Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

HIDNA, DNA Coin ile Genetik Hastalıklara Çözüm Altyapısı Sunmayı Hedefliyor

Genetik hastalıkların tedavisi için yola çıkan HIDNA, DNA coin projesi ile çözümü sağlayacak veri tabanını genişletecek

4 Ekim 2022 13:26

Güncellenme: 4 Ekim 2022 16:39

Sentetik biyoloji ve biyoteknoloji alanında yeni nesil ürünler geliştirmeye çalışan HIDNA, genetik tedavilere odaklı bir girişim. 2020 yılında Rare Disease Challenge adlı genetik tedavi proje yarışmasını başlatarak bir platform oluşturan HIDNA, bu platform üzerinden nadir görülen genetik hastalıklara çözüm üretmeyi ve bu alandaki çözüm çalışmalarını bir araya getirmeyi hedefliyor. Platformun kurucusu Dr. Cihan Taştan, “Şu ana kadar 1000’e yakın üniversite öğrencisinin 100’den fazla üniversite takımının katıldığı projede 10 genetik hastalığa karşı 100’e yakın proje üretildi. Bu projelerden bazıları üzerine artık patent çalışmaları yapılıyor” diyor.


Diğer yandan HIDNA, öncelikle genetik bozukluğa sahip insanların, sonrasında ise bütün insanların kendi genetik verisini toplayıp saklayabileceği bir merkez oluşturmayı hedefliyor. Girişim verilerin saklanıp paylaşılabilmesi için de blok zinciri alt yapısından yararlanıyor. “Genetik bilgilerin saklanabileceği ve bunun üzerine kişinin sağlık verilerinin anlık olarak depolanabileceği çoklu zincir altyapısı altında bir uygulama geliştirmeye çalışıyoruz” diyor Dr. Cihan Taştan.


HIDNA bu altyapıyı desteklemek için DNA coin üzerinde çalışıyor. Proje kapsamında insanların genetik verilerinden kripto varlıklar üretilecek. Projede kişilerin DNA verileri ile gelir elde etmesini sağlanırken genetik çalışmaların da hız kazanması hedefleniyor. Dr. Cihan Taştan, “Kişisel veriler bir noktada değerlendirilebilecek veriler. Birçok biyoteknoloji girişimi insanların kendi genetik bilgilerinden para kazanabilecekleri ve aynı zamanda bu verileri blokzincir altyapısı altında diğer şirketlerle paylaşabilecekleri bir yapı üzerine çalışıyor. Biz de insanların kendi genetik verisi ile coin oluşturabileceği, bu coin'leri paylaşabilecekleri ve o coin'in daha sonra bir kanser çalışmasında ya da genetik çalışmasında kullanılmasını sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyoruz” diyor.


Girişimin odaklandığı bir diğer konu ise 2020 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü alan Crispr Gen mühendisliği üzerine çalışmalar yapmak ve bu alanda yapılan çalışmaları bir platformda buluşturmak. HIDNA bu amaçla, Crispr Gen mühendisliğini Silikon Vadisi'nden esinlenerek Crispr Vadisi olarak adlandırdığı bir platform oluşturdu. Söz konusu platform dünyada uygulanan bütün Crispr gen teknolojilerini takip ediyor. Platform içinde proje danışmanlığı, ürün geliştirme ve teknolojileri ilgili bütün üniversite öğrencilerine yayan eğitim kitleri de üretiliyor. Bu eğitim kitini alan öğrenciler bakterilerde ve 2022’nin sonu itibarıyla da insan hücrelerinde Crispr Gen mühendisliğini uygulayarak istediği bir DNA harfini değiştirebilen teknolojileri üretiyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk