Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Geleneksel Finansı De-Fi ile Birleştiren Block Earner, Ekim’de Start Veriyor

Sonrasında hemen yatırım turlarına başlayacak olan girişim, Türk yatırımcısının odaklandığı ve güvenilir kabul edilen yatırım araçlarına De-Fi uygulamalarından sağladığı getirileri ekliyor

25 Eylül 2022 16:30

Güncellenme: 26 Eylül 2022 16:52

Haziran ayı sonunda erken kayıt kampanyası için Türkiye’de yatırımcılarla buluşan Avusturalya merkezli Block Earner, yatırımcılarla iletişim kurdu, Türkçe sitesini yayına aldı ve şimdi de yatırımlara başlamak için hazırlanıyor. Block Earner dört ürünle Ekim ayında Türkiye pazarına girecek. Daha önce 4,5 milyon dolar yatırım alan girişim, lansmanın ardından yeni yatırım turuna da başlayacak.


Block Earner, Amerikan doları üzerinden yıllık yüzde 6’ya kadar getiri sağlayacak dijital dolar hesabı USDC, yıllık yüzde 4’e kadar getiri sağlayan Paxos Gold adındaki dijital altın hesabı ve benzer şekilde yüzde 4 getiri sağlayan Bitcoin ve Ethereum hesaplarıyla pazara girişi yapıyor.


Girişim yatırım alanını şimdilik altın, dolar, bitcoin ya da ethereum ile sınırlı tutuyor. “Biz seçtiğimiz ürünlerle de kendimizi farklı konumlandırmaya çalışıyoruz” diyor Block Earner Türkiye Operasyon Müdürü Emrah Karadere ve ekliyor: “Yakın zamanda Terra (LUNA) vakası yaşandı, bu algoritmik bir stabilcoindi ve 1 dolara eşit olan coin bir gecede 0,3 dolara kadar geriledi. USDC birebir ABD dolarına dayalı bir coin ve dünyada yaklaşık 55 milyar dolar civarında bir arzı söz konusu. Tamamen banka rezervlerinde duran dolarların karşılığı var. ABD bankalarında yüzde 80-90’lık kısmı nakit olarak, geriye kalan yüzde 10-20’lik kısım ise devlet tahvillerinde duruyor.”


Block Earner, Türk yatırımcısının sevdiği altın tarafında da benzer bir yaklaşım içinde. “PaxGold arka tarafta birebir altın külçelerine bağlı, karşılığı olan bir ürün. Bankalarda duruyor ve denetleniyor” diye açıklıyor Karadere ve her iki yatırım aracındaki volatilenin az olduğuna vurgu yapıyor. Ayı Piyasası'nda volatiliteden uzak durmak isteyen Block Earner, kripto piyasasında ise volatilitesi görece düşük kripto paralar Bitcoin ve Ethereum'u tercih ediyor. 


Getirilerin Kaynağı De-Fi 


Peki, Block Earner yatırımcılara ilave getirileri nasıl sağlıyor? De-Fi’daki ekonomik aktiviteden getiri sağlayan girişim, Aave ve Compound gibi De-Fi platformları ile çalışıyor. “Bu iki platforma da oldukça güveniyoruz” diyor Karadere ve devam ediyor: “Örneğin Celsius, yüksek getiri oranı verdi ve likidite sorunu nedeniyle çöktü. Aave ve Compound’un Celsius’ta değerlendirdiği dijital varlıkları vardı. Ama onlar herhangi bir hak kaybına uğramadan paralarını geri alabildiler. Çünkü aralarında yapılan anlaşmalar vardı.”


Daha önce Turkcell’de çalışan Türk girişimci Çağlayan Karaboğa ve PayPall kökenli Jordan Momtazi tarafından Avusturalya’da kurulan Block Earner, Ekim ayında lansman yapacağı Türkiye’de yeni ürünler için çalışmalarını sürdürüyor. Bankacılık 2.0’ı kullanıcıların gündelik hayatına taşımak isteyen girişim, bu yılın sonuna doğru “coin sepetleri” satarak yatırımcıları yeni ürünlerle tanıştırmak istiyor. Block Earner'ın önümüzdeki yıla dair hedefi 50 bin kullanıcıya ulaşmak. 


Mart ayında Coinbase Ventures ve Avalanche’ın kurucusu Emin Gün Sirer’in de bulunduğu melek yatırımcılardan 4,5 milyon dolarlık yatırım alan girişim, yeni yatırım arayışları içinse bir yıl beklemek niyetinde değil. Karadere, “Lansmanı yaptıktan sonra yatırım turuna çıkılacak” diyor ve girişimci Çağlayan Karaboğa’nın ön kayıt lansmanı için Türkiye’ye geldiğinde görüşmelere başladığını belirtiyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk