Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

FTX, BlockFi’yi Sadece 15 Milyon Dolara Satın Alabilir

FTX’in BlockFi’yi satın alma opsiyonu ciddi performans kriterleri içeriyor.

23 Ağustos 2022 12:07

Güncellenme: 23 Ağustos 2022 14:37

Borç kripto para verenler bu yılın başında çöküş yaşarken milyarder Sam Bankman-Fried defalarca bir dayanak olarak devreye girdi. FTX borsası ve alım-satım şirketi Alameda’nın kurucu ortağına, bu hamleleriyle sektörü kurtarması nedeniyle, günümüzün J.P. Morgan’ı benzetmesi yapıldı.


Bankman-Fried’ın borsa imparatorluğundan 400 milyon dolar kredi alan BlockFi bundan en çok  yararlananlardan biri oldu. Bununla beraber Bankman-Fried’ın şirketi BlockFi’yi 240 milyon dolara kadar tamamen satın alma opsiyonuna da sahip oldu.


Buradaki “240 milyon dolara kadar” kısmı önemli. Bu rakam açıkça belirtildi. Ancak, BlockFi’nin bu miktarı alabilmesi için ne yapması gerektiği ve şirketin bu hedeflerden ne kadar uzak olduğu açıklanmadı. Ayrıca hiç kimse Bankman-Fried’ın şirketinin bu işin sonunda ne kadar az bir ödeme yapabileceğini tam olarak ortaya çıkarmadı.   

Bu konuda bilgisi olan iki kişi CoinDesk’e rakamların aslında ne kadar olduğunu açıkladı. Rakamlar, FTX’in potansiyel bir satın almaya ilişkin umutlarını anlatırken, Bankman-Fried’ın ise sadece fedakâr bir beyaz şövalye olmadığını gösteriyor. Bunun yanında BlockFi’nin neden anlaşmayı geri çekme hakkını elinde tuttuğu ve kredi veren tarafın CEO’sunun neden ısrarla bir çıkar yola sahip olduğunu vurguladığı da rakamlardan anlaşılıyor.


FTX US, bu işin sonunda BlockFi’yi sadece 15 milyon dolara satın alabilir. Bu, CNBC’nin birkaç önce aktardığı 25 milyon dolardan daha az. Bu haber nedeniyle BlockFi CEO’su Zac Prince, “25 milyon dolara satılmayacağımıza yüzde 100 garanti verebilirim” diye bir tweet atmıştı.


Öte yandan eğer BlockFi 31 Aralık’a kadar kriptoyu daha yüksek oranda vererek yatırımcıların ilgisini çekebilecek bir ürün için ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’ndan (SEC) izin koparabilirse, kaynaklara göre FTX US 25 milyon dolar daha ödeme yapacak.


Bunun yanında eğer BlockFi’nin müşteri varlıkları, Bankman-Fried şirketi satın alma opsiyonunu kullanmaya karar verdiğinde 10 milyar dolara ulaşırsa, FTX US 100 milyon dolarlık bir ödeme daha yapacak. Bu rakam ikinci çeyrek sonu itibarıyla 4,4 milyar dolar.


Son olarak FTX US, BlockFi’nin yıllık faaliyet gelirlerinin yüzde 25’i kadar, maksimum 100 milyon dolar olmak üzere, bir ödeme daha yapacak. Ancak 16 Haziran’da şirketin gelir tablosunu göstermek için atılan bir tweet’te şirketin 2020 ve 2021 yıllarında zarar ettiği, öngörülere göre 2022’de de zarar edeceği belirtildi.


Bu rakamlara dair hem BlockFi hem de FTX görüş vermeyi reddetti.


BlockFi CEO’su Prince, FTX’in satın alma opsiyonunu 2023 yılının Ekim ayına kadar kullanamayacağını belirtti. Ayrıca BlockFi'nin bu opsiyonu istediği zaman FTX’in bu opsiyon için ödediği miktarın 2-3 katını vererek geri satın alabileceğini aktardı.


Anlaşma şartları FTX US’in BlockFi’de neyi mücevher olarak gördüğünü açıkça gösteriyor. Perakende müşteri varlıklarındaki milyarlarca dolar ve izin alınma potansiyeli bulunan bir ürün. Bunların ikisi de FTX US’in stratejilerine uyuyor. Bu strateji de FTX’in köklerini yeni stok-alım satım platformu için profesyonel kripto alım-satım işlemleri yapanlara doğru uzatmak ve satın alım yaparak yeni izinlere sahip olmak. Bu anlaşmada BlockFi’nin teknolojisi, markası ve fikri mülkiyet haklarından elde edilebilecek finansal kazançlar ise öncelikli görülmüyor.


BlockFi, Şubat ayında SEC tarafından BlockFi Yield’da kayıt dışı menkul kıymetler arzından dolayı 100 milyon dolar ödemekle cezalandırılmıştı.


Eğer BlockFi SEC’e kayıt yaptırabilirse, SEC kayıtlı bir ürüne sahip ilk kripto platformu olacak. Bu da şirkete Celcius Network, Voyager Digiral ve Gemini gibi rakipler karşısında önemli bir avantaj sağlayacak.


Bu aynı zamanda FTX US’e de Coinbase karşısında bir avantaj sağlayacak. Coinbase, Eylül ayında bir borç verme ürünü çıkarmış ancak SEC’in kayıt dışı bir ürün kullanmaya yönelik şirkete dava açma tehdidi ile karşılaşınca ürünü geri çekmişti.


Düzenleyici kurumun kripto kredi şirketleri Celcius ve Voyager’daki çöküşün ardından kripto kredi ve getiri ürünlerine nasıl baktığı net değil. Ancak 100 milyon dolarlık cezayı ödeyen BlockFi bu süreçte izni koparan ilk şirket olabilir.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Tracy Wang

Tracy Wang, CoinDesk'in New York'taki kıdemli bir muhabiridir. Kripto para birimlerini ele almadan önce kurumsal yatırımcılar, riskten korunma fonları ve milyarderler hakkında haberler yaptı. Yale Üniversitesi'nden Ekonomi derecesi ile mezun oldu. Aynı zamanda ABD Deniz Kuvvetleri'nde Yedek Subay olarak görev yaptı. BTC, ETH, MINA, ENS, çeşitli sabit paralar ve bazı NFT'lere sahiptir. Tracy'ye Twitter'da @0x_bae adresinden ve Telegram'da @tracycwang adresinden ulaşılabilir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Borsası Kraken, Layer-2 Ağı için Ortak Arıyor!

7 Kasım 2023 09:52

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk