Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto 2024: Sırada Ne Var? "Geçmişte yaşanan temizlik sürecinin ardından yeni trendler kendini göstermeye başlıyor"

Özel serinin bu bölümünde Utilify CEO'su Bertuğ Oymak'ın 2024 yılına dair öngörülerini ele aldık.

28 Aralık 2023 14:08

Güncellenme: 28 Aralık 2023 14:24

Bu röportaj Consensus Magazine - Kripto 2024: Sırada Ne Var? serisinin bir parçasıdır.

 

1) 2023 sizin perspektifinizden nasıl geçti? Piyasaların yoğun olarak zorlu dönemine gelen bu yıla dair değerlendirmeleriniz nasıl?

 

2023, kripto sektörü için derinlemesine sorgulamaların yaşandığı ve ardı ardına gelen krizlerin gölgesinde geçti. 


Global resesyonun etkileriyle birleşince bu durum daha da belirginleşti. Böyle zamanlarda yapılacak tek şey var, üretmek. Utilify olarak biz de öyle yaptık. Piyasada birçok kişi NFT'lerin sonunun geldiğini düşünürken, biz insanlara NFT’ler üzerinden alternatif iş modellerinin mümkün olduğunu anlattık ve birçok deneme yaptık. Bu sebeple, 2023 bizim için bir doğuş yılı oldu. Ayrıca, birçok proje bu süreçte kendini temizleyerek daha sağlam temellere oturdu. Kalanlar, sadece kripto trendleriyle değil, gerçek ve sağlam iş modelleriyle yollarına devam edecekler.

 

2) 2024’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?


 
2024, kripto sektörü için yeni bir dönemin hazırlık yılı gibi görünüyor.


Geçmişte yaşanan temizlik sürecinin ardından yeni trendler kendini göstermeye başlıyor. Piyasada yaşanan kayıplar nedeniyle insanların ikna sürecinin daha zor olacağının farkındayız. Ancak bu durum, projelerin heyecan odaklı olmaktan ziyade çözüm odaklı olmalarını gerektirecek. 


Blok zinciri teknolojisinin, artık sadece metaverse ve sanal dünyalarla özdeşleşmekten uzaklaşarak gerçek hayata daha fazla dokunan bir araç olarak görülmesini bekliyoruz. Toplumun, herkesin bir ütopik dünyaya sıçrayamayacağı gerçeğini kabullenmesiyle, maksimalist yaklaşımlar geride kalacak. Bu, blok zinciri teknolojisinin çözüm üretirken bir altyapı sağlayıcı olarak daha etkin bir şekilde konumlanmasına olanak tanıyacak.

 

 Kripto 2024: Sırada Ne Var? serisinin tamamına göz at.

 

3) 2024'te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?

 
Sektör için net bir düzene ihtiyaç olduğu açık.


Şu anki durumda, blokzincirin bir kumarhane ya da kuralların olmadığı bir kasaba gibi algılanmasından dolayı rahatsızım. Tam merkeziyetsiz bir dünyanın cazibesi var, ancak bu, herkesin aynı ahlaki değerlere sahip olması gerektiği anlamına geliyor ki bu, gerçekçi bir beklenti değil. 


Sektöre yeni girecek kişilerin güven içinde ve korkmadan katılmaları gerekiyor, ve bu ancak etkin düzenlemelerle mümkün olabilir. Elbette, bu düzenlemeler yüksek vergilendirme ve para kontrolü gibi çeşitli istenmeyen yönlerde ele alınabilir. Ancak, Web3'ün vadettiği yeni dünya düzenine geçiş yapabilmek için öncelikle bu düzenleme köprülerinden geçmemiz şart. Aksi takdirde, sadece mevcut topluluk içinde döngüsel bir oyun alanında kalmaya devam ederiz.

 

4) Yeni dönemde hangi projelerin, dikeylerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?

2024'te, gerçek hayata dokunan işlerin öne çıkacağını öngörüyorum. 


Bu bağlamda, buğday, demir gibi ya da pokemon kartları, sınırlı üretim ayakkabılar ve ya alkoller gibi gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonu ve bu süreci destekleyen altyapılar çok popüler olacak. İnsanlar, bir kripto para ya da NFT satın aldıklarında, bu varlıkların değerini somut bir referansla ilişkilendirmeye ihtiyaç duyuyorlar. 


Gerçek Dünya Varlıkları (RWA), bu ihtiyacı karşılıyor ve varlıkların fiziksel dünyadaki transfer zorluklarını dijital ortama şeffaf ve doğrulanabilir bir şekilde taşıyor. Ayrıca, çok sayıda Layer2 çözümünün ortaya çıkması ve Chain Development Kit (CDK) çözümlerinin artmasıyla, kurumların kendi özel ağlarını bu CDK'lar aracılığıyla inşa etmelerini göreceğiz. 


Blok zincirinin ilk dalgasında, verilerin herkese açık olmasının yarattığı temel sorunlardan biri, Zero Knowledge (ZK) çözümleriyle giderilecek. 


Bu gelişme ile kurumlar, herkese açık ağlardaki fiyat dalgalanmalarına maruz kalmaksızın, verilerinin güvenliği konusunda emin bir şekilde kendi özel ağlarında blok zincirin avantajlarından faydalanacak. Ayrıca, bu süreç yerel çözümlerin öne çıkmasını sağlayacak. Tüm ağlarda hizmetler benzer özelliklere yakınsadıkça, öne çıkan çözümler entegrasyon ve network odaklı olacak. Hizmet veren ağlar, tekel olmaktan çıkıp teknoloji çözüm ortaklarına dönüşecek. Son olarak da son kullanıcı tarafında 12 kelimeli cüzdan zorluğundan kurtulacağımız için heyecanlıyım çünkü kabul edelim, gerçekten çok saçmaydı. 

 

5) Sizler 2024’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2024’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir?

 

2024 yılında, Utilify kurumsal müşterilere odaklanmayı sürdürecek. 


Türk Hava Yolları, ikas gibi partnerlerle geliştirdiğimiz çözümleri 2024 de hem yerel hem de global markalarla geliştirmeye devam edeceğiz. Bu alana korku ve merakla bakan kurumlar için Web3 alanında en basit ve etkili çözümleri inşa etmeye çalışıyoruz. Web3'ün en büyük vaatlerinden biri olan topluluk oluşturma konusunda heyecanımızı artırarak devam ettireceğiz. 


Hatıra NFT'leri gibi basit süreçlerle başlayarak, bu hatıraların spor, seyahat, ticaret gibi farklı alanlarda entegre olmasını sağlamayı planlıyoruz. Hatıralar aracılığıyla oluşturduğumuz marka toplulukları, markalara Web3 dünyasında her şeye erişebilecekleri bir platform sunma yolunda ilerlememizi sağlayacak. 2024 bizim için büyüme noktasını keşfettiğimiz bir yıl da olacak. Belki de hatıralara özel bir Layer2 ağı oluşturabiliriz, kim bilir.


Daha Fazla Oku

    utilifyKripto 2024: Sırada Ne Var?nft

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk