Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Grayscale, SEC’i Mantıksız Davranmakla Suçladı

Grayscale, ABD Menkul Kıymetler otoritesi SEC’in spot Bitcoin borsa yatırım fonunu onaylamama nedenini mantıksız buldu.

16 Ocak 2023 09:58

Güncellenme: 16 Ocak 2023 13:07

Yeni bir mahkeme kaydına göre varlık yönetimi şirketi Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin borsa yatırım fonunu onaylamama sebebini “mantık dışı” ve “temel olarak saçma” diyerek eleştirdi.


Grayscale Investment, gruptaki en önemli şirketi olan Grayscale Bitcoin Trust’ı bir spot Bitcoin yatırım fonuna çevirmek için SEC’e başvurmuş ancak SEC bunu reddetmişti. Bu eleştiri, SEC’in bu kararı alma nedenini açıklamasından sonra geldi.


SEC daha önce vadeli Bitcoin borsa yatırım fonlarını onaylamıştı. Ancak SEC’e göre spot Bitcoin borsa yatırım fonları ise “hileli ve manipülatif hareketlere” karşı savunmasız. Yani başvuru bu sebeple reddedildi.


Grayscale ise SEC’in gösterdiği bu nedene şu cevabı verdi: “Eğer spot bitcoin piyasasında fiyatlar başarılı bir şekilde manipüle edilebilirse bu, zorunlu olarak bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatını ve dolayısıyla bitcoin vadeli işlemleri borsa yatırım fonlarını da etkileyecektir. Bu nedenle SEC’in bu savunması mantık dışı.”


Grayscale, başvurunun reddedildiği gün olan 29 Haziran’da bir dava açarak Kaliforniya bölgesi ABD Temyiz Mahkeme’sinin kararı gözden geçirmesini istemişti. Dönüşüme onay verilseydi yatırımcılar bitcoin’leri direkt olarak kendileri ellerinde tutabilecekti.


Grayscale Hukuk Birimi Lideri Craig Salm, davayla ilgili son görüşmelerin 3 Şubat’ta yapılacağı bilgisini verdi. Son karar sonbaharda alınabilir.


Daha Fazla Oku

    GrayscaleABD Menkul Kıymetler ve Borsalar KomisyonuSEC

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk