Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Intel’in Tepe İsminden Metaverse Yorumu

“Metaverse’le ilgili birkaç kritik alanda yoğun bir şekilde çalışıyoruz”

23 Haziran 2022 15:48

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:25

Intel EMEA ve Hindistan IoT Satış Direktörü Ediz Altun, şirketinin hem global hem de Türkiye pazarındaki metaverse yaklaşımını ve bu alandaki yeni bilgi işlem teknolojilerini CoinDesk Türkiye’ye özel anlattı. 


Intel'in Web 3.0 ve metaverse yaklaşımı nedir?

Bilgi işlemde artık bir sonraki aşamaya geçişin eşiğindeyiz. Bu sonraki aşama ile “immersive” bilgi işlem süreklilik kazanacak. Sanal gerçeklik, son yıllarda büyük gelişim kaydederek inanılmaz derecede zengin ve sürükleyici deneyimler yarattı. Pandemi, birçok kişiyi iletişim kurmanın, işbirliği yapmanın, öğrenmenin ve hayatımızı sürdürmenin tek yolu olarak dijital teknolojiye dayanmaya zorladı. Merkezi olmayan dijital finans teknolojilerinin patlaması, herkesi bu “metaverse”leri yaratmada rol oynamaya teşvik eden iş modellerine ilham veriyor.

Bu yeni aşamaya gerçek anlamıyla geçebilmek için çok sayıda ve çok daha güçlü cihazlara, yani bilgi işlem yeteneğine ihtiyacımız var. Bu yetenekleri uygun ölçekte etkinleştirmek için tüm internet tesisatının kapsamlı güncellemelere ihtiyacı olacaktır. Konu ile ilgili birkaç kritik alanda yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Önümüzdeki beş yıl içinde bizi zetta ölçekli hesaplamaya doğru yönlendiren, istemciden uçtan buluta kadar yüksek performanslı XPU'lardan oluşan çok nesilli bir yol haritamız var.


Türkiye pazarında Intel'den metaverse hamlesi görecek miyiz?

Türkiye'de metaverse’e büyük ilgi var. Son zamanlarda arama motorlarında en çok aranan terimlerin başında metaverse geliyor. Türkiye’de insanlar metaverse’e erkenden yatırım yapmaya başladı. Bunun yanı sıra Türkiye dünyada en çok sanal arazi satıcısı ve alıcısı konumunda. Ben bu durumu pandemi sürecindeki kripto para trendine benzetiyorum. Bu da bize Türkiye’deki insanların dalgaları yakalamaktan çekinmediğini ve dijital çağın yeni gelişmelerine oldukça büyük bir ilgi duyduğunu gösteriyor. Türkiye, Intel için önemli bir pazar ve yeni ürünlerimizi oradaki tüketicilerle paylaşmaktan her zaman heyecan duyuyoruz. Sürekli olarak Türkiye'de yatırım fırsatları arıyoruz.


Metaverse için gerekli işlem gücü hakkında Intel'in ekstra yatırımları ya da projeleri var mı?

Zetta ölçekli süper bilgisayarlar oluşturmak için kullanılabilecek RISC-V tabanlı işlemciler geliştirecek bir laboratuvara 400 milyon euro yatırım yapmak üzere Barcelona Supercomputing Centre (BSC) ile iş birliğimizi duyurduk. Ancak laboratuvar, yalnızca yeni nesil süper bilgisayarlar için CPU'lara değil, aynı zamanda yapay zeka uygulamaları ve otonom araçlar için işlemci kullanımlarına da odaklanacak.


Gelecek yıl ise Intel Rialto Bridge adında yeni nesil hızlandırıcı platformuna geçiş yapıyoruz. Yeni üretim tekniklerine sahip olacak Rialto Bridge toplamda 160 Xe çekirdeğine kadar ölçeklendirilebiliyor. Dörtlü birleşimlerde daha fazla çekirdek ve daha yüksek performans elde ediliyor. Sapphire Rapids işlemciler ve 64Gb kapasiteye kadar HBM2E bellek modülleri ile sistem tamamlanıyor. 2024 yılında ise Falcon Shores adında yeni nesil esnek mimari sunucuları hedefliyoruz. Yeni nesilde beş kata kadar watt başına performans artışı, beş kata kadar x86 işlem yoğunluğu ve beş katı kadar bellek kapasitesi artışı olacak.


Yüksek performanslı bilgi işlemin dünyanın temel sorunlarını çözmenin anahtarı olduğuna inanıyorum ve Intel'de yüksek performanslı bilgi işlem için zetta ölçekli çağa hızlı bir giriş yapmak gibi iddialı bir hedefimiz var. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 57 Bin Dolar Seviyesine Geri Dönüyor

9 Temmuz 2024 15:44

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk