Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

FTX’in Kurucusu Sam Bankman-Fried: “Dolandırıcılığa Asla Kalkışmadım”

New York Times’ın düzenlediği bir etkinliğe katılan ve ne söyleyeceği merakla beklenen Sam Bankman-Fried müşteri fonlarının “bilgisi dahilinde” kullanılmadığını söyledi

1 Aralık 2022 15:08

Güncellenme: 1 Aralık 2022 15:24

Sam Bankman-Fried’ın FTX imparatorluğunun çöküşü geride kayıp fonlar ve cevap alınamayan sorular bıraktı.


Fakat Bankman-Fried’ın New York Times’tan Andrew Ross Sorkin’le gerçekleştirdiği Çarşamba günkü merakla beklenen röportajında ne bu sorular yanıt buldu ne de bazılarının beklediği gibi 30 yaşındaki eski kripto milyarderi herhangi bir mahcubiyet göstermedi.


Bankman-Fried, FTX’in batışını piyasanın zamansız çöküşüyle ilişkilendirirken, bilgisi dahilinde herhangi bir suç işlenmediğini tekrarladı. Avukatlarının aksi yönde tavsiye vermelerine rağmen Bankman-Fried etkinliğe Bahamalar’daki villasından uzaktan bağlandı.


Bankman-Fried, “Dolandırıcılık yapmaya asla kalkışmadığını” söyledi.


Bankman-Fried’ın FTX.com ve FTX US borsalarına bir zamanlar 40 milyar dolar değer biçiliyordu. Ancak CoinDesk’in geçtiğimiz ay FTX’in kardeş şirketi Alameda Research’ün bilançosundaki bozuklukları ortaya çıkardığı haberinden sonra şirket, iflas koruma başvurusunda bulunmuştu. Ön incelemenin yapıldığı mahkeme kayıtlarında milyarlarca dolarlık FTX müşteri fonlarının eksik olduğu ortaya çıkmıştı.


Bankman-Fried mülakatta, 2 Kasım’daki CoinDesk haberinin ardından endişeye kapıldığını ancak bunun “FTX için hayati önemde olduğunu düşünmediğini” söyledi.


Teoriye göre, Bankman-Fried söz konusu fonları FTX borsasıyla Alameda arasında uygunsuz şekilde aktarımını gerçekleştirdi ve bir dizi kötü trade kararıyla bu fonları eritti. Bankman-Fried, Sorkin’in müşteri fonlarını uygunsuz bir şekilde alıp Alameda’ya borç verdiğine yönelik ısrarcı sorularına cevap olarak “bilgisi dahilinde fonların karışmadığını” söyledi.


Şirketinin resmi kurumlarca denetlenen finansallarıyla borsada yer alan rakamlar arasında “azımsanmayacak miktarda farklılık” olduğunu, bu durumun muhasebe hatasından dolayı ortaya çıktığını söyledi. Çoğu röportajında arka planda oyun oynarken görülen Bankman-Fried bu röportajında ise huzursuz bir görüntü çizdi, sürekli yere baktı ve “Şaşkınlığa uğradığını” söyledi.


Bankman-Fried, Alameda ve FTX arasında nasıl bir ilişki olduğuna dair yöneltilen soruya ise söz konusu bağın zamanla azaldığını söyledi.


“Olaya daha çok trading perspektifiyle bakıyordum” diye konuşan Bankman-Fried, 2019 yılında Alameda’nın FTX’in işlem hacmindeki payının yüzde 45 azalarak, 2022’de yüzde 2’ye düştüğünü söyledi. FTX çalışanlarının Alameda çalışanlarıyla aynı çatı altında çalışmasından herhangi bir rahatsızlık duymadığını da sözlerine ekledi.


Geleceği hakkında ve herhangi bir suç işleyip işlemediğine dair yöneltilen sorular karşısında Bankman-Fried kekeleyerek, “Şahsen bu konu, şu anda odağımda değil. Kendim ve geleceğim hakkında düşünecek çok vaktim ve yerim olacak. Kötü bir ay geçirdim. Şu anda önemli olan konu bu” dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Tracy Wang

Tracy Wang, CoinDesk'in New York'taki kıdemli bir muhabiridir. Kripto para birimlerini ele almadan önce kurumsal yatırımcılar, riskten korunma fonları ve milyarderler hakkında haberler yaptı. Yale Üniversitesi'nden Ekonomi derecesi ile mezun oldu. Aynı zamanda ABD Deniz Kuvvetleri'nde Yedek Subay olarak görev yaptı. BTC, ETH, MINA, ENS, çeşitli sabit paralar ve bazı NFT'lere sahiptir. Tracy'ye Twitter'da @0x_bae adresinden ve Telegram'da @tracycwang adresinden ulaşılabilir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy Ağustos Ayından Bu Yana 5,445 BTC Aldı

25 Eylül 2023 17:25

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk