Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

İnovasyon Güncesi: Manta Pacific’ten Celestia Entegrasyonu

Entegrasyonla birlikte gaz ücretlerinin 100 kat düşürülmesi hedefleniyor.

12 Aralık 2023 11:36

Güncellenme: 12 Aralık 2023 13:13

30 milyon dolarlık kilitli toplam değere (TVL) ulaşan Manta Network'ün layer-2 çözümü Manta Pacific, Celestia ekosistemini benimseyen ilk büyük OP-stack layer-2 ağı oldu.


Entegrasyonun en dikkat çekici hedeflerinden biri, gaz ücretlerinin 100 kat azaltılması. Manta Pacific, bu hedefe Celestia'nın modüler Veri Erişilebilirliği (DA) özelliğini uygulayarak ulaşmayı planlıyor.


Gaz ücretleri, ağdaki kullanıcıların işlemlerini gerçekleştirmek için ne kadar kaynak ve işlem gücüne ihtiyaç duyduklarını belirlemek amacıyla kullanılır. Blok zinciri ağları üzerinde gerçekleştirilmek istenen her bir işlem, belirli bir miktarda "gaz" kullanır ve bunlar ücretlendirilir. Bu ücretler, işlemi gerçekleştirmek için kullanılan kaynak ve işlem gücüne göre belirlenir.


Blok zinciri ağları, dönem dönem büyük bir işlem hacmiyle başa çıkma konusunda zorluk yaşayabilir. Ölçeklenebilirlik sorunu olarak adlandırılan bu durum, ağın geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından benimsenmesini sınırlayabilir. Kullanıcılar, ağın yoğun işlem talebi kaydettiği dönemlerde işlemlerini hızlandırmak amacıyla daha yüksek ücretler ödemeyi kabul etmek zorunda kalırlar. Bu yüzden ölçeklenebilirlik sorunları ve yüksek gaz ücretleri blok zinciri teknolojisinin en önemli sorunları arasında yer alır.


Celestia'nın esnek ve çok katmanlı framework'ü ile karakterize edilen modüler blok zinciri tasarımı, gaz ücretlerini düşürmenin yanı sıra blok zinciri altyapısında ölçeklenebilirlik sağlayarak endüstriye katkıda bulunuyor. Ölçeklenebilirlik ve ağ verimliliği, Celestia'nın DAS: Data Availability Sampling ve Namespaced Merkle Trees (NMTs) mekanizmalarının kullanılmasıyla sağlanıyor olacak.


Manta Pacific aynı zamanda zkEVM'yi tamamıyla benimsemeyi ve Polygon'un Commitment to Decentralization Kit'ine (CDK) dayalı bir framework kullanmayı planlıyor.


Celestia'nın kurucu ortağı Nick White, layer-2 çözümleri için büyük bir önem taşıyan bu entegrasyon hakkında şunları söylüyor: "Manta ilk olacak, ancak kesinlikle sonuncu olmayacak." 


Manta Network'ün Marketing and Community Lead'i Gökçe Ertuğrul, konuyla ilgili görüşlerini CoinDesk Türkiye'ye paylaştı: “Gerçekleşen bu inovasyonlar ile Manta Pacific, Celestia Mainnet'e başarıyla geçiş yapan ilk OP stack L2 ve L2 zincirleri için Celestia'nın DA'ne geçiş yapan ilk zincir olma sıfatını kazanıyor. Sektörün ve tabii ki kullanıcıların ihtiyacı göz önünde tutulduğunda bu inovasyonlar Manta Network için kaçınılmazdı.”


Daha Fazla Oku

    MantaManta NetworkLayer2Celestia

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk