Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

FTX ve Alameda’nın Açık Ethereum Cüzdanlarındaki Varlıkları

Alameda’nın elindekilerin önemli bir kısmı USD Coin iken FTX en fazla FTT tutuyor.

11 Kasım 2022 16:12

Güncellenme: 11 Kasım 2022 16:36

Kripto borsası FTX ve kardeş yatırım şirketi Alameda Research, geçtiğimiz günlerde yaşanan likidite sorunları, şirketler arası gizli fon aktarımı, müşterilerin çekim yoğunluğu ve piyasaların gerilemesi nedeniyle ciddi sorunlar yaşadılar. 


Şu günlerde iflas riskiyle karşı karşıya kalan FTX yaklaşık 10 milyar dolarlık bir kaynak arayışı içerisine girmiş durumda. CoinDesk tarafından ortaya çıkarılan ve iki şirketin fonları paylaşımına dair bilgilerden sonra yaşanan gelişmelerle birlikte Alameda işlemleri durdurmuştu ve FTX kurucusu Sam Bankman-Fried servetinin önemli kısmını kaybetmişti.


Dune Analytics üzerindeki Ethereum temelli token verileri üzerinden The Block tarafında yapılan derleme sonucunda iki şirketin cüzdanlarındaki varlıklarına dair bir resim ortaya çıkıyor. 21 Shares’in yorumuna göre veriler, mevcut varlıkların alt seviyelerini gösteriyor yani aslında iki şirketin elindeki tüm varlıkları temsil etmeyebiliyor.


Varlıkların dağılımı


Dune’a göre FTX cüzdanlarından 600 milyon dolarlık bir varlık bulunduruyor. Geçen hafta bu rakam 2,6 milyar dolardı, yani yüzde 76’lık bir kayıp söz konusu. Bu varlıkların 100 milyon dolarlık kısmı kendi token’ı olan FTT cinsinden ve FTT’nin değeri son hafta içerisinde yüzde 80 civarında azaldı. Veriler Cuma günleri Asya saatiyle sabah saatlerinde güncelleniyor.


Hâlâ devam eden krizin temel nedenlerinden biri FTX’in elinde FTT tuttuğunun ortaya çımasıydı. İddialara göre FTX, Alameda’daki kayıpları kapatmak için FTT kullandı. Aynı zamanda Robinhood Inc’deki kayıplar için de benzer yöntem kullanıldı. Ayrıca müşterilere ait para da gizli saklı biçimde kullanıldı.


Bunların yanı sıra FTX’in 69 milyon dolarlık USD Coin (USDC) 61 milyon dolar civarında Paxos Gold (PAXG) ve 50 milyon dolarlık DAI bulundurduğu görülüyor. Ayrıca ether ve staked ether’den de 40’ar milyon dolarlık bir birikim söz konusu.
Alameda’nın daha düşük


Diğer taraftan Alameda’nın 146 milyon dolarlık açık cüzdanında stabil coin’ler öne çıkıyor. 60 milyon dolarlık USDC ve 35 milyon dolarlık True USD (TUSD), Tether (USDT) ve Dai (DAI) bulunuyor.


Alameda 33 milyon dolarlık Bi,ttorent BTT token’a da sahip. Bittorent’in sahibi ve Tron’un kurucusu olan Justin Sun TRX ve BTT’lerin bire bir karşılayacağını belirtmişti.


Alameda’nın göreceli daha düşük hacimdeki varlıkları arasında 5 milyon dolarlık staked Sushi (XSUSHI), 3 milyon dolarlık Lido (LDO) ve 3 milyon dolardan biraz daha az Serum (SRM) olduğu görülüyor. Ayrıca 800.000 dolarlık ether de cüzdanda yer alıyor. 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk