Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

İflas Başvurusu Belgesine Göre FTX Ventures Darmadağınık Bir Yapıda

Güncel belgelere göre şirketin girişim sermayesi yapısında fonlar neredeyse takip bile edilmemiş.

18 Kasım 2022 09:44

Güncellenme: 18 Kasım 2022 11:55

Kripto borsası FTX bu yılın başında 2 milyar dolarlık bir girişim sermayesi fonu kurmuştu. Bu, kripto sektöründeki en büyük fonlardan biriydi. Fonun sermayesinin FTX’ten ve kurucusu Sam Bankman-Fried’dan geldiği söylenmişti. Ancak iflas sürecinde sunulan yeni belgelere göre FTX Ventures’ın iç işleyişi FTX’e benzer biçimde organizasyondan yoksun bir kâbus gibiymiş. 


FTX Ventures aralarında Bored Ape Yacht Club’ın yaratıcısı Yuga Labs, USDC stabil coin sağlayıcı Circle ve Aptos blok zinciri üzerindeki iki farklı fon oluşturma süreci de olmak üzere birçok fon turuna dahil olmuştu. FTX’in likidite kaygıları nedeniyle çökmesi ve 11. Madde kapsamında iflas başvurusunda bulunması bu yatırımların geleceği açısından da kaygı oluşturuyor. 


FTX şemsiyesi altından 100’den fazla küçük şirket yer alıyor. ABD Delaware mahkemesine sunulan belgelere göre hem şirketlere yatırım yapan hem de kendisi yatırım alan FTX Ventures'ın fonlarını Clifton Bay Investments LLC, FTX Ventures Ltd, Island Bay Ventures ve “bazı olası iştirakler” arasında dağıttığı anlaşılıyor. 


Bunlar arasında Clifton Bay Investments ve FTX Ventures dışında çeyrek bazında finansal rapor hazırlayan yok. FTX’in yeni CEO’su John Ray’e göre Island Bay Ventures’ın finansal raporlarına ise erişilemedi ve nerede oldukları bilinmiyor. 


30 Eylül tarihli bilançolara bakıldığında Clifton Bay’de 1,52 milyar dolarlık, FTX Ventures’da 493 milyon dolarlık varlık olduğu görülüyor ve bunlar -şaşırtıcı olmayacak şekilde- yatırımlar kaleminde yer alıyor. FTX Ventures'ın borcu ise 492 milyon dolar.


Clifton Bay’in borcu ise 1,5 milyar dolar. Bu borcun büyük kısmı “ilgili tarafların alacağı” kategorisinde yani diğer FTX bağlantılı şirketlere olan borçlar. Burada dört hesap söz konusu: Alameda Ventures ile 38,5 milyon dolar, West Realm Shires Services 2,25 milyon dolar. Alameda Research ile 1,4 milyar dolar ve 68,6 milyon dolar bakiye gözüküyor. 


FTX hukuk ekibi kendilerinin bile bu bildirimlerin doğru olup olmadığından emin olamadıklarını belirtiyor. Bankman-Fried görevde iken bu bilançoların denetlenmediği ortaya çıkıyor.


FTX Ventures’ın başında olan eski Lightspeed Ventures ortağı Amy Wu geçen Cuma istifa ettiğini açıklamıştı. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Brandy Betz

Brandy, CoinDesk için kripto ile ilgili risk sermayesi anlaşmalarını yazıyor. Daha önce Seeking Alpha'da Teknoloji Haberleri Editörü olarak görev yaptı ve The Motley Fool için sağlık hizmetleri hisselerini yazıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk