Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

FTX US Teksas’ta İnceleme Altında

Kripto borsası FTX US, Teksas eyaletinde kayıt dışı menkul kıymet sunduğu iddiasıyla inceleme altına alındı.

18 Ekim 2022 10:21

Güncellenme: 18 Ekim 2022 16:42

Yakın zamanda açılan bir mahkeme dosyasına göre Teksas Eyaleti Menkul Kıymetler Kurulu (TSSB), FTX US’i incelemeye aldı. Şirketin ABD’de getiri üreten hesaplar aracılığıyla kayıt dışı menkul kıymet ürünleri sunduğu iddia ediliyor.


Başvuru, TSSB İcra Direktörü Joseph Rotunda tarafından,Voyager Digital’in dijital varlıklarının FTX US’in ana şirketi FTX kripto borsasına potansiyel satışı öngörülerek iflas mahkemesine yapıldı.


Rotunda’nın mahkeme dosyasında belirttiğine göre kendisi de FTX uygulamasının indirip bir hesap açmış ve bu yeni hesaba banka ve Ethereum işlemleri aracığıyla para transfer etmiş. Bunun üzerine uygulama kendisine FTX’in ABD vatandaşlarına bu hizmetleri veremeyeceğine dair hüküm ve koşullarına rağmen bir getiri üreten hesap da açabileceğini belirtmiş.  


FTX getiri hesapları 10,000 dolarlık ilk yatırımda yüzde 8’ kadar APY kazandırabiliyor.


Rotunda, kendisini ismen tanıtmasına ve adresini vermesine rağmen FTX Trading uygulamasının ETH üzerinden getiri kazandığını gösterdiğini söylüyor. Bu işlemin bir yatırım sözleşmesi gibi addedildiğini ve bu nedenle Teksas menkul kıymetler yasalarına göre değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak FTX US’in getiri üreten hesap programının Teksas kapsamında bir kaydı bulunmuyor.


FTX ise TSSB ile iletişime geçtiklerine dair bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada lisans için başvuruda bulunduklarını ancak bu başvurunun beklemede olduğunu, ayrıca faaliyetlerinin yasal sınırlar içinde olduğunu inandıkları belirtildi. Bunun yanında herkes gibi kendilerinin de Voyager kullanıcılarına dijital varlıklarını geri vermek için çalıştıkları aktarıldı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk