Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Haftaya Bakış: Grayscale SEC’i Dava Etti

Kaldıraçlı bir ürüne kıyasla çok daha az risk taşıyan spot BTC ETF’si için onay alınamaması ve Grayscale’in GBTC ürünü için yaptığı ETF başvurusunun da reddedilmesiyle, Grayscale dava sürecini başlattı.

9 Temmuz 2022 10:03

Güncellenme: 9 Temmuz 2022 15:04

Geçtiğimiz hafta, likidite krizi başta olmak üzere, DeFi, ETF ve Ethereum Merge konularında önemli gelişmeler yaşandı. Gelin, hem bu başlıklara kısaca göz gezdirelim hem de gelişmelerin ne anlama geldiklerini inceleyelim.

 

Büyük Balıklar, Küçükleri Yutuyor


 • FTX, ABD merkezli BlockFi şirketiyle gerçekleştirdiği anlaşma sonrasında, şirkete 400 milyon USD değerinde kredi vermeyi kabul etti. Ayrıca, BlockFi’nin önümüzdeki periyottaki performansına bağlı olarak, FTX’in 240 milyon USD daha ödeyerek şirketi tamamen satın alma opsiyonu da bulunuyor.

  Bu anlaşma sonrasında BlockFi’nin içerisinde bulunduğu krizden kurtulmaya oldukça yaklaştığı söylenebilir. FTX ile yapılan bu anlaşma, şirketin Three Arrows Capital nedeniyle 80 milyon USD tutarındaki zararını da karşılıyor.
   
 • FTX’in kredi verdiği bir başka şirket Voyager, resmen iflas başvurusunda bulundu. Başvurunun mahkeme tarafından kabul edilmesi, Voyager’ın borçlarını ertelemesi, varlıklarını koruması ve şirketin tekrar yapılandırılması için ek zamana kavuşması anlamına geliyor.

  Three Arrows Capital’de British Virgin Island mahkemesi tarafından tasfiye kararı alınmasının ardından, New York’da benzer bir iflas başvurusunda bulunmuştu.
   
 • Krizin baş aktörlerinden Celsius, MakerDAO platformundaki kredisini geri ödemeyi başardı. Kredi için teminat verilen 21.962 WBTC (480 milyon USD) tekrar Celsius’un cüzdanına geri alındı. Ancak kısa süre sonra WBTC’lerin tamamı FTX’e ait bir cüzdana transfer edildi. 


 • Bu transferin sebebi, Celsius’un kredi almak için FTX’e WBTC teminat vermek istemesi olabilir. Konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

  Kredinin geri ödenmesi ve teminatın geri alınması, piyasa için son derece olumlu oldu. Aksi halde, kredinin likidasyona uğraması durumunda WBTC’ler satılarak MakerDAO’nun borç verdiği miktar, platformun kasasına geri konulacaktı. Böylelikle piyasada ek bir satış baskısının da önüne geçilmiş oldu.
   
 • Celsius’a benzer şekilde kriptoparalar üzerinden bankacılık servisi sunan bir başka şirket Vauld, geçtiğimiz günlerde para çekimlerini durdurarak likidite krizine dahil olduğunu duyurmuştu. Açıklamanın hemen ertesinde, ABD merkezli Nexo, Vauld’u satın almak için görüşmelere başladı. 


Likidite dengesini iyi yöneten, kenarda para bulundurarak az risk alan şirketler bu stratejilerinin ödüllerini alıyorlar. Bu süreçte, şüphesiz ki en göz önündeki ve muhtemelen en kârlı çıkan şirket FTX oldu. Krize giren şirketlerin bir bir satın alınması veya kredilerle desteklenmesi, likidite krizine yeni şirketlerin eklenmesinin önüne geçiyor. Dolayısıyla piyasanın daha stabil bir yapıya kavuşmasına zemin hazırlandığı söylenebilir.


ETF Çıkmazı

 

Son birkaç yıldır SEC’e gönderilen sayısız BTC ETF başvurusu ve lobi baskısı sonucunda, BTC Futures ETF yani kaldıraçlı BTC ETF’si, SEC tarafından onaylanmıştı. Buna rağmen, kaldıraçlı bir ürüne kıyasla çok daha az risk taşıyan spot BTC ETF’si için onay alınamadı. Son olarak Grayscale şirketinin GBTC ürünü için yaptığı ETF başvurusu da reddedilince, Grayscale SEC’i dava etti. 

 

Dava süresince ortaya çıkacak iddialar ve savunmalar, SEC-Ripple davasındaki gibi piyasada çokça konuşulacak etkiler bırakabilir. Bunun yanında, GBTC ürününün onay alması halinde BTC fiyatı üzerinde önemli bir etkisi olabilir. İçerisinde sadece BTC bulunduran bir türev ürün olan GBTC, şu anda %30 indirimli fiyattan işlem görmesine karşın talep görmemektedir. Bu ürünün ETF olarak kabul edilmesi, indirimli fiyatın ortadan kalkmasına neden olacak. Bu nedenle, ETF onayının alınma ihtimali yükseldiği anda, indirimli fiyatı kaçırmak istemeyen yatırımcıların GBTC için talep oluşturacağı tahmin edilebilir. Bu talep artışı, BTC için de ek bir talebin oluşması anlamına geliyor. Aynı zamanda, elinde GBTC tutan ancak %30 indirim nedeniyle zararına satmak istemeyen yatırımcıların da ETF sonrasında fiyatın dengelenmesiyle birlikte ek bir satış baskısı oluşturma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle, ETF’nin onaylanması, fiyat üzerinde kısa vadeli alış ve satış baskılarını önemli ölçüde etkileyebilir.

 

MakerDAO Köprüsü

 

DeFi platformları arasında en stabil ve güvenilir isimlerin başında gelen MakerDAO, Real World Asset (RWA) isimli projesiyle platformun kasasındaki DAI’ler üzerinden kripto para piyasası dışındaki şirketlere kredi vermeye başlamıştı. Hatta bu kredilerden biri Tesla tarafından, fabrika yenilemesi için kullanılmıştı. Platformda yapılan oylama sonucunda, 1871 yılında kurulan eski bir bankaya, Huntingdon Valley Bank’a 100 milyon DAI tutarında kredi verilmesine karar verildi. DAO’nun bu meblağ üzerinden %3 civarında gelir elde etmesi bekleniyor.

 

RWA üzerinden verilen krediler, DeFi platformlarının kriptopara sektörü dışındaki oyuncular aracılığıyla ek gelir elde edebileceğini gösterirken, geleneksel piyasanın da kripto piyasasına daha sıkı bir şekilde bağlanmasını sağlıyor. 

 

Ethereum Merge Adım Adım Sona Doğru…

 

PoW altyapısını terk ederek çevre dostu PoS altyapısına geçmek ve Ethereum ağını ileri güncellemelerle daha hızlı ve efektif hale getirme amacıyla ortaya çıkan Ethereum Merge süreci, tamamlanmaya oldukça yaklaştı. Ethereum’un testnetlerinin bir bir yeni altyapıya geçmesiyle karşılaşılabilecek olası sorunlar test ediliyor. Son olarak Sepholia Testneti’nin de Beacon ağına, yani PoS altyapısına geçmesiyle birlikte geriye sadece Goerli Testnet’i kaldı. Goerlinin ardından Ethereum ana ağının da Beacon üzerinde, tahminen Eylül ayı civarında faaliyete başlaması bekleniyor.


Geçtiğimiz hafta, özellikle likidite krizindeki problemlerin önemli bir kısmının iyi veya kötü bir şekilde sonuca ulaştığı bir dönem oldu.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Berkay Aybey

Bodrum-Muğla'da doğup büyüdü, Marmara Üniversitesi Ekonometri Bölümü mezunu. Yaklaşık 7 yıldır kripto paralarla ilgileniyor. Yazılı ve videolu içerik üretimine ek olarak danışmanlık hizmeti veriyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk