Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

‘FTX Olayı Henüz Bitmedi, Yeni İflas Haberleri Gelmesi Çok Olası’

Binance’in Asya Bölge Başkanı Gleb Kostarev, FTX çöküşünün ardından birçok proje ve borsada iflaslar beklediğini söylüyor: “Dürüst olmak gerekirse kripto sektörünü zor zamanlar bekliyor”

15 Kasım 2022 18:08

Güncellenme: 16 Kasım 2022 10:03

İstanbul Blockchain Week’in ana konuşmacılarından, son günlerin gündemdeki kripto para borsası Binance’in Asya Bölge Başkanı Gleb Kostarev, CoinDesk Türkiye’ye özel konuştu. Pozisyonu dahilinde 40’tan fazla pazarı yöneten Kostarev, FTX’in çöküşüyle birlikte yeni iflas haberlerine hazırlıklı olunması gerektiğini söylüyor.


FTX’in çöküşünün ardından kriptoya güveni yeniden nasıl tesis edebiliriz? 

Güzel bir soru. Şu anda kripto sektöründe bir güvensizlik söz konusu. Perakende yatırımcılar, profesyonel yatırımcılar ve regülatörlerin soracak çok sayıda sorusu olacaktır. Dürüst olmak gerekirse kripto sektörünü zor zamanlar bekliyor. Tüm bu keşmekeşin henüz bitmediğini düşünüyorum. Diğer birçok projede ve çok sayıda kripto para borsasında iflaslar görmemiz olası. Şu anda her şey olası. LUNA’yla başladı, Three Arrows’la devam etti ve FTX’e sıçradı. Dolayısıyla başka projelerde de çöküş görmemiz muhtemel. Dediğim gibi bizi zor zamanlar bekliyor.


"Daha katı düzenlemeler bekliyorum"

Malum olayın ardından daha sert regülasyonların gelmesini bekliyor musunuz?

FTX batışından sonra çok sayıda regülatörün kripto sektörüne daha fazla eğileceğini düşünüyorum ve dikkatlerin buraya çekileceğinden eminim. Muhtemelen çok daha sert düzenlemeler gelecektir. Ruhsatlandırma, sermaye gerekliliği ve müşteri fonlarının çok daha sıkı denetlenmesi gibi düzenlemeler bekliyorum. Evet, çok ama çok büyük ihtimalle dünya genelindeki regülatörler tarafından kripto sektörüne katı düzenlemeler getirecektir.


"Sektör kısa sürede toparlanamaz"

Ayı piyasasının daha da süreceğini söylemek mümkün değil mi?

Ayı piyasasının ne zaman biteceğini bilemeyiz fakat geçen hafta yaşadıklarımızın etkisinin en azından birkaç ay daha süreceğini öngörüyorum. Toparlanma hızlı olmayacaktır.


Türkiye’deki kripto kullanımını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Genel olarak Türkiye kripto sektörü dünyanın en büyüklerinden biri. Kripto benimsenmesi oldukça yüksek ve çok sayıda kullanıcı/yatırımcı var. FTX’in çöküşü Türk yatırımcılarda da duyarlılık yarattı. FTX olayıyla maalesef tüm kripto sektöründe olduğu gibi Türk yatırımcılar özelinde de güven inşa etmek oldukça zor olacak. Tüm bunlara rağmen Türkiye’deki kripto topluluğunun ciddi anlamda potansiyel barındırdığını düşünüyorum. Türkiye kripto sektörünün oyuncularından biri olarak regülasyonların gelmesini bekliyoruz. Fakat anladığım kadarıyla regülasyonların Türkiye’de yürürlüğe girmesi bir hayli zaman alacak. Kullanıcıların korunacağı mekanizmaların tesis edileceği kripto dostu düzenlemeler için düzenleyicilerle beraber çalışmak isteriz.  


Binance’in Türkiye pazarı özelinde önümüzdeki yıla dair ulaşmak istediği kullanıcı sayısı hedefi var mı?

Ayı piyasasında olduğumuz için şimdiden ne kadarlık bir kullanıcı sayısına ulaşacağımızı kestirmek oldukça zor. Bu dönemde Türkiye’deki ürünlerimize odaklanacağımızı söyleyebilirim. Burada oldukça ilginç bir durum söz konusu: Hem Binance.com’da hem de Binance Türkiye’de kullanıcılarımız var. Operasyonlarımızı ve ürünlerimizi burada geliştirmek istiyoruz. Ayı piyasası ortamında Türkiye pazarında yetenekli iş gücünü bir araya getirme ve iyi bir ekip kurmayı hedefliyoruz.


FTX çöküşünün merkeziyetsiz borsalara ilgiyi artıracağını düşünüyor musunuz? Binance burada nasıl konumlanıyor? 

Binance sadece bir kripto para borsası değil, büyük bir ekosistem. Borsa tarafı bu ekosistemin sadece bir parçası. Örneğin Trust Wallet ürünümüzle müşterilerimiz fonlarına erişebiliyor. FTX’in ardından müşteri fonlarının cüzdanlara kaymasına talep artacaktır. Öte yandan merkeziyetsiz borsa PancakeSwap’la iş birliğimiz sürüyor. CZ’nin (Binance CEO'su Changpeng Zhao) vizyonu merkezi borsaların günün birinde tamamen yok olacağı üzerine. Varlıklarını kendileri saklamak isteyen kullanıcıların sayısı artacaktır. Bu ekosistemde çok sayıda farklı projemiz var. Coinmarketcap ve Trust Wallet’ın yanı sıra Elon Musk’ın Twitter anlaşmasında da söz sahibiyiz. Bu dönemde yeni trendlerin ortaya çıkmasını doğal karşılıyoruz fakat merkeziyetsiz borsalara geçişin hemen gerçekleşmeyeceğini öngörüyorum. İtibari paraların kullanımı ve yeni kullanıcıların sektöre girişi merkezi borsalarla devam edecektir. Yeni kullanıcılar Bitcoin aldıktan sonra diğer coin’leri deneyecek ve zamanla varlıklarını Ledger ya da Trust Wallet gibi cüzdanlarda saklamayı öğrenecekler. Bu ekosistemde kullanıcılara çeşitli çözümler sunuyoruz. Varlıklarınızı borsada tutabilir, kendiniz saklayabilir ya da sofistike bir kullanıcıysanız merkeziyetsiz finansa (DeFi) geçiş yapabilirsiniz.


Türkiye’de irili ufaklı borsa satın alımları ya da startup/girişimlere yatırımlar yapmaya açık mısınız?

Kesinlikle açığız. Detaylı incelemeleri yaptıktan sonra satın almalara ve yatırımlara açığız. Her seçenek masada. Türkiye’deki büyük ya da küçük ölçekli kripto para borsalarını satın alabilir ya da Web3 teknolojileri geliştiren şirketlere yatırım yapabiliriz. Tabii ki kullanıcı sayısı, değerlemesi ve ekibini detaylı incelemeye tabi tutmak önceliğimiz.     

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk