Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Gemini, ABD Dışında Kripto Türevleri Platformu Açacak

Borsa, Gemini Foundation'ın ilk ürününün kalıcı bir bitcoin (BTC) sözleşmesi olacağını açıkladı.

22 Nisan 2023 10:36

Güncellenme: 22 Nisan 2023 10:50

Kripto borsası Gemini, denizaşırı türevler platformu açmayı planladığını açıklarken bu kararın nedeninin ABD’de düzenleyicinin sektöre yönelik zorlaştırıcı tutumu olduğunu belirtti.


Gemini Foundation’ın ilk ürünü, Gemini doları (GUSD) cinsinden, kalıcı bitcoin (BTC) sözleşmesi olacak ve ardından yine GUSD ile bağlantılı bir ether (ETH) sözleşmesi olacak. Geleneksel türevlerin tam tersi olarak kalıcı sözleşmelerde son kullanma tarihi bulunmuyor.


Borsanın bu kararı, ABD’deki düzenleyicilerin, dünyanın en büyük ekonomisinde kripto para birimlerine yönelik daha sert tavır belirlemeleriyle aynı döneme denk geliyor.


The Information, geçtiğimiz ay kripto para borsası Gemini'nin uluslararası bir kripto para türev borsası başlatmak istediğini bildirmişti.


Planlanan platform, ABD'de perakende tüccarlar için yasaklı türev sınıfında bulunan kalıcı vadeli işlemler sunacağı için fazlasıyla riskli bir girişim olarak değerlendiriliyor.


The Information’ın haberi, Kasım ayında kripto para borsası FTX’in iflasını ve bu hafta içinde Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun (CFTC) Binance’e yönelik olarak ABD türev yasasını çiğnemekten açtığı davanın ardından gelmişti. FTX'in sahneden çekilmesi ve Binance’in karşı karşıya olduğu düzenleyici problemler, uluslararası türev ticaretinde çok büyük bir pastanın kapılmasına neden olabilir.


Mart ayının başında ABD merkezli kripto para borsası Coinbase'in de (COIN) kalıcı vadeli işlemler sunabilmek amacıyla denizaşırı bir platform başlatmak istediği açıklanmıştı ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) Wells Bildirimi alan Coinbase, yakın bir gelecekte yaptırım olasılığına karşılık kendi içinde düzenleme süreci yaşıyor.


The Information'a konuya yakın kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre ise Gemini, denizaşırı operasyon konusunda piyasa yapıcı olarak hizmet verebilmek amacıyla ticaret firmalarıyla temas halinde bulunuyor.

 

Gemini ve Genesis, Ocak ayında, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kayıt dışı menkul kıymetler satmakla suçlanmıştı.


Gemini Foundation’ın merkezinin ABD  dışında olması, ABD'li düzenleyicilerin kendisine dokunamayacağı anlamı taşımıyor.


Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Mart’ta, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) isnat ettiği ihlaller nedeniyle dava edilmiş yine FTX; Bahamalar’da bulunduğu halde, ABD, borsanın eski CEO’su Sam Bankman-Fried hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Daha Fazla Oku

    Geminikripto borsasıSECtürev

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget CEO’sundan Spot ETH ETF 19b-4 Başvurusunun Onaylanmasına İlişkin Açıklama

27 Mayıs 2024 18:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk