Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

“Güvercin Söylemler Boğa Piyasasına Geçişi Hızlandıracak”

BitMEX CMO’su Ben Usinger belirsizliklerin ortadan kalkacağı zamanın geldiğine işaret ediyor

24 Ocak 2023 13:49

Güncellenme: 24 Ocak 2023 14:49

2022 yılında tüm dünyada enflasyon oranlarının yükselmesiyle merkez bankaları sıkı para politikalarına yöneldi. Bu durum finansal piyasalarda bir daralmaya sebep olurken geleneksel finans ve kripto para piyasaları için oldukça çalkantılı bir dönemi de beraberinde getirdi. Ancak bugün gelinen noktada faiz artırımlarının ardından enflasyon oranlarının yavaş yavaş düşmeye başladığı görülüyor. Bu düşüşle birlikte merkez bankaların da yavaş yavaş şahin politikalardan uzaklaşmaya hazırlanıyor. BitMEX CMO’su Ben Usinger, “2023 yılı için ilk çeyrekte geçen yılın izlerini taşımasını bekliyoruz. Ancak varlık sınıfına duyulan güven, teknik ilerleme ve yeni uygulamaların inşası devam ediyor. Artık arınma, daha dirençli, daha şeffaf olma ve belirsizlikleri ortadan kaldırma zamanı geldi” diyor.


Geçtiğimiz dönemde küresel tedarik zincirinde yaşanan bozulmalar ve emtia fiyatlarının artması nedeniyle tüm dünyada enflasyonun yükseldiğini ve bu durumda da birçok önemli merkez bankasının faiz artırımı gibi daraltıcı para politikaları uyguladığını hatırlatan Ben Usinger, “Ancak bugün geldiğimiz noktada faiz artırımlarının ardından enflasyon oranlarının yavaş yavaş düşmeye başladığı görülüyor. Bu düşüşün ivme kazanmasıyla merkez bankalarının tutumunda da yumuşama olacaktır. ‘Güvercin’ söylemler ve uygulanan nispeten genişletici politikalar kripto para piyasalarının ayı piyasasından boğa piyasasına geçişinde etkili olacaktır” diyor.


Temel faaliyetimize odaklanacağız

Özellikle ayı piyasalarında pek çok kripto şirketinin farklı alanlara yöneldiğinin altını çizen Ben Usinger, BitMex’in farklı alanlara yönelmeyeceğinin altını çiziyor. “Son dönemde yaşanan gelişmeler çok farklı alanlara yönelmenin şirketler ve kullanıcı varlıkları açısından risk oluşturduğunu gösterdi. O yüzden biz bir kripto para borsası olarak 2023 yılında başta sunduğumuz türev ürünlerimiz olmak üzere en iyi yaptığımız işe; temel faaliyetlerimize odaklanmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda kullanıcılarımıza sağlıklı bir yatırım ortamı sunmak adına ürün ve hizmetlerimizi genişletmeyi sürdüreceğiz” diyor.


FTX olayı ile birlikte pek çok merkezi borsanın rezerv kanıtı yayınlamaya başlamasını olumlu olarak değerlendiren CMO, “Ancak, teknik karışıklık nedeniyle, platformların büyük çoğunluğu rezerv kanıtı sürecini düzenli olarak kendileri yürütmeyecektir” diyor ve devam ediyor: “FTX ekseninde yaşananların ardından güvenlik ve şeffaflık adına yeni adımlar attığını gördük. Kripto özelinde temelde öne çıkan iki kural bulunuyor: Kripto paralarını asla kaybetmemek ve müşteri varlıklarını hiçbir şekilde kullanmamak.”


Bu nedenlerle BitMEX’te incelenmemiş alacaklılara borç para vermediklerini veya likit olmayan piyasalardan teminat varlıkları kabul etmediklerinin altını çizen Ben Usinger, “BitMEX'te teminat olarak yalnızca Bitcoin, Tether ve Ethereum kullanılıyor. Bu adımların bir diğeri de rezerv kanıtı yayınlamak. BitMEX olarak, herhangi bir güven sorunu ortaya çıkmadan önce Ağustos 2021'de rezerv kanıt belgelerimizi yayınlamıştık. Ancak ekosistemin büyük bölümü FTX'in para çekme işlemlerini durdurmasının ardından gerekli adımları attı” diyor.


Daha Fazla Oku

    Merkezi BorsaBitMEXBoğa Piyasası

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BTCTurk Hacklendi, Binance Süreç için Destek Veriyor

22 Haziran 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk