Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Jack Dorsey’den Merkeziyetsiz Sosyal Ağ Nostr’a 14 BTC’lik Bağış

Twitter’ın eski CEO’su sosyal medyanın yeni bir internet protokolüne ihtiyaç duyduğunu açıkladıktan hemen sonra 245 bin dolar değerinde 14 BTC’yi Nostr’a bağışladı.

16 Aralık 2022 13:22

Güncellenme: 16 Aralık 2022 16:28

Jack Dorsey, merkeziyetsiz sosyal ağ Nostr’a 245 bin dolar değerinde yaklaşık 14 bitcoin (BTC) bağışladığını duyurdu.


Jack Dorsey’in şifreli mesajlaşma uygulaması Signal’e yıllık 1 milyon dolar bağışlayacağına dair haberler çıkmıştı. Dorsey’in sosyal medyanın yeni bir internet protokolüne ihtiyaç duyduğuna dair açıklamalarının ardından Bitcoin maksimalisti Koty Auditore, Twitter’ın eski CEO’sunu Nostr’a bağış yapması için ikna turlarına başlamıştı.


Twitter üzerinden yapılan mesajlaşmalarının ardından Dorsey “bir yolunu bulacağını” söyledikten 24 saat sonra “fiatjaf” adındaki geliştiriciye söz konusu fonlar aktarıldı.


Nostr, sansüre direnç gösteren global bir sosyal ağ kurma hedefi güden açık bir protokol. Söz konusu protokol herhangi bir güvenilir merkezi sunucuya bel bağlamıyor, bunun yerine tüm kullanıcılar istemci üzerinden bağlanıyor. İstemciden yararlanarak kullanıcılar gönderi paylaşımında bulunuyor, özel anahtarlarıyla bunu imzalıyor ve diğer sunuculara yollayarak aktarımını yapıyor. Aktarımlar ise oldukça basit: Aktarımların amacı gönderileri kabul etmek ve katılımcılara yönlendirmek.  


Twitter’ı 2006’da kuran ekibin üyelerinden biri olan Dorsey, 29 Kasım 2021’de şirketten ayrıldı. Block’un CEO’su olarak kalmaya devam etti. Twitter’dan ayrılışından sonra Elon Musk’ın devraldığı sosyal medya devi zor bir dönem geçiriyor, kullanıcılar da Urbit ve Mastodon gibi alternatiflere yönelme arayışında.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


George Kaloudis

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Fidelity Ether ETF Hizmeti Sunmak İstiyor

20 Kasım 2023 10:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk