silahlandırılmasının ahlaksızca olduğuna inanan ve haksız yasaların dışlayıcılığı karşısında devlet kurumları ile uzlaşmama” sözü veren bir şirket olarak tanımladı.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Borsası WazirX’te 230 Milyon Dolarlık Şüpheli Para Çekme İşlemi Gerçekleşti

18 Temmuz 2024 11:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk