Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Intel’in Türkiye Ofisinden Blokzincir ve Metaverse Yorumu

“Metaverse’e ciddi bir işlem gücü gerekiyor; bu da bizim esas ihtisas alanımız”

29 Eylül 2022 17:24

Güncellenme: 29 Eylül 2022 18:02

Amerikalı teknoloji devi Intel’in dün düzenlediği Intel Innovation 2022 etkinliğinin hemen ardından şirketin Türkiye ofisi İstanbul’da gazetecilerle bir araya geldi.


Basın toplantısının ardından CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan Intel’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinden sorumlu IoT ve yapay zeka satış direktörü Ediz Altun’a blokzincir teknolojilerinde Intel’in nasıl konumlandığını sorduk.


Intel EMEA IOT ve AI Satış Direktörü Ediz Altun


“Blokzincirde Intel’in rolü daha çok işlemci kullanılan madencilik operasyonları olabilir. Grafik kartları madencilikte daha fazla performans gösterdiği için Intel olarak dünkü toplantımızda duyurduğumuz ve yeni çıkaracağımız ekran kartlarıyla madencilik konusunda etkili olmaya çalışıyoruz” diye konuşan Altun, Intel’in çıkardığı ekran kartlarında üç ana kitlenin yer aldığını söylüyor: Oyun, yapay zeka ve özelleştirilmiş projeler.


"Bitcoin madenciliğinin karbon emisyonunu azaltmak için çalışıyoruz"


Altun, blokzincir teknolojilerini özelleştirilmiş projelerde kapsadıklarını söylüyor: “Intel burada farklılaşmak amacıyla blokzincir madencilik işini sürdürülebilir bir dünya tesis etmek ve bunu minimum enerjiyle gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bitcoin madenciliğinde ekran kartları çok enerji harcıyor. Dolayısıyla gezegenimiz için daha az karbon emisyonunun nasıl mümkün olabileceğine dair çalışıyoruz.”


Blokzincirle ilişkili olarak yüksek bilgi işlem gücünde akıllara gelen bir diğer konuysa metaverse. “Metaverse’ü ilgiyle izliyoruz ve bizim için çok önemli bir konu. İnternetin ilk aşamaları gibi diyebiliriz” diye konuşan Altun, “Fiziksel dünyada yaptıklarımı sanal dünyada da yapacaksam bunun için çok ciddi bir işlem gücü gerekiyor. Bu da bizim esas ihtisas alanımız” diyor ve ekliyor: “Artırılmış ve sanal gerçeklik uygulama geliştiren yazılımcılarla beraber çalışıp, onların yazılımlarıyla Intel mimarisinin optimize edilmesini sağlamak gibi çalışmalarımız olabilir. Önümüzdeki dönemde burada bayrağı dikenler yazılımcılar, onlara en iyi işlemci platformunu ve gücü sağlamak da bizim görevimiz olacaktır.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk