Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

İyi Bir Token, Paranın Satın Alamayacağı Deneyimden Geçiyor

Tokenın fiyatı düşüp çıkabilir ama ardındaki deneyim onun değerini hep koruyor

12 Ocak 2023 12:36

Güncellenme: 12 Ocak 2023 18:03

Kripto paralara olan ilginin yoğun olduğu dönemlerde blokzinciri dünyasının diğer çıktılarına olan talep de hayli yoğundu. Tokenlar da bu dönemde hızla popülerlik kazandı, markalar birbiri ardına token çıkardı. Ancak kripto paralar değer kaybedince tokenlar da yenik sayıldı. Başta spor kulüpleri olmak üzere pek çok kurumun tokenı değer kaybederek hem yatırımcısını üzdü hem de markanın algısına zarar verdi.


Ancak kurumları Web3 dünyasına hazırlayan Future Experience Studio kurucusu Serdar Keskin bunun böyle olmak zorunda olmadığının altını çiziyor: “Bu işe sadece kâr zarar olarak bakmamak gerekir. Burada bir ayrıcalık dünyası olmalı. Markalar token çıkartırken alıcılar için parayla satın alınamayacak deneyimler tasarlamalı. Örneğin bir taraftar için deplasman maçına takımla beraber gitmenin, takımın teknik direktörü ile sohbet etmenin yada çok beklenen bir filmi vizyona girmeden önce izlemenin parasal bir karşılığı yoktur. Tokenler bu tür ayrıcalıklar sağladığı sürece değerini korumaya ve devam eder” diyor.


Web3 dünyasına Fenerbahçe Token’ın içeriğini tasarlayarak giren Future Experience Studio daha sonra Akasya AVM için bir token ve ardından Bilet Token’ı tasarladı. “Bu alana yeni girecek şirketlerin nasıl düşünmesi gerekti üzerine çalışıyoruz. Şirketleri Web3 mantığı ile düşünmeye itiyoruz. Sadece token değil NFT projeleri ile de ilgileniyoruz” diyor Serdar Keskin.


Serdar Keskin

Peki kurumlar için doğru bir token nasıl tasarlanır? Serdar Keskin her şeyden önce bir kurum kültürünün olmazsa olmaz olduğunun altını çiziyor. “Web3’te bir şeyler yapmak istiyorsanız önce bir kültür yaratmalısınız. Bir token 48 saatte yapılır. Ancak bunun arkasında yeterli bir ekip ve bir şirket kültürü yoksa çok hızlı yerle bir oluyor. En temel hata işi doğru anlatamamak. Firmalar Web2 kaslarıyla Web3’te yaşamak istiyor ama doğru kitleyi bulamıyor. Bu nedenle kültür çok önemli” diyor.


Kurumların Şimdi Hata Yapma Şansı Var 

Ancak kripto dünyasındaki varlıkların son birkaç ayda oldukça değer kaybettiği bugünlerde bir token yada NFT projesi üzerine çalışmak ne kadar doğru? “Bu işten çok büyük para kazanmak istiyorsanız doğru zaman değil. Ama bu alana gireyim, öğreneyim, doğru insanlara ulaşayım diyeceğiniz bir dönem” diyor Serdar Keskin ve devam ediyor: “Şu an piyasalar her şeyi görüp deneyimleyebilmek için çok uygun. Piyasa o kadar dipte ki hata yapma şansınız var. Markalar, ‘token değeri çok düşer de rezil olurum, marka değerim zarar görür’ diye endişeleniyor. Ama bugünden girenler ne yapsa yeni oluyor. Yarın token değerleri yeniden artığında en ufak hata topluluk tarafından cezalandırılacak. Ama bugün fiyatlar birbirine çok yakın.”
Daha Fazla Oku

    web3token

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BNB Chain, opBNB Yol Haritasını Paylaştı

29 Kasım 2023 23:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk