Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

FTX İflasının Birinci Yılında Şirket Varlıkları Yükseliyor

Jüri Sam Bankman-Fried’ın kaderini tartışırken FTX’in sahip olduğu SOL token’ların değeri 1 milyar dolar civarında artıyor.

2 Kasım 2023 11:43

Güncellenme: 2 Kasım 2023 11:49

Bir yıl önce bugün, Sam Bankman-Fried’ın kripto imparatorluğunun çökmesine yol açan ilk domino taşı düşmüştü.


CoinDesk, 2 Kasım 2022'de Bankman-Fried'ın ticari şirketi Alameda Research'ün FTX borsası tarafından çıkarılan FTT token’larıyla dolup taştığını ortaya çıkaran haberi yayımladı. Bu, Alameda ve FTX'in Bankman-Fried'ın anlattığından daha yakın bir ilişki içerisinde olduklarının ilk kanıtıydı. Daha sonra Alameda ve Bankman-Fried’ın FTX müşterilerinin varlıklarını kendi çıkarları doğrultusunda kullandığı öne sürüldü.


FTX ve Alameda, iddiaların ortaya atılmasından dokuz gün sonra iflas başvurusunda bulundu. SBF ise kısa bir süre sonra tutuklandı, cezai dolandırıcılık ve komplo davası çok yakında sonuçlanacak.


FTX’e ne oldu derseniz, iflas mahkemesinde görüşülmeye devam ediyor. Kripto finansal hizmetler platformu Matrixport’un eylül ayında bulunduğu tahmine göre, şirketin yeniden yapılanmasıyla birlikte alacaklılara düşen pay ortalama 37 cent ve bu, şirketin bir yıl önceki durumunun ne kadar kötü olduğu göz önüne alındığında oldukça yüksek bir rakam. 


Ancak Solana blok zincirinin yerel token’ı SOL’un yükselişe geçmesi işleri değiştirebilir. Son iki haftada yaşanan ralli sayesinde FTX’in sahip olduğu SOL token’ların değeri 1 milyar dolar civarında artıyor.


CoinGecko verileri, FTX’in 42,2 milyonu kilitli olan 55,8 milyon SOL token sahibi olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz ay şirket varlıklarının belgelendiği sırada şirkete ait SOL token’ların 1,16 milyar dolar değerinde olduğu belirtilmişti. Ancak SOL o sırada 20 dolarken şu anda yaklaşık 40 dolar.


SOL hakkında düşünceler

117 Partners'ın CEO'su Thomas Braziel, müşterilerin paralarının en az yüzde 80’ini geri almalarını beklediğini söyledi. SOL fiyatının 50 ila 60 dolar aralığına çıkması durumunda “bu oranın yüzde 100” olabileceğini de belirtti.


Bununla birlikte, FTX’in SOL varlıkları önümüzdeki yıl açılmaya başlayacak ve token’ların çoğu, 2027 – 2028’e kadar dondurulacak.


“Durum pek de basit değil çünkü token’ların çoğu kilitli” diyen Braziel, Bankman-Fried’ın finanse ettiği yapay zeka girişimi Anthropic’e değindi. Girişim son zamanlarda Amazon ve Google gibi şirketlerin desteğini kazanarak iyi bir finansman sağladı. Bu da FTX’in sahip olduğu hissenin değer kazandığı anlamına geliyor.


Daha Fazla Oku

    SBFSam Bankman FriedFTXSOLSolana

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yield Farming: Nedir ve Nasıl İşler?

30 Kasım 2023 20:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk