Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

İsviçreli Banka Swiss Cité Hisselerini Tokenlaştıran İlk Özel Banka Oldu

Banka, dijital varlık şirketi Taurus ile işbirliğine giderek tokenlaştırılan hisselerinin yönetimini gerçekleştiriyor.

24 Ocak 2023 11:04

Güncellenme: 24 Ocak 2023 13:08

İsviçre merkezli özel bir banka olan ve 2009 yılında kurulan Cité Gestion, blokzincir teknolojisini derinlemesine kullanma sürecinde hisselerini tokenlaştırma yoluna gidiyor. 


Şirketin yayımladığı basın bültenine göre Cité, İsviçre kanunlarına göre kayıt defteri temelli teknolojileri kullanarak hisse çıkaran ilk özel banka olacak. Cité, hisselerini tokenlaştırmak ve hisseleri oluşturmak ve menkul kıymetlerin varlık hizmetlerini yönetmek için dijital varlık şirketi Taurus ile iş birliğine gidiyor.


Tokenizasyon ya da çeşitli varlık sınıflarının dijitalizasyonu süreci finansal kuruluşlar arasında popüler hale geliyor çünkü geleneksel finans (TradFi) oyuncularının blokzincir teknolojisini kullanarak yeni yatırımcılar çekmesine imkan veriyor. Taurus, yayımladıkları basın bülteninde “Taurus olarak özel varlıkların ve menkul kıymetlerin dijitalleştirilmesinin dijital varlık sektöründe yeni bir standart haline geldiğine inanıyoruz” diyor.


Yatırım yönetimi şirketi Hamilton Lane (HLNE) kısa bir süre önce yaptığı açıklamada özel piyasa yatırımlarını daha geniş bir yatırımcı kitlesine açmak için fonlarından üç tanesini tokenlaştırma kararını duyurmuştu. Şirket bu süreçte dijital varlıklar şirketi Securitize ile iş birliğine gidiyor. Bu duyurunun ardından yatırım devi KKR da Health Care Strategic Growth Fund fonunu Avalanche blokzinciri üzerinde tokenlaştırmaya dair planlarını açıklamıştı. 


Cité Gestion’ın hisselerini tokenlaştırması sürecinde Cenevre merkezli kâr amacı gütmeyen kuruluş Sermaye Piyasaları ve Teknoloji Birliği (CMTA) tarafından oluşturulan standartlar dikkate alınıyor. Cité Gestion CEO vekili Christophe Utelli, “Taurus iş birliği ve CMTA standartlarına uyum yaklaşımları tüm sürecin etkin bir risk yönetim çerçevesi içerisinde gerçekleştirildiğinin göstergesi” diyor. 


Token’lar, CMTA tarafından yayınlanan ve menkul kıymetlerin tokenlaştırılmasına odaklanan açık kaynaklı akıllı sözleşme olan CMTAT kullanılarak yapılıyor ve Ethereum üzerinde kaydediliyor. 


Nisan 2018’de kurulan Taurus geçen yıl İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Kurumu’nda lisans almıştı. Söz konusu kurum yatırımcılara ve bankalara aralarında tokenlaştırılmış varlıklar da dahil olmak üzere bir dizi varlığın alım satımına dair yetki ve lisans veriyor.


Taurus şu ana dek 15 şirketin tokenlaştırma süreçlerinde rol almış durumda. Bu projeler İsviçre ve Avrupa coğrafyasında hisse, borç ve yapılandırılmış ürünler alanlarına yayılıyor.


Utelli, “Bankamız açısından, İsviçre kanunlarının menkul kıymetlerin dijitalleştirilmesine yönelik sağladığı fırsatları kendi hisselerimizi tokenlaştırmak suretiyle değerlendirmek ve bu alanda öncü olmak önemli” diyor. 


Daha Fazla Oku

    Cité GestionTokenizasyonblokzincir

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Piyasaya Ether ETF Beklentisi Hakim, Bitcoin 71 Bin Doları Aştı

21 Mayıs 2024 21:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk