Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

FTX’in Çöküşü Silvergate Hisselerini Zayıflattı

Silvergate’in hisseleri geçen ay yüzde 50 düştü. Şirketin CEO’su Alan Lane yanlış bilgiler fırsatçılar tarafından yayılıyor dedi.

6 Aralık 2022 10:54

Güncellenme: 6 Aralık 2022 11:41

Morgan Stanley tarafından yapılan bir araştırma raporuna göre kripto para borsası FTX’in iflas etmesi kripto bankası Silvergate Capital için de bazı riskleri ortaya çıkardı.


Analist Manan Gosalia liderliğindeki Wall Street bankası ekibi, Silvergate hisselerinin kredi derecelendirme notunu eşit ağırlıktan düşük ağırlığa indirdi, ancak fiyat hedefini 24 dolarda tuttu. Hisse, piyasa öncesi alım satımda yüzde 3 düşerek 26.69 dolara indi. Böylece Kasım’dan itibaren yüzde 50’den fazla düşmüş oldu.


Analistler, Silvergate’in kısa vadede nakit akışına ilişkin belirsizliklerle karşı karşıya olduğunu belirtirken şirketin dijital depozitlerinin dördüncü çeyrekte, üçüncü çeyreğe kıyasla yüzde 60 düşebileceğini öngördüler. 


Öte yandan müşteriler paralarını çektikçe banka net faiz marjları ve net faiz gelirleri üzerinde baskıyla karşı karşıya kalıyor. Çünkü bankanın bu nakit çıkışlarını menkul kıymet satışları ve daha maliyetli olan toptan borç alımlarıyla finanse etmesi gerekiyor.  


Morgan Stanley’nin Silvargate için tahmin ettiği hisse başına kazanç rakamı 1.58. Bu rakam ortalama 4.19 dolardan daha düşük.


CEO’dan açıklama

Silvergate Capital (SI) CEO Alan Lane ise dün bir açıklama yayınlayarak spekülasyon ve yanlış bilgilerin piyasaların belirsizliğinden faydalanmaya çalışan fırsatçılar tarafından yayıldığını belirtti.


Lane, “Sivergate FTX ve Alameda Research gibi bağlantılı kuruşlarında hem katılım süreci boyunca hem de devam eden inceleme sırasında ciddi bir durum tespiti çalışması yaptı” dedi. Ayrıca şirketin Alamede’ya gönderilen havaleleri kabul ederken tüm yasal prosedürleri uyduğunu belirtti.


Silvergate, FTX’in yatırımcılarından değildi. Ancak şirketin kripto para borsasıyla yüksek miktarlarda nakit ilişkisi vardı.


Banka bir ay önce FTX mevduatlarının dijital varlık müşterilerinden olan toplam 11.9 milyar dolarlık mevduatın yüzde 10’u olduğunu açıklamıştı. Ancak bu bilgi endişeleri daha da arttırdı ve şirketi hisselerinin değerini düşürdü.


Lane, “Esnek bir bilançomuz ve bol likiditemiz var. Dijital varlıklarımızla bağlantılı nakit yükümlülüklerimizi aşan nakit ve menkul kıymetlerimizi kasıtlı olarak taşıyoruz” dedi. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Tahmin Piyasaları Donald Trump’ın Kaybedeceğini Öngörüyor

25 Mayıs 2024 21:41

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk