Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Klasik Kart Oyunu Solitaire Artık Bitcoin Kazandırıyor

THNDR Games tarafından geliştirilen Club Bitcoin: Solitaire adlı oyun, klasik Solitaire’i oynarken Bitcoin kazanılabilen bir mobil oyununa dönüştürüyor.

20 Eylül 2022 11:48

Güncellenme: 20 Eylül 2022 18:45

Bitcoin oyun şirketi THNDR Games, Solitaire’in oyna-kazan versiyonunu çıkardı. Mobil cihazlar için çıkarılan oyunun adı Club Bitcoin: Solitaire. Oyuncular, artık tarihin en bilinen kart oyunlarından biri olan Solitaire’yi oynarken Bitcoin de kazanabilecekler.


THNDR’nin ‘bitcoin’i mobil oyunlar aracılığıyla dünyayla buluşturmak’ gibi bir misyonu bulunuyor. Şirket, Solitaire ile özellikle kadınları ve gelişmekte olan piyasaları hedefliyor. Kadınların yüzde 63’ü mobil oyunlar oynuyor ve THNDR’nin kullanıcılarının yüzde 60’ı gelişmekte olan ekeonomilerden. Dolayısıyla bu durum Club Bitcoin: Solitaire’i şirketin hedef kitlesi için ideal bir ürün haline getiriyor.


Solitaire’in Microsoft versiyonunun 2020 itibarıyla 1 milyarı aşkın bilgisayarda yüklü olduğu ve oyunu aylık 35 milyon civarında kişinin oynadığı biliniyor.


THNDR’den yapılan açıklamada, “Solitaire gibi klasik oyunlar bitcoin’i öğrenmek ve kazanmak için kullanıcılara güvenli, tanıdık ve eğlenceli ortamlar sunuyor” deniliyor.


Bitcoin, Lightning ve Oyun

Bitcoin daha önce oyunlara başarılı bir şekilde entegre edilmişti. 2012 yılında online Bitcoin kumarhanesi Satoshi Dice’da tüm kullanımların toplamından daha fazla Bitcoin işlemi yapılıyordu.


Ancak zamanla bitcoin’in piyasa değerinin hızla yükselmesi nedeniyle oyuncular bu kripto parayı oyunlarda kullanmayı bıraktı. Ardından katman 2 ağında Bitcoin blok zinciri üzerinde Lightning Network kuruldu. Lightning, bitcoin işlemlerinin daha hızlı ve daha ucuza yapılmasını sağlıyor.


THNDR Games CEO’su Desiree Dickerson CoinDesk’le yaptığı röportajda, “Lightning’den önce hız, işlem maliyetleri ve ölçeklendirme ile ilgili meseleler nedeniyle bitcoin’i oyunlarda kullanmak imkansızdı” diyor.


Dickerson Lightning şirketinde 3,5 yıl çalışmış ve oyun dünyasına ilgi duymaya başlamış. Şirketin kurucu ortağı Jack Everitt, konferanslarda networking yapmada kullanmak için bir Bitcoin mobil oyunu geliştirmiş. Bu oyun daha sonra THNDR Games’e dönüşmüş.


Bugün, THNDR’nin Android ve iOS üzerinden oynanabilen Solitaire dahil beş oyunu bulunuyor. 2021 Eylül itibarıyla 250 bin kere indirilmiş bu oyunlar. Bu rakam geleneksek oyunlarla kıyaslandığında az kalıyor. Dickerson kadınlar ve gelişmekte olan ekonomilerdeki oyuncularla bu rakamı arttırmayı umuyor.


Nasıl Oynanıyor

THNDR’nin oyunları herhangi bir mobil oyun gibi Google Play veya App store’dan indirilebiliyor.


Şirket, diğer oyunlarda olduğu gibi oyun için satışlardan ve reklamlardan gelir elde ediyor. Ancak, diğer oyun firmalarından farklı olarak THNDR elde ettiği bu gelirin bir kısmını kullanıcılara Bitcoin olarak günlük ödüller kapsamında dağıtıyor. Kullanıcılar kazançların istedikleri zaman nakit paraya çevirebiliyor.


Dikerson, “Oyunun mekanizmasında oyuncular, oyun içinde ticket’lar topluyor ve bunlar günlük ödüllere dönüşüyor. Herkes, her gün kazanabiliyor” diyor.


THNDR kullanıcılarının yüzde 80’i Bitcoin ile yeni tanışan kişiler ve kazandıkları bitcoin’i ellerinde tutmak veya nakde çevirmek bu kişiler için biraz zor olabiliyor. Çünkü THNDR’nin kendine ait bir cüzdanı bulunmuyor. Dolayısıyla kullanıcılar kendi Lightning cüzdanlarını bu oyunlara bağlamak durumundalar. Dickerson, Wallet of Satoshi cüzdanını öneriyor.


CryptoKitties gibi diğer blokzinciri oyunlarda da kullanıcılar kendi cüzdanlarını oyuna bağlıyor. 2020 yılında piyasaya çıkan bir başka Solitaire oyunu olan Bitcoin Solitaire’de ise kullanıcıların kazançlarını Coinbase hesaplarında nakde çevirebilmeleri için önce belirli bir ‘Bling Points’ puanına ulaşmaları gerekiyor.  


THNDR’nin Solitaire’inde Microsoft’unki kadar çok özellik bulunmuyor. Her oyunun sonunda biraz gürültülü ve susturulması zor reklamlar çıkıyor. Ancak kullanıcılar, belli bir ücret karşılığında bu reklamların belli aralıklarda yayınlanmasından kurtulabiliyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk