Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kendilerine Dava Açıldığını Olağan Dışı Bir Yöntemle Öğrendiler

Ooki DAO üyeleri, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nı kendilerine dava açtığını online forumda yapılan bir paylaşımla öğrendi.

28 Eylül 2022 10:48

Güncellenme: 28 Eylül 2022 14:39

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), bir merkeziyetsiz otonom organizasyonunun (DAO) takma isim kullanan üyelerine dava açmak için alışılmışın dışında yöntemler kullandı.


CFTC avukatları tarafından mahkemeye sunulan belgelere göre yasa dışı, borsa harici tokenize edilmiş marj alım satımı ve kredi verme hizmeti sunan bir protokol işleten Ooki DAO’nun üyelerinin dava hakkında bilgilendirilmesi, normalde idari meseleleri tartışmak için kullanılan foruma bir CFTC avukat yardımcısı tarafından yapılan online paylaşımla yapıldı. Belgeler ise yardım isteyenlere yönelik oluşturulan bir chat kutusundan gönderildi.


CFTC, Kaliforniya Kuzey Bölgesi Mahkemesi'nin davanın tebliğ edilmesi aşamasında chat botunun ve forum paylaşımı yöntemlerinin kullanımını onaylamasını bekliyor. Çünkü bu şekilde DAO’nun oy hakkı olan tüm üyelerine ulaşılabiliyor.  


Bu, CFTC tarafından bir DAO’nun üyelerine açılan ilk dava ve gelecekte DAO’lara yönelik oluşturulacak regülasyonları etkileyebilecek önemli sonuçları olabilir. CFTC, aynı suçlamaları bir blokzinciri protokolü olan bZeroX ve iki kurucusuna yönelik de yapmıştı. Kurum, bu blokzincirinde de aynı şekilde yasa dışı hizmetler verildiği ve bu hizmetlerin daha sonra Ooki DAO’ya aktarıldığını iddia etmişti. Karara varılan bu davada bZeroX kurucuları 250 bin dolar para cezasına çarptırıldı.


Şimdi Ooki DAO’nun gerçek isimleri bilinmeyen üyeleri de aynı davayla karşı karşıya. CFTC, tasfiye, ticaret ve tescil yasakları, Emtia Borsası Yasası'nın (CEA) daha fazla ihlaline karşı ihtiyati tedbir ve para cezaları talep ediyor.


Ancak, bu dava bZeroX’a açılan davadan daha karmaşık olacak. Çünkü CFTC, gerçek kimliğini gizlemeyen bir DAO üyesi bulamıyor. Öte yandan, bir DAO üyesinin gıyabi hükümden kaçınması için 21 gün içinde davaya yanıt vermesi gerekiyor.  


CFTC, DAO üyelerinin hiçbirinden yanıt gelmese bile, Telegram uygulamasında dava üzerine yapılan konuşmalar ve online forum’daki paylaşımın en az 112 kere görüntülenmesi sebebiyle mahkeme tarafından tebliğin düzgün yapıldığına dair bir işaret olarak kabul edilmesi gerektiğini savunuyor.


Duruşma günü olarak ise 9 Kasım belirlendi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk