Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

JP Morgan’a Göre Kripto Piyasasında Kaldıraç Kaldırma Döngüsü Uzun Sürmeyecek

Banka, daha güçlü kripto şirketlerinin bulaşmayı kontrol altına almaya yardımcı olmak için adım attığını ve risk sermayesi finansmanının hâlâ sağlıklı olduğunu belirtti.

30 Haziran 2022 15:24

Güncellenme: 30 Haziran 2022 17:36

JPMorgan'un Çarşamba günü yayımladığı bir raporda, kripto hedge fonu Three Arrows Capital'in çöküşünün etkilerinin kripto piyasası üzerindeki etkilerin devam ettiği ifade edildi. 


Raporda, daha ne kadar borç azaltmanın gerçekleşmesi gerektiğini değerlendirmek zor olsa da, göstergelerin sürecin zaten oldukça ilerlediğini gösterdiği vurgulandı.


Bankanın raporuna göre, sektördeki şirketler arasında birden fazla başarısızlık, kaldıraçsızlaştırma zemini ile  Kasım ayından bu yana dijital varlık piyasası değerindeki yüzde 70'lik düşüş dikkate alındığında sürpriz olmamalı.


Banka, ister bitcoinlerini teminat olarak kullanarak operasyonlarını genişletmek için kredi alan madenciler, ister geçmişte bitcoin'e daha fazla yatırım yapmak için borç alan MicroStrategy gibi şirketler, isterse pozisyonlarını yükseltmek için vadeli işlemleri kullanan hedge fonları veya isterse de perakende yatırımcılar olsun geçmişte daha yüksek kaldıraç kullanan kuruluşların artık en savunmasız olduğunu vurguladı.

Notta, Three Arrows Capital’ın başarısızlığının bu kaldıraç azaltma sürecinin bir yansıması olduğu ve sürecin oldukça ilerlemiş göründüğü ve “kripto piyasalarında dip oluşum sürecini daha değişken hale getirdiği” de belirtildi.

JPMorgan, kaldıraçlarını azaltmak veya operasyonlarının maliyetini karşılamak için tokenlerini satma baskısı göz önüne alındığında, Bitcoin madencilerinin kripto pazarları için başka bir stres kaynağı olduğunu söyledi. Madencilerin Bitcoin satışı Haziran ayında yoğunlaştı ve muhtemelen üçüncü çeyreğe kadar devam edecek.

En zayıf kripto şirketleri, yüksek kaldıraç ve daha düşük sermaye seviyelerine sahip olanlar, en çok zorlananlar. Raporda tersine, en sağlıklı bilançoya sahip olanların hayatta kalma olasılıklarının daha yüksek olduğu ve bu mevcut aşama sona erdiğinde daha da güçleneceği belirtildi.

JPMorgan, döngünün çok uzun olmayabileceğini öne sürmek için iki neden belirledi: 

Daha sağlam bilançolara sahip daha güçlü kripto şirketlerinin bulaşmayı kontrol altına almaya yardımcı olmak için devreye girmesi ve dijital varlıklardan meydana gelen ekosistemi için önemli bir kaynak olan risk sermaye fonlarının süregelen sağlıklı ilerleyişi. 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk