Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Geleneksel Finansçının Kripto Para Borsası Yolculuğu

Futurance’in CEO’su blokzinciri önce küçümseme, anlamaya çalışma ve kabullenme süreçlerinden sonra kripto para piyasasına adım attığını söylüyor

10 Haziran 2022 12:43

Güncellenme: 10 Haziran 2022 17:07

Bir tarafta geleneksel finansın sonunu merkeziyetsiz dünyanın getireceğini savunanlar, bir diğer yanda da kripto para piyasalarının tamamen bir safsatadan ibaret olduğunu düşünenler var. Fakat iki kutuplu günümüz finans dünyasına daha ılımlı yaklaşanlar da var. Bunlardan biri de Garanti BBVA’da 20 seneyi aşkın iş tecrübesinin ardından ortağı Emre Özer’le blokzincir dünyasına adım atan Erkan Coplugil.


Tam açılımı finansın geleceği anlamına gelen Futurance adındaki blokzincir tabanlı finansal ekosisteminin kurucularından Coplugil, Futurance’in CEO koltuğunda otururken, Özer de şirketin CTO’su konumunda yer alıyor.


“Fintech’in finans tarafını ben, Emre Bey de teknoloji tarafını temsil ediyor” diye konuşan Coplugil, “Eski finansçılar ve bankacılarla yeni nesil parlak zihinlerin bir araya geldiği hibrit bir ekiple yolculuğa çıktık” diyerek şirketlerinin felsefesini anlatmaya başlıyor: “Öncelikle merkeziyetsiz dünyadan ne anladığımızı tartışmak gerekiyor. Merkeziyetsiz finans diye bir kavramın peşinden koşturuyoruz ama herkes farklı şeyler anlıyor. Dolayısıyla bizim merkeziyetsiz finansı yaratmak ya da geleneksel finansın yerini alacak diye bir iddiamız yok. Biz burada hem geleneksel hem de yeni dünyayı hibrit bir yapıyla birbirini yükselteceğini, destekleyeceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla merkeziyetsiz dünya maksimalisti değiliz.”


Geleneksel finans sektörüne uzun yıllarını vakfetmiş bir yönetici olarak Coplugil, blokzincir tabanlı finans uygulamalarına ilk başlarda mesafeli yaklaştığını söylüyor: “Her yenilikte olduğu gibi önce küçümseme, anlamaya çalışma ve kabullenme süreçlerinden geçtim. Uzun bir ikna süreci yaşadım. Bu süreci blokzincirin getirebileceği müthiş fırsatlar ve potansiyeller olarak tanımlayabiliriz.”


Coplugil “olgunlaştırma süreci” olarak tarif ettiği bu dönemin, geleneksel finansçıların blokzinciri kabullenmeme sanrılarıyla geçtiğini anlatıyor: “Londra’da katıldığım ticari bankacılıkta dijitalleşme üzerine yapılan bir konferansın kahve arasında biz dinozorlar olarak ‘Bunlar ne anlatıyor? Merkeziyetsiz finansmış, finansın geleceğiymiş’ diyerek hafif burun kıvırarak kendi aramızda sohbet ediyorduk. Tabii bütün bu konferanslar her sene daha fazla teknik detayla artmaya başladı. Bu konferanslarda blokzinciri ‘Geleneksel finansın yerini alacak’ sığlığıyla değil de gerçekten arkasındaki felsefeyi anlamaya çalıştık.”


Bankaların herhangi bir işlemde kayıt tutup, doğrulama yapma süreçlerini blokzincirin ana felsefesine benzeten Coplugil, “Blokzincir de tam olarak bunu çok daha hızlı, daha verimli ve daha güvenli yapma iddiası taşıyor” diyor.


Yeni kurdukları Fexobit kripto para borsasını “Burada da az önce bahsettiğim hibrit anlayışla yola çıktık” diye sözlerine başlayan Coplugil, devam ediyor: “Her şeyden önce şunu kabul ederek işe başladık: Burası banka dışı finans sektörü. Geleneksel finans sektörüne meydan okuyan değil, sektörün bir parçası. Şu anda her ne kadar bir regülasyon olmasa da umarım en kısa zamanda yapıcı bir regülasyonla desteklenerek organize olmuş bir finans sektörü olarak hayatımızda var olacaktır. Biz bu işin belli boyutlarını bir finans sektörü ciddiyetiyle ele almaya çalıştık. Hem ekip ve altyapı hem de iş süreçleri anlamında bu disiplinlerle yoğurmaya çalıştık. Regüle edilmiş piyasalardaki normları biz kendimize standart kabul ettik.”


Fexobit’in yanı sıra blokzincir tabanlı tedarik zinciri ve NFT projelerinin de önümüzdeki beş yıllık yol haritasında yer aldığını söylüyor Coplugil.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk