Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

İngiltere Tüm Parti Parlamento Grubu (APPG), Londra Blockchain Düzenleme Toplantısına CoinTR Yönetim Kurulunu Davet Etti

Toplantıya Türkiye’den eski Maliye Bakan Yardımcısı ve CoinTR Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Ercan GÜL ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski Başkan Yardımcısı ve CoinTR CEO'su Ali Eşelioğlu katıldı.

13 Aralık 2023 11:54

Güncellenme: 13 Aralık 2023 12:02

11 Aralık Pazartesi günü, Westminster Komite Odası'nda İngiltere Tüm Parti Parlamento Grubu (APPG) temsilcileriyle Web3 ve Merkez Bankası düzenleyicileri tartışma forumunda bir araya geldi.


Tartışma forumunun ana konusu "Kripto Para, Web 3.0 ve Yapay Zeka Çağında Merkez Bankaları ve Hükümetlerin Rolü" oldu. Birleşik Krallık'tan bu toplantıya katılanlar arasında Merkez Bankası ve Dijital Para Birimi Tüm Parti Parlamento Grubu Başkanı Marcus Fysh MP, Metaverse ve Web 3.0 Tüm Parti Parlamento Grubu Başkanı Barones Paola Uddin,Yatırım ve Ticaret Tüm Parti Parlamento Grubu Başkanı Viscount Waverley yer aldı. 


Ana konunun çerçevesinde düzenlenen farklı buluşmalarda katılımcılar bir araya geldi. Bunlardan bazıları: “Merkez Bankası ve hükümetlerin rolleri, zorluklar ve yeni dijital çağdaki fırsatlar” başlıklı yuvarlak masa toplantısı, “Kripto para borsa vakası ve düzenleyicilere etkileri” başlıklı vaka çalışmasıydı.Türkiye adına özel konuşmacı olarak davet edilen CoinTR temsilcileri Ali Eşelioğlu ve Şakir Ercan Gül, panelde Merkez Bankalarının dijital varlıklara yaklaşımı ve Web3’ün geleneksel finansa sunduğu fırsatlar için yasa koyucu ve bankaların bir an önce harekete geçmesi gerektiği yönünde düşüncelerini konuşmalarında dile getirdi. 


Yasa Koyuculara DeFi için Çağrı

DeFi’ın uyumluluk sürecinde sektörel katma değerinin önemini vurgulayan Ali Eşelioğlu, “Yasa koyucular, DeFi'nin uyumlu bir şekilde geliştirilmesini sağlamak, kullanıcı varlıklarını korumak ve finansal katılım, maliyet azaltma ve yenilikçi finansal ürün ve hizmet potansiyeli dahil olmak üzere DeFi'nin potansiyel değerini ve risklerini değerlendirmek için düzenlemeler yapmalıdır.” dedi.


Eşelioğlu, konuşmasının devamında kripto para uyumluluk süreci için kamu eğitiminin önemini vurgulayarak ekledi: “Devlet kurumları, kripto para ve uyumluluk konusunda kamu eğitimini geliştirmeli ve insanların kripto paraların değerini ve risklerini anlamalarına yardımcı olmalıdır. Merkez Bankaları DeFi'nin finansal sistem üzerindeki etkisini tam olarak anlamalı, DeFi ile uyumlu para birimi politikaları ve ödeme sistemleri oluşturmalı, bunların para arzı ve faiz oranları üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurmalı ve iş birliği yoluyla DeFi protokollerinin güvenliğini artırmalıdır. Merkez bankaları ayrıca DeFi aracılığıyla finansal ürün ve hizmetlerde inovasyonu desteklemek için finansman sağlayabilir.” 


Geleneksel Finansın Dönüşümünde Yapay Zeka Kaldıracı

Ali Eşelioğlu teknolojik gelişmelerin sektörün gelişime üzerine de düşüncelerini ifade etti: “Yapay Zeka (AI), hem geleneksel hem de merkeziyetsiz finans kurumlarının verimliliğini ve üretkenliğini artırmak, riskleri yönetmek, kayıpları azaltmak ve kullanıcı varlıklarını korumak için veri analizi ve süreç otomasyonu gibi alanlarda uygulanabilir. Güçlü bir geleneksel finans geçmişine ve önde gelen küresel teknolojiye sahip bir Türk blok zinciri teknolojisi şirketi olarak CoinTR, DeFi süreçlerini etkin bir şekilde yönetme ve düzenleyici yetenekleri geliştirme konusunda merkez bankalarını destekleyecek teknik yeteneklere sahiptir. CoinTR, geleneksel finansal sistemler ile kripto ekosistemi arasında bir köprü görevi görerek yasama organları ve finans kurumlarıyla yakın iş birliği içinde çalışmayı hedeflemektedir.”


Westminster Sarayı Lordlar Kamarası’nda gerçekleşen panel ile ilgili açıklamada bulunan CoinTR CEO'su Ali Eşelioğlu: “Sektörün gelişimi adına çok yararlı bilgi ve fikir alışverişinin olduğu bir panel gerçekleşti. Uzun saatler süren panelde birçok farklı konu başlığında hararetli görüşmeler, tartışmalar oldu. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Şakir Ercan Gül ile öncelikle CoinTR’nin yol haritası, Türkiye’de sektörün gelişimi adına global iş ortaklarımızla gerçekleştirdiğimiz projeler hakkında bilgi verdik. Yine CoinTR olarak sektöre sağlayacağımız katma değer, sunduğumuz teknolojik destek ile sürdürülebilir finansal sistem oluşturma ve blok zinciri, Web3 standartları, yapay zeka uygulamalarını da kullanarak kanun koyucular ve kamu kurumları ile gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri hakkında katılımcılara bilgi verdikten sonra dijital çağın getirileri olan yeni nesil internet Web3’ün, yapay zekanın doğru kullanımının sektöre sağlayacağı avantajlar, ülkeler ve sektör temsilcileri arasındaki iş birliğinin sektöre sağlayacağı katkıları üzerinde görüşlerimizi beyan ettik.” sözleriyle Düzenleyici Tartışma Forumuna katılmış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Daha Fazla Oku

    cointrali eşelioğluŞakir Ercan GÜLŞakir Ercan GÜLİngiltere Tüm Parti Parlamento Grubu

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk