Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried’dan Dev Bağış

Kripto milyoneri, servetinin büyük bir kısmını hayır amaçlı bağışladığını açıkladı.

2 Haziran 2022 07:33

Güncellenme: 2 Haziran 2022 07:38

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, dünyanın en zengin kişileri ve aileleri tarafından imzalanan ve yaşadıkları dönemde veya ölümleriyle birlikte servetlerinin büyük kısmını topluma bağışladıklarını bildiren The Giving Pledge’i imzaladı. 


Forbes’a göre Bankman-Fried’ın varlıklarının değeri 21 milyar dolar civarında ve kendisi kripto dünyasının en zenginleri arasında gösteriliyor.


Bankman-Fried’ın servetinin önemli bir kısmı kripto para borsası FTX’deki payından geliyor. FTX, geçtiğimiz Ocak ayında 400 milyon dolarlık bir fon aldı ve şirketin değeri 32 milyar dolar olarak belirlendi.


Bankman-Fried, “Kısa bir süre önce asıl görevimizin dünyaya fayda sağlamak olduğunu çok daha iyi anladım. Sonuçta dostlarımızın ve arkadaşlarımızın ortaya koyduğu çalışmalar çok değerli.”

Milyarder kripto girişimcisi, hayatı boyunca diğerkâmlığıa önem vermesiyle biliniyor. Bu özellik, yapılan bağışlarda olabildiğince büyük bir genel fayda üretmeyi önceliyor.


Bankman-Fried, geçtiğimiz yıllarda büyük bağılar yapmasıyla gündeme gelmişti. Özellikle de politik kampanyalara bağışları gündem olmuştu. Kendisine benzer bir hayat görüşü olan politikacı Carrick Flynn’e yaptığı ve rekor seviyede görülen 12 milyon dolarlık bağıl bayağı ses getirmişti. Flynn, geçen ay Oregon’da yapılan Demokrat kongre seçimlerini kaybetti.


FTX’in bağışlarını yöneten birimi olan FTX Foundation, bugüne dek hayır kurumlarına 21,8 milyon dolar bağışladı. 


Coinbase kurucusu Brian Armstrong (serveti 2,8 milyar dolar) da bu taahhüt belgesini 2018’de imzalamıştı.


2010 yılında kurulan The Giving Pledge Microsoft kurucusu Bill Gates ve eski eşi Melinda Gates ve onlara destek veren yatırımcı Warren Buffet tarafından hayata geçirildi ve ultra-zengin kişilerin topluma katkısını artırmayı amaçlıyor.


Bugüne dek bu taahhüdün altına giren sayısı 230. Bu kişiler 28 farklı ülkeden geliyorlar. Öne çıkan bağışçılar arasında Meta kurucusu Mark Zuckerberg, BitMEX kurucu ortağı Ben Delo ve Tesla CEO’su Elon Musk bulunuyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Tracy Wang

Tracy Wang, CoinDesk'in New York'taki kıdemli bir muhabiridir. Kripto para birimlerini ele almadan önce kurumsal yatırımcılar, riskten korunma fonları ve milyarderler hakkında haberler yaptı. Yale Üniversitesi'nden Ekonomi derecesi ile mezun oldu. Aynı zamanda ABD Deniz Kuvvetleri'nde Yedek Subay olarak görev yaptı. BTC, ETH, MINA, ENS, çeşitli sabit paralar ve bazı NFT'lere sahiptir. Tracy'ye Twitter'da @0x_bae adresinden ve Telegram'da @tracycwang adresinden ulaşılabilir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin, Kasım 2021'den Bu Yana İlk Kez 60 Bin Doları Aştı

28 Şubat 2024 17:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk