Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Grayscale Düşük Ücretli Bir Yan Ürün Planlıyor: Bitcoin Mini Trust

Bitcoin ETF yöneticisi Grayscale, Bitcoin Mini Trust ürününü geliştirmek adına SEC'den GBTC hisselerinin bir kısmını elden çıkarmak için izin istiyor.

12 Mart 2024 16:18

Güncellenme: 12 Mart 2024 20:46

28 milyar dolarlık GBTC spot bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) yöneticisi Grayscale, ETF'nin düşük ücretli bir versiyonunu sunmayı planlıyor. Bugün yayımlanan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başvuru dosyasına göre, şirket ürününü geliştirmek adına GBTC hisselerinin bir kısmını elden çıkarmak için izin istiyor.


Grayscale Bitcoin Mini Trust ürünü onaylanırsa, mevcut GBTC yatırımcılar daha düşük ücretlerden faydalanacak ve yeni fona otomatik olarak transfer edilmek için sermaye kazancı vergisi ödemeleri gerekmeyecek. 


Mevzuya dair bilgili bir isim, CoinDesk'e verdiği röportajda, şu anda açıklanmayan ücretlerin piyasadaki düşük maliyetli bitcoin ETF'leriyle rekabet edebileceğini söyledi.


Ocak ayında bir dizi spot bitcoin ETF'sinin onaylanmasından bu yana, Grayscale'in sonradan ETF haline gelen GBTC’si %1,5’lik bir ücretle rakiplerinin arasında göze batıyor. Örneğin, Franklin Templeton Digital Holdings Trust (EZBC) %0,19’luk bir ücret talep ederken, Bitwise Bitcoin ETF (BITB) için %0,2’lik bir ücret ödeniyor.


ETF endüstrisinde asıl fonun yanı sıra daha ufak bir versiyon sunmak alışılmadık bir durum değil. Grayscale'in BTC teklifindeki fark ise, fonun kurumsal bir bölünme yoluyla oluşturulması.


Ocak ayındaki onaydan bu yana 10 milyar doların üzerinde çıkış kaydedilmesine rağmen, GBTC, boğa piyasası sayesinde varlık değerini korumaya devam etti. Bununla birlikte ücretler, kayıtlı yatırım danışmanları (RIA'lar) ve broker ağları için belirleyici bir faktör olduğundan, daha ucuz bir Grayscale alternatifi sunmak oldukça mantıklı görünüyor.


Grayscale Bitcoin Mini Trust, NYSE Arca'da BTC ticker’ı altında işlem görmeyi planlıyor.


Daha Fazla Oku

    Grayscalegbtcbitcoin etf

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
P2 Ventures, Polygon Ekosistemindeki Girişimcilere 50 Milyon Dolar Taahhüt Etti

17 Nisan 2024 17:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk