Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

FTX’in Çöküşü Solana'ya 700 Milyon Dolara Mal Oldu

FTX’in sahibi Sam Bankman-Fried, Solana’nın en büyük destekçilerindendi. Onun çöküşü Solana’ya da büyük bir darbe vurdu.

15 Kasım 2022 14:28

Güncellenme: 15 Kasım 2022 16:10

Geçen yıl Kasım ayı itibarıyla Solana ağındaki merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarındaki kriptonun değeri 10 milyar dolardan fazlaydı. Solana’nın popüler olmasının sebeplerinden biri geçen hafta iflasını açıklayan FTX kripto borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried’ın Multicoin Capital, Sino Global Capital ve diğer sermaye fonlarıyla beraber ağın en önemli destekçileri arasında oluşuydu.


Bundan tam bir yıl sonra, bir DeFi protokolüne yatırılan toplam kripto varlık değerini gösteren TVL tutarı Solana'da 300 milyon dolar civarına düştü. FTX iflas etti, Multicoin ve Sino Global multimilyon dolarlık, Solana Vakfı on milyonlarca dolarlık kayıplar yaşadı.


Bankman-Fried’ın çöküşü, ağı ne kadar desteklediği göz önüne alındığında, Solana’nın düşüşünde de etkili oldu.  


CoinDesk’in 2 Kasım’da FTX ve kardeş şirketi Alameda Research arasındaki gizli anlaşmayı haberleştirmesinden sonraki iki haftada Solana temelli uygulamalardan en az 700 milyon dolar çıkarıldı. Protokolde 2 Kasım tarihindeki TVL tutarı 1 milyar dolardı.  Bu duruma Solana’nın kripto birimi SOL’un fiyatındaki yüzde 50 değer kaybı ve diğer DeFi token’larının fiyatlarındaki düşüş de sebep oldu.


Solana ağında kredi verme ve borç alma platformu Solend ise en büyük darbeyi aldı. 2 Kasım itibarıyla 280 milyon doları elinde tutan platformda şu anda 30 milyon dolar bulunuyor.


DeFiLlama verilerine göre Solana temelli merkeziyetsiz borsalar (DEXs) Raydium ve Orca şu anda ağdaki en büyük merkeziyetsiz uygulama (dApps) haline geldiler. Raydium’da kilitli 51 milyon dolar, Orca’da ise 46 milyon dolar bulunuyor. Bu rakamlar geçen hafta her iki platform için de 150 milyon dolardan fazlaydı. Ancak iki platformdan da geçen hafta yüzde 40’tan fazla likidite çıkışı oldu.


İşin dramatik tarafı bir yana, bazı kişiler bu düşüşler sayesinde Solana ve diğer ağların piyasalarda daha adil değerleri bulabileceklerini düşünüyor.


Walken kurucu ortağı Alexei Kulevets, CoinDesk’e yaptığı açıklamada, “Solana şüphesiz ki ciddi bir darbe aldı. Ancak şu anda ayı piyasasındayız. Kıpır kıpır ve öngörülemez bir durum söz konusu. Projeler ve token’lar eninde sonunda gerçek değerini bulacaktır” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk