Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Hindistan Dijital Para Denemelerine Hızla Devam Ediyor

Hindistan’ın en büyük perakende zincirlerinden Reliance Retail de dijital para denemeleri için pilot programına katıldı.

3 Şubat 2023 09:39

Güncellenme: 3 Şubat 2023 12:21

Hindistan’ın en büyük perakende zincirlerinden Reliance Retail, dijital rupi kabul etmeye başlayacağını duyurdu.


Şirket, merkez bankası dijital parası (CBDC) deneme sürecinde pilot olarak kullanılan birkaç perakendeciden biri olacak.


Denemelerde görev alan bir kıdemli yetkili CoinDesk’e yaptığı açıklamada, “Reliance, Indian Oil, Cafe Coffee Day’den yol kenarlarında meyve ve çay satan çeşitli satıcılara kadar çek çok satıcı dijital rupi kullanmaya hazır” dedi.


Reliance Retail direktörü V. Subramaniam ise “Mağazalarımızda dijital para kabul etmeye yönelik bu tarihi girişim ile müşterilerimize seçim yapma şansı da yaratmış olacağız” dedi.


Hindistan’ın CBDC’ye uyum planı ilk olarak maliye bakanı Nirmala Sitharaman tarafından Şubat 2022’de duyurulmuştu. 2022 yılının sonunda ise Hindistan merkez bankası hem toptan hem de perakende için pilot bölgeler oluşturdu. Ülke perakendeye yönelik CBDC’yi 2023 sonu kullanıma sokmak istiyor.


Bunun yanında Aralık ayında Mumbai, Yeni Delhi, Bangalore ve Bhubaneswar olmak üzere dört şehirde başlayan pilot denemeleri şu anda 15 şehirde denenmeye devam ediyor. Yetkilinin verdiği bilgiye göre dijital parayı şu anada kadar 50.000 müşteri ve 10.000 küçük ve büyük satıcı kullandı.


Daha Fazla Oku

    Hindistancbdc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Formula 1 Bilet Sağlayıcısı Platinium Group, NFT Yarış Biletlerini Tanıttı

26 Mayıs 2023 17:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk