Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

FTX Olayı Piyasalara Geleneksel Finansın Artılarını Gösterdi

Futurance CTO’su Emre Özer geleneksel finans kurallarının merkeziyetsiz dünya için de çok önemli olduğunun altını çiziyor

22 Aralık 2022 15:58

Güncellenme: 22 Aralık 2022 18:15

FTX olayı sonrasında kripto dünyası yeni bir güven bunalımı içine girerken kullanıcıların merkeziyetsiz platformlara olan ilgisi arttı. Ancak ImmuneFi Crypto Losses Raporuna göre 2022 üçüncü çeyreğine kadar geçen süre içinde “hack”lenmelerin yüzde 98,8’si DeFi yani merkeziyetsiz dünyada yaşanırken  yüzde 1,2’si ise CeFi yani merkezi borsalarda gerçekleşti.


Futurance CTO’su Emre Özer, “Burada tabi DeFi protokollerinin sayısındaki muazzam artışı göz ardı etmemek lazım. Her geçen gün yeni ürünler, fon havuzları ve enstrümanlar programlanıyor. Bunların kendi arasında entegre olması gerekiyor. Yazılımcı hataları halen en büyük hack sebebi diyebiliriz” diyor ve devam ediyor, “Ancak merkezi kripto borsalarını, hack’lemek merkeziyetsiz kripto ürünlerine yönelik saldırılara kıyasla daha zor. Birden fazla güvenlik çemberini aşmak lazım. Ayrıca kriptonun doğası, daha fazla altyapı yatırımı yapmayı ve geleneksel finansal kuruluşlardan daha üst düzey güvenlik önlemleri almayı gerektiriyor.”


Merkeziyetsiz dünyanın gelişimi ile birlikte geleneksel finansın geleceğinin risk altında olup olmadığının tartışıldığı bugünlerde, anlaşılan geleneksel bankacılığın da bu dünyaya katacağı pek çok kavram var.  Emre Özer, “Geleneksel finans ve merkeziyetsiz finans alakasız gibi duruyordu ama merkeziyetsiz sistemlerin zaaflarını gösteren çok önemli bir olay oldu. Geleneksel finansın arkasında birçok kurgu var. İç denetim süreçleri var, iç kontrol süreçleri var, kişilere bağlı iş kurgulamama uygulaması var. Bir kişinin söylediğini aynen alıp onu yürütmek yerine, ilgili sorumluluk kanallarından geçirerek icra etme kuralı var. Malum olay piyasada böyle bir yapıya gerçekten çok ihtiyaç olduğunu gösterdi” diyor.


Rezerv Kanıtı Geliştirilmeli


Kullanıcı varlıklarını saklayan yapıların, yıllardır kullanılan geleneksel finans kurallarına tabi olmalarının önemine dikkat çeken Emre Özer, Futurance’de hiçbir zorunlulukları olmadığı halde bu uygulamaları hayata geçirdiklerinin altını çiziyor ve “Kullanıcı varlıkları bizim kırmızı çizgimiz. İlk günden beri biz tasarruf hesabına koyma prensibini benimsedik. Gecelik repoda bile değerlendirilmiyor bizde. Son olay bunun gerekliliğini bir kere daha kanıtladı” diyor.


FTX krizinin ardından merkezi borsalardan birbiri ardına gelen rezerv kanıtı açıklamalarının da bu şekliyle yaraya merhem olmayacağını vurgulayan Emre Özer, “Rezerv kanıtı bir Snapshot. T-0 anındaki bir görüntü. Bugün baktığınız varlık kanıtı iki gün sonra orada olmayabilir. Anlık olması gerekiyor. Biz bunun her zaman tekrar edilebilir bir mantıkta olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yönde de hareket ediyoruz. Hem müşteri varlığını hem de sorumluluk kanıtını, şu anda, 1 saat sonra veya haftaya yeniden çıkarabileceğim bir yapı ortaya koyuyoruz” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk