Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Geçen Yılki Marmaris Yangını’nı Anlatan NFT Koleksiyonu Satışa Çıkıyor

“118 bin 415 hektarlık ormanlık alanın yanması, on binlerce canlının faciada ölmesi, bir aile olarak, birey olarak, sanatçı olarak kayıtsız kalamayacağımız bir konuydu”

29 Temmuz 2022 15:02

Güncellenme: 29 Temmuz 2022 16:51

Geçtiğimiz yıl 28 Temmuz’da Marmaris’te başlayan ve kısa sürede çevre ilçelere yayılan orman yangının anlatan NFT koleksiyonu satışa çıkıyor. Satıştan elde edilecek gelir yangının getirdiği tahribatın giderilmesinde kullanılmak üzere bağışlanacak.


Dijital sanatçı Gökhan Doğan ve müzisyen Özge Doğan’ın hazırladığı NFT koleksiyonuna ilişkin yapılan basın açıklamasında, “koleksiyon hazırlanırken yangında tahrip olan alanların en çarpıcı görselleri yapay zekâ sistemleri ve sanatçıların yorumuyla dijital sanat eserlerine çevrildi. Aynı alanların doğal kayıtları, hayvanların sesi, ağaçların ve toprağın titreşimleri ses frekansına çevrilerek müzik aranjelerinde kullanıldı. NFT koleksiyonunun adı Şair Turgut Uyar’ın ‘Geyikli Gece’ şiirinden alındı” ifadeleri yer alıyor.


Yangının yıldönümü olan 28 Temmuz’da satışa çıkan koleksiyon 50 parçadan oluşuyor. İlk 10 eserin satışa sunulduğu koleksiyonun kalan eserleri beş haftaya yayılacak şekilde NFT pazar yeri NFTPrime üzerinden satışa çıkarılacak.


Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan dijital sanatçı Gökhan Doğan, “Geçtiğimiz yıl Marmaris’te başlayan ve hızla yayılan orman yangınları tüm Türkiye gibi bizi de oldukça derinden etkiledi. 28 Temmuz ve sonrasında, oradaydık” diyor ve devam ediyor: “Doğanın, canlıların tahribata uğradığı o günlerde hem yangının söndürülmesi için çaba gösterenlerden hem de kayıplara şahitlik edenlerdendik. 118 bin 415 hektarlık ormanlık alanın yanması, on binlerce canlının faciada ölmesi, bir aile olarak, birey olarak, sanatçı olarak kayıtsız kalamayacağımız bir konuydu.”


Müzisyen Özge Doğan ise “Bu sarsıcı hikâyenin unutulmaması, yok sayılmaması, bu duyarlılığın paylaşılması ve çoğalması o günden bugüne hep aklımızda oldu. Doğanın, canlıların ve hepimizin maruz kaldığı bu tahribatı en iyi sanatımızla anlatabileceğimizi biliyorduk” diye konuşuyor.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Varlıklara İlişkin Sermaye Piyasası Kanunu Değişikliği Ne Getirecek?

17 Mayıs 2024 14:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk