Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Hatalı Zincir Verileri Yatırımcıları Nasıl Yanılttı?

KuCoin CEO’su, borsanın, belirtilen ilk veri akışlarından daha fazla bitcoin tuttuğunu söyledi.

7 Temmuz 2022 11:17

Güncellenme: 7 Temmuz 2022 13:57

Mayıs ayında ABD dolarını izleyen algoritmik stabilcoin terraUSD'nin (UST) patlamasının ardından kripto piyasasında bulaşma riskleri gündeme geldi. Önde gelen bir kripto fonu olan Three Arrows Capital (3AC), UST pozisyonunda “ağır kayıplar” aldı ve bu da zayıf piyasa koşullarının yanı sıra, firmanın teminat gereksinimlerinin tepetaklak olmasına ve birkaç kredinin şüpheli borca dönüşmesine neden oldu.


Şirket, kripto borç verenler Voyager, BlockFi ve Celsius'u içeren firmalardan fon toplamıştı. Bu fonların 3AC'deki likidite sorununa maruz kalması, Voyager'ın iflas başvurusunda bulunmasına, BlockFi'nin kripto borsası FTX US'e satışı için bir anlaşmaya varmasına ve Celsius'un sıkıntılı varlıkları için 2 milyar dolarlık bir artış için Goldman Sachs'a (GS) gözünü çevirmesine yol açtı.


Sıçrama, birçok gözlemcinin önde gelen borsaların ve cüzdanların likiditesini sorguladığı kripto bir gerilimi ateşledi. Asya'da büyük bir varlığı olan Seyşeller merkezli popüler bir kripto borsası KuCoin de bu gerilimden nasibini aldı.


Geçen hafta Twitter’da KuCoin’in temerrüde düşebileceği iddiası dile getirildikten sonra bazı kullanıcılar diğerlerine paralarını çekmeleri yönünde telkinde bulundu. Bazı kullanıcılar şirketin 14 sıcak cüzdanının bir gün içerisinde 1,8 milyar dolardan 10 milyon dolara düştüğünü işaret etse de bu bilginin doğru olmadığı ortaya çıktı. (Bu tweet daha sonra düzeltildi.)


Ancak KuCoin'in kurucusu ve CEO'su Johnny Lyu, hatalı veri beslemelerinin ve yanlış etiketlenmiş, zincir üstü cüzdanların geçen hafta çıkışlara yol açan söylentileri yaydığını açıkladı.


Lyu, bir Telegram sohbetinde CoinDesk'e “Çoğu zincir içi izleme aracı, borsaların tam bilançosunu gösteremez çünkü birçok borsa adresi blok zincirinde etiketlenmez. Sonuç olarak, Glassnode dahil olmak üzere birçok çevrimiçi izleme aracı, KuCoin'in (ve belki diğer borsaların) bakiyesini yanlış hesapladı” dedi.


Lyu, Glassnode ve diğerlerine sağlanan düzeltilmiş verilerin artık belirtilen birkaç bin eski veriyi değil borsanın 15.000 ila 20.000 BTC arasındaki bitcoin varlıklarını doğru bir şekilde gösterdiğini söyledi.


Lyu, tüm borsa adreslerinin popüler blok zinciri tarama araçlarında etiketlenmediğini ve bunun da kullanıcı endişelerine katkıda bulunduğunu vurgulayarak şunları ekledi:

“Bazı KuCoin adreslerinin hala blok zincirinde etiketlenmediğini de belirtmekte fayda var, bu nedenle bu miktar birçok istatistiksel algoritma ve izleme aracı tarafından dikkate alınmama eğiliminde.


KuCoin cüzdanlarının bir kısmının blok zincirinde etiketlenmemesi nedeniyle, büyük bir veri parçası açıklanmadan kalıyor.”


Glassnode, CoinDesk'in yorum talebine yanıt vermedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk