Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

IRA Financial'dan, Gemini'ye 37 Milyon Dolarlık Kripto Hırsızlığı Davası

Dava dosyası, bilgisayar korsanlarının saldırı gününde "IRA çalışanlarının dikkatini dağıtmak için bir oyun olarak" bir SWAT ekibinin görevlendirildiğini doğruluyor.

7 Haziran 2022 21:08

Güncellenme: 8 Haziran 2022 14:26

Hırsızlık nedeniyle şubat ayında 37 milyon dolar kaybeden kripto emeklilik hesabı sağlayıcısı IRA Financial Trust, emanetçisi ve ticaret ortağı Gemini'ye, özensiz güvenlik protokollerinin müşterilerinin hesaplarının boşaltılmasına yol açtığı gerekçesi ile dava açtı.


Pazartesi günü Federal bölge mahkemesinde açılan bir hukuk davasında, Güney Dakota merkezli şirket, düzinelerce emeklilik mutasarrıfını kargaşa içinde bırakan bir saldırı için parmağını Gemini'ye doğrulttu. Müşterilerden bazıları daha önce CoinDesk'e IRA Financial'ı büyük ölçüde Winklevoss ikizleri’nin ismi ile anılan kripto borsasıyla olan ilişkisi nedeniyle seçtiklerini söylemişti.


IRA Financial’ın şikayeti, Gemini'nin müşterilerinin varlıklarını koruyamadığını iddia ediyor. Dilekçede, hırsızların 8 Şubat'ta IRA Financial'ın "ana anahtarından” yararlandığında bir dizi güvenlik adımının başarısız olduğu aktarılıyor.


Dilekçede, "IRA o zaman ana anahtara sahip olan kişinin tüm sözde güvenlik korumalarını atlayabileceğini - aşağıda açıklandığı gibi zor yoldan – öğrendi. Gemini, IRA'yı bu ana anahtarın gücü hakkında asla bilgilendirmedi" denildi.


CoinDesk’e konuşan bir Gemini yetkilisi, “Davadaki iddiaları reddediyoruz” dedi. Yetkili şunları ekledi:


"Güvenlik standartlarımız sektördeki en yüksek standartlar arasındadır ve müşterilerimizin her zaman korunmasını sağlamak için bunları sürekli olarak güncelliyoruz. Bu konuda, IRA Financial, güvenlik sorunlarını bize bildirir bildirmez, hesaplarındaki fon kaybını azaltmak için hızla harekete geçtik.”


İşte Soygunun Detayları

Dava dosyası, hırsızların ana anahtarı nasıl ele geçirdiğine çok az ışık tutuyor, ancak CoinDesk'in Şubat ayında bir SWAT ekibinin saldırı gününde IRA Finanical'in genel merkezine indiği yönündeki haberini doğruluyor. Şikayette, "Polis daha sonra IRA'ya aramanın IRA çalışanlarının dikkatini dağıtmak için bir oyun olduğuna inandıklarını bildirdi" deniliyor.


Saldırının kendisi, hırsızların IRA Financial müşteri hesaplarını birer birer boşalttığını izledi. 8 Şubat'taki bu hırsızlık, IRA'nın Gemini'deki tüm hesapları dondurmaya çalıştığını ve başaramadığını iddia ettiği için iki saat sürdü. IRA Financial, ara dönemde milyonlarca doların çalındığını iddia etti.


IRA Financial'ın konuyu yargıya taşıması, Gemini'nin artan dertlerine bir dert daha ekliyor. Mağdurlar da de harekete geçebilir. CoinDesk, Şubat ayında bir grup mağdurla temas kurduğunda, paralarını geri almak için avukat arayışında olduklarını bildirmişti. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Mt. Gox, Bitcoin ve Bitcoin Cash Geri Ödemelerine Başladı

5 Temmuz 2024 10:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk